Musti til MTAC: AGF skal være succesfulde igen

0
Foto: Jesper Zacho Elgaard

Af: Martin Johannes Madsen

“Bring back Amini!” Sådan lød en kommentar fra Mustafa Amini selv, på et opslag på AGF’s Instagram. Ligesom mange af klubbens fans, så tager den nuværende situation hårdt på den tidligere GF-spiller, der drømmer sig tilbage til Aarhus.

Efter Instagram-kommentaren var det tydeligt at mærke, at der var en spiller her der kender klubben, fansene og ikke mindst David Nielsen. En spiller der brænder for AGF. Derfor tager det også hårdt på Musti, der tænker tilbage på, hvor stærke AGF var.

“Situationen i AGF lige nu er meget trist at se, især fordi vi gjorde det så godt i min sidste sæson, hvor vi fik bronze og gjorde AGF til et ‘powerhouse’. Vi viste Superligaen, at AGF og klubbens fans havde enorm styrke.”

Men hvad var årsagen til at du kommenterede ‘Bring back Amini!’ på AGF’s opslag?

“Den kommentar skrev jeg fordi jeg stadig ser alle kampene, når jeg kan. Jeg er stor fan af klubben, og det har ikke gået så godt. Min kommentar var måske et hint til klubben om, at den skal tilbage og være succesfuld.”

“Vi har brug for at få AGF, og hele byen, tilbage hvor den hører til; i top-6, hvor de skal kæmpe for medaljer. Dét er AGF.”


Efter nederlaget til Viborg måtte Mustafa Amini til tasterne. (Foto: Screenshot fra AGF’s Instagram)

Men det virker også til, at Mustafa Amini ikke kun ønsker klubben tilbage til toppen. Kommentaren var også en måde at sige på, at 29-årige Musti selv er klar, hvis AGF vifter med en kontrakt.

“Hvis der var en chance, så kunne det selvfølgelig være en mulighed. Jeg elsker Aarhus, og min datter blev født der, så jeg har et specielt bånd til byen, fansene og klubben. Jeg havde en skøn tid i AGF, men selvfølgelig skal AGF ønske mig tilbage, før der ligger en kontrakt.”

Mustafa Amini er tilbage på fodboldbanen, hvor han repræsenterer Sydney FC i den australske liga, A-League. Han har indtil videre spillet 22 kampe i den australske klub. Ifølge Transfermarkt.com udløber Aminis kontrakt i Sydney FC den 30. juni 2022, og vil derfor være mulig at hente på fri transfer i sommerens vindue.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments