BSN: Vi køber ikke en erstatning for Mark Howard

5

AGF må undvære klubbens store forsvarsspiller Mark Howard i resten af sæsonen, efter englænderen tidligere på ugen blev opereret for en ankelskade.

Det har fået flere medier til at spekulere i, om AGF henter en ny spiller til det centrale forsvar, men det afviser Brian Steen Nielsen, der peger på unge Jens Jønsson som erstatning.

“Nej, det er slet ikke et tema. Og hvis vi helhjertet skal tage vores strategi om at satse på egne talenter alvorligt, så hjælper det ikke noget, at vi pludselig signalerer, at vi ikke tror på en spiller som Jens Jønsson,” siger Brian Steen Nielsen til Stiften.dk

Få notifikation
Notifikation ved
5 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Stig AKA Frank HeskjaerIII

Handling bag ordene… Sådan!
MEN, hvad siger det så om vores aspirerende fløjspillere at man henter både Osama og Egdebi, mens man stadig har spillere til den plads? Til eks.
Davit Skhirtladze og Giorgi Diasamidze? Eller måske de ikke betragtes som egen avl selvom de har fået deres professionelle "opvækst" her i klubben 😀

Utzon
12 år siden

Skhirtladze og Gega Diasamidze er ikke naturlige fløje.

Khaki
12 år siden

Nemt nok.. Man skærper konkurrencen 😉

vieri
12 år siden

Havde vi haft pengene havde vi også hentet er erstatning for Howard . Vi er ikke bedre besat i det centrale forsvar end at hvis Atle bliver skadet så er vi i store problemer på den plads. Kure er en udemærket reserve at kunne sætte ind , men ikke permanent over en længere periode. Jønsson er et stort talent men næsten helt ubeskrevet i superligasammenhæng og ikke en spiller vi kan forlange for meget af endnu. Så er der MJ . Han kan godt vikariere i midterforsvaret , men jeg tvivler på at han kan fungere dernede uden en hovedstødsstærk… Læs mere »

Steen6372
12 år siden

Skulle vi endelig hente en forsvarserstatning, er det stadig en stærk højreback der er mest ønsket. Som situationen er nu, binder vi Sorin til midterforsvaret, mens Lucena skal spille HB i foråret. Med mindre da at PS får stor tillid til Kure som makker til Atle.

Men enig med Vieri. Med Howard ude er vi blevet ekstra sårbare i forhold til en skade hos Håland. Vi krydser fingre (ikke at det plejer at hjælpe i forhold til AGFs skadesituation).