Frederik Tingager taler ud om fyringen af David og fansenes boykot

0
© Nicklas Jacobsen - JacobsenPhotography

Af: Martin Johannes Madsen, Redaktør

I kampen mod Viborg var der klar protest fra den tilstedeværende fangruppe. I første halvleg blev al stemning boykottet, og endetribunen blev siddende. ”Konsekvenser nu!” og ”Trøjen forpligter!” var meldingen fra de tilstedeværende. Nu er der, som bekendt, faldet en konsekvens – David Nielsen er fyret som cheftræner. Jeg har snakket med forsvarskrumtap Frederik Tingager om fyringen og fansenes boykot.

David Nielsen er blevet fyret i AGF, og det har gjort stort indtryk på ”De Hviie’s” fanskare, for David har betydet utrolig meget for AGF, for Aarhus og for spillerne. Det kunne også mærkes på Frederik Tingager, da jeg fangede ham på Fredensvang.

– Det er klart at det er en speciel situation. Jeg har haft David lige siden jeg kom hertil, og det var David der fik mig hertil. Så det er jo ærgerligt et eller andet sted.

– Men vi har jo været dårlige i år, og egentlig er det jo alles ansvar, at vi er endt hvor vi er. Men når man ender der, så er det klart at der kan blive truffet sådan en beslutning – i og med at vi ikke har leveret resultater.

– Det er os spillere på banen der ikke har leveret, og så kan man jo sige at det er hårdt at det er træneren der får sparket. Men det er en af mekanismerne i fodboldverdenen, og det er jo egentlig bare sådan det er.

Så du er ærgerlig over fyringen af David?

– Ja selvfølgelig, det er klart. Når man har haft ham i mange år, så er det klart. Jeg har været glad for at have ham, og jeg tror at hvis du spørger alle spillere, så er man altid ærgerlig over at en træner bliver fyret. Du får ikke nogen til at sige, at de er glade for det. Personligt er jeg ærgerlig, men det er en del af gamet.

– Men det er også vigtigt at kunne kigge indad og se, at det også er os spillere der ikke har leveret. Personligt har jeg heller ikke leveret, og ja, så er det bare ærgerligt at det går ud over ham.

Frederik Tingager har dog en ganske klar opfordring til alle omkring klubben:

– Faktum er, at vi skal have ny træner. Og så synes jeg det er vigtigt, at man husker på alle de gode ting, og hvad han har betydet for den her klub. Personligt har jeg haft mange sindssygt fede oplevelser med ham. Så jeg kigger tilbage på en rigtig fed og lærerig tid med ham.

“Jeg lagde mærke til det”
På lørdag skal vi sige farvel til David, når FC Nordsjælland gæster Ceres Park i sæsonens sidste kamp. Fangrupperingerne ’Samlet for Aarhus’ og ’Nysír’ har meddelt, at de overværer lørdagens kamp siddende – uden sang og andre faste stemningsaktiviteter.

Efter fyringen af David har de dog meddelt, at de vil hylde ham både før og efter kampen, uanset deres stemningsboykot under kampen.

Fansene protesterede også i Viborg, og herefter udtalte Nicolai Poulsen og Jesper Hansen, at de ikke lagde mærke til det. Men det gjorde Frederik Tingager, og han viser både ærgrelse og forståelse.

– Jeg lagde mærke til det! Det gjorde jeg. Jeg kan selvfølgelig ikke tale på Nicolai Poulsen og Jesper Hansens vegne, men jeg lagde i hvert fald mærke til det. Det er selvfølgelig ærgerligt, men jeg har også fuld forståelse for det. Fansene har deres ret til at udtrykke deres utilfredshed – fuld forståelse, men stadig ærgerligt.

Dog har fangrupperne – efter fyringen af David – meddelt at de vil hylde ham både før og efter kampen, uanset deres stemningsboykot under kampen.

– Jeg er ret sikker på, at fansene får sagt ordentligt farvel til David. Jeg tror også, at der kommer mange fans for at sige tak til ham, og det fortjener han. Så der skal nok være en god stemning omkring ham. Sådan lyder det fra Tingager, der fortsætter:

– Jeg håber selvfølgelig også, at der kommer en generel positiv stemning omkring holdet. Men hvis det kommer til at ske at de ikke vil synge, så er der en måde vi kan ændre det på; at skabe resultater.

– Men det er sådan det er, og det er jo sådan de udtrykker deres utilfredshed på, og det har de ret til. Jeg forstår dem godt, men selvfølgelig vil jeg gerne have at de synger. Det vigtigste er nu, at vi går på sommerferie med en sejr!

Frederik Tingager kom til AGF tilbage i januar 2019, og har siden optrådt 89 gange i GF-trøjen. I december 2020 forlængede den høje forsvarsspiller sin kontrakt til sommeren 2025.

I forhold til stemningsboykottet er det vigtigt at nævne, at den officielle fanklub ‘AGF Fanclub Aarhus’ – modsat fangrupperingerne SFA og Nysír – ikke boykotter til lørdagens opgør.

– AGF Fanclub Aarhus støtter AGF i medgang og modgang, vi kommer på stadion for at bakke for vores hold op, og vi bakke derfor ikke op om det stemningsboykot til lørdagens kamp. Sådan er meldingen fra AGF Fanclub Aarhus i et Facebook-opslag.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments