Stort interview med “PC”: Konkurrencen i AGF skal være hård

5
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

Efter kampen mod SønderjyskE tog morethanaclub.dk sig en snak med sportschef Peter “PC” Christiansen om den aktuelle konkurrencesituation på holdet.

“PC” har snart haft jobbet som AGF-sportschef i tre år. I denne sæson virker holdet mere konkurrencedygtigt end de forgående, og sæsonens målsætning om top-6 virker for alvor realistisk.

Vi spurgte, om det var en tilfreds sportschef, der så på klubbens nuværende situation, hvor man indtager en 4. plads med 10 runder tilbage af grundspillet: 

Jeg synes vi har været solide. Altså vi taber 4-3 til Silkeborg, hvor vi kunne have gjort det bedre, men vi skulle i hvert fald have haft ét point. Så taber vi 2-1 til FCK, måske med to lidt for lette mål til dem. Men vi er konkurrencedygtige og det er det, det handler om. På dagen kan vi lave et resultat.

Efter en kort pause fortsatte “PC”:

–  Når vi går over og spiller den kamp mod FCN som vi gør, så bliver jeg glad og tryg, fordi jeg kan se, at den plan der bliver lagt, den kan spillerne udføre til UG. Så det giver tryghed. Men tilfredse – det bliver vi aldrig. Det skal man ikke blive som fodboldspiller, sportschef eller som træner. Altså vi har ikke vundet noget. 

En af årsagerne til den nuværende 4. plads, kan muligvis tilskrives bredden i den nuværende trup. På trods af skader til spillere som Frederik Tingager, Mustafa Amini og Aleksandar Jovanovic, har holdet fortsat de gode præstationer med flere sejre til følge.

Sportschefen er da også meget positiv når snakken falder på truppens bredde:

– Jeg synes satme vi er kompetitive og vi har rigtig meget at vælge mellem. Vi kan komme igennem en kamp  mod fysisk stærke SønderjyskE, hvor vi har Hausner og Hvidt med, det er jeg stolt af – men jeg er ikke tilfreds. Og så er det fedt når jeg ser hvor skuffede, dem som sidder på bænken eller slet ikke er med i truppen er. Det gør mig fortrøstningsfuld. 

Fem spillere blev hentet ind

I sommerens transfervindue hentede AGF bl.a. Gift Links, Kevin Diks, Jon Thorsteinsson,  Nicklas Helenius og Aleksandar Jovanovic – alle til positioner, der umiddelbart var fint besat i forvejen. 

Sportschefen fortæller dog, at der har været en tydelig strategi med indkøbene. Konkurrencen skulle skærpes, og konkurrencen i AGF skal være hård. “PC” satte bl.a. ord på duellen om målmandsposten:

– Hele målmands-teamet, har været nødt til at løfte deres niveau, når der kommer en spiller der har været aktuel for det serbiske landshold, og som har spillet i La Liga (Aleksandar Jovanovic, red.). Han kommer for at præstere her. Og han præsterede rigtig godt i de første 2-3 kampe. Og så havde han måske et par bløde kampe, inden William Eskelinen fik chancen og leverede. Og det er jo netop den konkurrencesituation som jeg gerne vil have. Og jeg har fuld tiltro til, at David Nielsen sætter de 11 bedste spillere på banen. 

Derefter blev der sat nogle ord på konkurrencen på kanterne: 

– Det er jo det samme på venstrekanten, hvor Jon Thorsteinsson og Jakob Ankersen slås om at spille. Ingen af dem er tilfredse når de ikke spiller. Og deres agenter kontakter mig om det, men altså det er jo sådan det er, sagde PC med et stort smil, hvorefter han fortsatte:

– Og igen på den anden side, hvor vi henter Gift Links blomstrer Bundu så, og det er jo sådan det skal være. Det er jo en fantastisk situation, som ikke ret mange klubber har. Og det er netop i den retning, som vi gerne vil i. 

Ingen spillere er garanteret en plads

Sportschefen mener netop at spillerne hele tiden skal presse hinanden, så kampen om pladserne i startopstillingen altid er åben:

– Det skal bare være sådan i AGF, at har vi en skade eller en karantæne, eller er der én med formnedgang, så kan du risikere, at være ude i de næste fem kampe hvis din erstatning gør det godt. Det er den konkurrencesituation, vi skal have.

Peter Christiansen lagde stor vægt på, at ingen AGF-spillere er garanteret en plads, eller kan forvente spilletid selvom dit CV er flot. Det fik også sportschefen til, at nævne endnu en af de nye folk:

– Det er det samme med Kevin Diks. Ham kan vi heller ikke garantere noget. Men det vi kan se er, at det er en fantastisk dygtig spiller vi har fået. Vi har taget ham ind, fordi han havde brug for et sted, at komme i gang. Og jeg kan bare sige, at I forhåbentlig får mere at se til ham. Men lige nu, skal han altså vinde pladsen fra Munksgaard, og efter at Diks er kommet ind, har Munksgaard løftet sit spil betragteligt. 

I interviewet med morethanaclub.dk, afslutter Peter “PC” Christiansen med, at knytte endnu en kommentar til Alexander Munksgaards formkurve, som netop kan skyldes holdets konkurrencesituation. Samtidig kommer “PC” også med en afsluttende stikpille til de spillere som skulle være utilfredse i klubben:

– Mod FCN og SønderjyskE har han været fremragende. Og jeg håber da, at det har en positiv indflydelse, at han kan mærke nogen der ånder ham i nakken. Altså Anbo har jo også været god. Hvis ikke man kan være i AGF på den her måde – hvis ikke man kan forstå at der er en konkurrencesituation, så har vi i bund og grund ikke brug for dem – det må jeg være ærlig at sige.

På grund af landskampspause, spiller AGF først igen næste weekend, når Brøndby IF gæster Ceres Park. 

  

Få notifikation
Notifikation ved
5 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Geza Toldi
1 år siden

Ros til MTAC for de her egen producerede artikler. Synes det giver siden et tiltrængt løft.

Geza Toldi
1 år siden

Ifht artiklen, så tvivler jeg på at Gift Links’ ankomst har noget som helst at gøre med Bundus opblomstring, sådan som PC antyder. Gift Links har endnu ikke vist noget som helst der kunne give Bundu anledning til at frygte for sin plads på holdet. Og må ærligt talt indrømme, at jeg har min tvivl på at han nogensinde kommer til vise det.

dengamle
1 år siden
Reply to  Geza Toldi

Det tror jeg nu nok – Bundo var der vist heller ikke mange der troede på de første 1 1/2 år

Geza Toldi
1 år siden
Reply to  dengamle

Personligt synes jeg nu godt man kunne se, at Bundu indeholdt noget ekstraordinært. I en af hans første optrædener mod FCK (mener det var hans nummer 2 kamp i superligaen) drev han fuldstændig gæk med forsvaret og jeg tænkte allerede der, at han kunne blive vild. Men han var selvfølgelig meget uskollet og ustabil i præstationerne. Det var så også forventet, når ser på hvilken række i England han kom fra og hvad han kostede. Jeg synes slet ikke man kan se det samme hos Gift Links, og det har skuffet mig, set i lyset af, hvad han kostede og… Læs mere »

Mallingbonden
1 år siden

Jeg tvivler også stærkt på at Gift Link bliver det scoop som den sportslige ledelse regner med. Der er simpelhend for lidt kød på den mand. Jeg tror det er et fejlskud fra PC side, et dyrt et. De midler der er brugt her, kunne have været brugt til en kvalitets midtbanespiller når nu Amini er fortid !!