Ugens staldtips: Måltørstig Kasper Junker scorer først

7
Superligaen Viborg - AGF 02-04-2017 02-04-2017 i Viborg på Energi Viborg Arena Foto: Jesper Zacho Elgaard

AGF gæster mandag aften oprykkerne fra Vejle, der allerede har vist gode takter i den bedste danske række.

Vi forsøger os med en ny serie, der op til hver kamp vil analyserer de bedste staldtips på AGF.

AGF har endnu ikke hentet en angriber. David Nielsen og PC har udtalt at målene nok skal komme, og hvorfra, kan man så spørge sig selv. For kigger man på holdkortet, så er der nærmest kun én spiller, der er en åbenlys målscorer – nemlig Kasper Junker.

Med afsked til Pusic, en skadet Sana og en opstilling, der sidste kamp bød på en slags 4-1-4-1, med Kasper Junker som spidsangriber, ja, så må målene komme fra ham.

Kasper Junker som første målscorer: Odds 6.25 her 

Målfesten kan begynde nu

AGF scorede ikke mange kasser i første halvdel af den forgangne sæson, men ligepludselig kom der gang i kedlerne, og AGF begik sig derefter på en sand målfest. Med resultater som 2-5, 3-2, 2-3, 2-2 snittede AGF langt over 3.5 mål i løbet af 4-5 kampe.

David Nielsen og co. ved, at målmaskineriet skal igang før pointene følger med, derfor må vi forvente, at AGF sætter gang i offensiven. Især mod et oprykkerhold, der godt nok har vist gode takter, men som endnu ikke har fundet fodfæste i Superligaen.

Derfor tror vi på mange mål i denne Superliga-klassiker mellem De Hviie og Vejle.

Over 2.5 mål i kampen: Odds 2.14 hos 888Sport!

Du kan også vælge den frække: AGF vinder og begge hold scorer: Odds 5.20 hos LeoVegas.

* Bemærk: Disse artikler er til for at give vores brugerne de bedste staldtips på vores hold, dertil er artiklerne også til reklameindtægter for siden da vi har brug for, at der kommer penge i kassen for at kunne udvikle siden. Annonce.

 

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
Aarhus8260
Bruger

Endnu en artikel, hvor det primære er spil (staldtip). Kvalmende, at en fanside er købt og drives for økonomisk vindings skyld.

Guffe
Bruger

Tja, det er nok desværre noget vi må leve med, hvis ikke vi vil betale for siden. Jeg synes dog denne artikel er til at leve med (modsat den første de havde oppe for et par dage siden) da de bekender kulør allerede i overskriften og ikke forsøger at manipulere os til at tro at artiklen handler om noget andet.
Det var at undervurdere og “skrive ned” til os. Det er det her trods alt ikke.

axelaxel
Bruger

Det kan vel dårligt karakteriseres som en artikel. Niveauet skal højnes betragteligt, hvis mtac skal overleve som fansite.

axelaxel
Bruger

Gode intentioner ændrer bare ikke på det faktum, at det vi læser i øjeblikket er en tynd kop te. En kombination af slet skjult reklame for betting og et citat af noget en eller anden har læst i Stiften. Man så ofte den tidligere ejer (Henrik) på Fredensvang til en træningskamp eller en træning i færd med interviews eller hyggesnak med folk omkring klubben. Det er der, et fansite har sin eksistensberettigelse. Fint nok, at I gerne vil have akkreditering til kampene, men kampreferater kan jeg læse alle andre steder

midgaard
Bruger

Har forståelse for, at der skal brød på bordet – kan sådanne indlæg mærkes e.g. med “Annonce!. Læseren bliver således informeret på forhånd?

Always AGF
Bruger

Målfesten kan begynde… Kasper Junker som første målscorer: Odds 6.25 ?
Er der mon andre fede odds man kan spille på med Kasper Junker?