Tre kendte der holder med de hvii’e

0

Dette indhold er sponsoreret

AGF er en af de mest traditionsfyldte klubber i Danmark. Siden klubbens grundlæggelse har der altid hersket en vis stemning omkring Århus-klubben, der er efterhånden er Superligaens svar på Liverpool. For selvom resultaterne i det nye årtusind ikke har været prangende, og flere sæsoner er blevet spillet i 1. division, har klubben alligevel altid formået at have en enorm fanskare. Århus har altid været stolte af deres fodboldhold i medgang og modgang. Fra rig til fattig har den Århusianske befolkning altid kunne samle sig  om “byens hold”. Det betyder også, at der ofte er en del kendte ansigter at finde på Århus Stadion, når AGF spiller deres hjemmebanekampe i 3F Superligaen. I denne artikel kigger vi derfor på, hvem man kan være heldig at støde på, når de hvii’e spiller på hjemmebane i Århus – vi har fundet tre kendte, der holder med AGF. Læs mere her, om de kendte AGF-fans og mange andre kendte.

Morten Østergaard

En af de mest kendte ansigter, der er en notorisk AGF-fan helt ind til benet er lederen af det politiske parti Det Radikale Venstre. Morten Østergaard er en kendt i figur i Aarhus, og har siden hans opvækst i Aarhus altid været en fan af byens hold. Derfor kan han sommetider findes på Århus Stadion, når der spilles hjemmebanekampe. Morten Østergaard har tilmed været en fremtreden person i kampen for at få et nyt stadion til AGF, da han er enig i at løbebanen ødelægger stadionoplevelsen. Tilmed kan man også altid være sikker på at finde de Radikales leder på holdkortet, når der spilles AGF-showkampe og opvisningskampe for gode formål på Århus stadion. Morten Østergaard er en kendt AGF-fan, der altid har holdt med klubben og ikke ligesom andre politikere blot holder med en fodboldklub for at skaffe vælgere. 

Rapperen Jøden

En anden kendt AGF-fan er den danske rapper Jøden. Han slog igennem i starten af 00’erne, hvor han deltog ved flere af de populære MC’S Fightnight Freestyle-rap konkurrencer. Jøden er en AGF-fan helt ind til benet, og har lavet flere musiknumre dedikeret til de hvii’e. Senest har han i 2019 udgivet singlen “AGF’er” sammen med en række andre aarhusianske musikere under navnet “Den Evige Nedtur”. Ifølge Jøden er det dog ikke altid de sportslige resultater, der er de vigtigste. Det er ligeså meget den stemning der er i fanzonen, på stadion og i de mange march mod stadion. I et TV-interview til Canal 9 udtalte han i sidste sæson, at det er tradtionen og historien bag AGF han er forelsket i. Han tilføjede dertil: “Jeg har mælk i køleskabet, der er ældre end FCK”.

Thomas Helmig

Man kan heller ikke sige AGF uden at sige Thomas Helmig. Musikeren, der ligesom AGF er et kendetegn for Århus er også en trofast AGF-fan. Flere af Thomas Helmigs sange bliver ofte spillet på Århus Stadion, og lige før kampstart spilles det kendte Thomas Helmig-nummer “Malaga” altid kanaliseret ud gennem højtalerne. Derfor er der ingen Århus uden AGF og Thomas Helmig.  

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments