Transfervinduet lukker: Hvorfor er der så stille i AGF-lejren?

18

Der har været umanerligt stille i AGF-lejren i sommerens transfervindue – og nu er tiden snart løbet ud.
Markant flere spillere er røget ud af truppen fremfor ind. Nedenfor kan det ses hvem AGF har måtte sige farvel til, og hvem vi kan byde velkommen. En enkelt mand er hentet ind, en keeper, der alligevel skal afløse Jovanovic som vi for nylig måtte sige farvel til.

Sommerens tilgange:

Oscar Whalley (Sporting Gijon)

Sommerens afgange:

Mikkel Rask (karrierestop)
Alexander Juel Andersen (Vendsyssel FF)
Daniel A. Pedersen (Lillestrøm)
Steffen Rasmussen (karrierestop)
Michael Zacho (kontraktudløb)
Mads Boe Mikkelsen (Vendsyssel FF)
Martin Pusic (AC Horsens)
Frederik Møller (Silkeborg IF)

Transfervinduet lukker når fredag bliver til lørdag. Der er timeglasset løbet ud, og hvis ikke PC og Hr. Nielsen pønser på noget, så er det en forholdvist smal trup. Tidligere har sportsdirektøren udtalt, at man tror på de nuværende kræfter i klubben og det har da også forløbet sig mere end acceptabelt.

Det virker bare besynderligt. Klubber som Silkeborg og Horsens forstærker sig på flere pladser, mens AGF har hentet én enkelt spiller.

Læs også: AGF sælger førstemålmand til spansk klub

Vi har skrevet meget om det, og nu kommer den uundgåeligt igen. Skal vi ikke hente en angriber?

Der har været smårygter omkring en ny angriber til klubben, den tidligere svenske landsholdspiller, Ola Toivonen, kunne have været en mulighed. Dog skriver flere medier at han er på vej mod varmere himmelstrøg, nærmere bestemt Melbourne Victory. Ellers har der været fuldstændig dødt omkring en ny signing. Men hvad er der så af muligheder?

Med salget af Jovanovic ryger der 7.5 millioner i kassen, det burde være nok til at hente en angriber af en hvis kvalitet. Alternativet er at stole på nuværende kræfter, men er det nok? En angriber er som regel den dyreste mand på banen, men med 7.5 millioner fra Jovanovic-salget burde der være råd til en forstærkning.

Vi finder det overraskende, at transfervinduet har været så stille fra AGFs side. Bagkæden ser en anelse tynd ud, når Bjørn Sverrisson har vikarieret på backen, og Jens Stage mangler stort set bare målmandsposten før han har fuld plade på positionerne.

Vi må ikke være afhængige af ikke at få skader. Derfor mener vi, at PC og co. må hive noget op af posen, for tiden er ved at løbe ud.

Deltag i debatten i kommentarsporet: Kan PC og co. have ret i at stole på den nuværende trup, eller mangler vi forstærkninger?

 

Få notifikation
Notifikation ved
18 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
larsthor
3 år siden

Det virker som om det vigtigste er at få sorte tal.
Men man glemmer at sportslige resultater hænger sammen med spillertrup jeg tror ikke de nuværende kan opfylde målet om top 6
Dårligt arbejde af PC men han gør nok hvad JN siger spar på pengene

Hobro2015
3 år siden

Til gengæld har Lagkagehuset travlt. Lad os spare stillingen som sportschef, den kan gå til en frivillig.

Legerdemain
3 år siden
Reply to  Hobro2015

Tal pænt

Driblejoe
3 år siden

Der er trods alt mere aktivitet i GF´s transfervindue end her på siden. Udover replikboksen er her alt for stille…. Det er en skam.

HumaK
3 år siden

‘Det virker bare besynderligt. Klubber som Silkeborg og Horsens forstærker sig på flere pladser, mens AGF har hentet én enkelt spiller.’ Det var sgu det underligste argument jeg længe har set. Jeg tror gerne at AGF vil tilknytte en målmand, angriber og forsvarsspiller, men det er jo ikke altid at trådene mødes og man vil jo heller ikke betale overpris for en spiller. Det handler om forretning og fornuft. Desuden så er folk efter PC uden at de ved en skid om hvad der foregår. Nogle gange må en lille klub som AGF også vente på at større klubber har… Læs mere »

HumaK
3 år siden

Desuden kan jeg godt lide at vi ikke har været ude og handle en masse “for nu skal vi i top6″…. den approach har vi prøvet så mange gange og den virker tydeligvis ikke.

dengamle
3 år siden

Helt urimeligt at snakke om vi kan undvære PC – han gør et godt stykke arbejde. Og det kommer vi for alvor til at se hvis AGF får lov til at beholde ham.

ulricht
3 år siden

Naturligvis forsøger de at hente en målmand. Fordi efter Jovanic’s farvel, er vi for tynde dernede. Desuden har de også arbejdet efter at finde en target angriber. Det har de jo selv sagt. Men hellere lade være end at smide en masse penge efter en, som ikke vil være pengene værd. Hellere for en gangs skyld satse på egne talenter end at købe os mere fattige, end vi allerede er. Vi husker alle Aron Johansson. Hvor mange gange rev vi os ikke i håret over hans elendigheder, indtil han lige pludselig ramte alt og blev en stor stjerne. Det var… Læs mere »

soestrom
3 år siden

PC handler på sidste dagen, det har han altid gjort 🙂

Rambro
3 år siden

Slap nu. Bedømt på retorikken skulle man tro vi har haft en elendig start på ligaen. Jeg tror på Wall-E. Vi skal bare have en angriber.

AltidHvid
3 år siden

Sig mig…er skribenten af artiklen en 13 årig skoledreng!? Tag Jer nu sammen mtac.nu…

buzzer
3 år siden

Jeg ser det netop som et godt tegn at der ikke bliver handlet. Det er netop kontinuitet der skal til for at få resultater. Det forstår David heldigvis.
Jeg håber og tror også at vores talenter kan slå til. Og Juncker skal nok begynde at score. Det eneste jeg håber vi får er en god målmand.

Di Stefano
3 år siden
Reply to  buzzer

Blot at tømme truppen er det nemmeste i verden. Men der skal også være så tilpas stærk en trup, at man kan have et konkurrencepræget træningsmiljø og f.eks. også kan være seriøse i pokalturneringen.
Når man ikke spiller med en decideret angriber på toppen, mangler man vist minimum en angriber, og når man kun har en seniormålmand i truppen, har man ikke engang nok til bænken.
Så spørgsmålet er ikke, om der kommer en målmand og en angriber men kvaliteten af samme. Ellers er vi økonomisk så langt ude, at klubbens eksistens er truet.

ulricht
3 år siden

Det er altså ikke livsnødvendigt med en angriber..! Som andre skriver, så har vi da klaret os ret godt indtil nu med de nuværende spillere.

Barca kunne spille uden angribere på deres niveau i lang tid. Så selvfølgelig kan vi da også.

Vores spillestil handler oppe foran mindst lige så meget om arbejdsraseri som om en dygtig mand i boksen. Junker arbejder hårdt. Bundu har teknikken. Det kan sagtens være nok, hvis ikke den helt rette mand er til at købe for de rette penge.

Unknown99
3 år siden
Reply to  ulricht

Det har jeg argumenteret med i lang tid Ulrich. Jeg kan huske en cl kamp hvor barca stillede op uden en reel angriber (før suarez og neymar kom til). Nu tåler agf selvfølgelig en sammenligning med selveste barcalona haha… men så længe vores andre offensive kræfter har nok mål i støvlerne, så behøver vi ikke partout en angriber. Hvis vi sælger junker skal der en ind den anden vej, og så en ny målmand til bænken.

zcml
3 år siden
Reply to  ulricht

Hvis Junker bliver solgt, så skal der self. hentes en ny angriber!
Ellers sidder vi tilbage med én rigtig angriber, en som træneren ikke vil bruge.

Stage er blevet bedre på toppen, men er det han vi skal satse på i front, så skal vi satse på fortsat at holde nullet i mange kampe, hvis vi skal blive i top-6
Og vi ved ikke, hvor meget, eller om, det koster at Jovanovic er solgt.

Aros
3 år siden

Tranfervinduet er lukket. Hvorfor har MTAC ikke opdaget det?