Transferdebatten del 1: Hvad kommer der til at ske på målmandsposten?

4
© agf.dk

Af Rasmus Thomsen

Endnu en god AGF-halvsæson er slut. AGF overvintrer på tredjepladsen. Nu venter vinteropstarten og dermed også vinterens transfervindue. Derfor er det blevet tid til at evaluere truppen, hvilket vi gør i dette artikel-format med navnet transferdebat. Så læn dig tilbage og få vores vurdering af, hvad vi kan og bør forvente i det kommende vindue, samt et bud på potentielle nye spillere.

”Den svære toer”. Et udtryk der nok kendes bedst fra musik og filmbranchen. Men det er netop dét, AGF er i gang med. Ovenpå sidste sæson, der endte med klubbens bedste placering i 23 år, er man nu i gang med ”den svære toer”, hvor man Indtil videre har præsteret flot. AGF overvintrer på den bronzegivende placering med 24 point efter 13 kampe.

Drømmen om, at AGF nu for alvor er ved at etablere sig i top-seks, ligner en realistisk drøm. Det var ikke blot en engangsforestilling, at man endte på tredjepladsen. Det var ikke fordi andre hold havde en dårlig sæson. Det var fordi AGF er på rette vej!

En vej som gør sæson to mindre svær. For fundamentet er lagt.

Der er sket få ændringer på holdet siden sidste sæson. Målmanden er udskiftet. Patrick Olsen er kommet til og Mustafa Amini er rejst. Og så er både Mustapha Bundu og Jakob Ankersen væk, og andre har taget over.

Hvordan er det så gået? Ja, ”Tabellen lyver aldrig”. Derfor er det gået godt – på overfladen.

Her på morethanaclub.dk dykker vi ned i hver enkelt spiller og evaluerer truppen. Vi ser på om der kan være brug for ændringer. Hvilke spillere skal ud? Enten på grund af mangel på spilletid eller niveau. Er der mulige spillersalg på vej? Og hvilke spillere bør man kigge på, som mulige forstærkninger eller breddespillere?

Vi gennemgår hver enkelt spiller i et par artikler, startende med klubbens målmænd og forsvarsspillere.

 

Status på efterårssæsonen:

AGF indledte sæsonen med William Eskelinen på mål. Eskelinen var fast mand i bronze-sæsonen. Men kort inde i denne sæson, hentede man så en gammel kending tilbage til klubben. Kamil Grabara kom til Aarhus på endnu en lejeaftale og Grabara overtog målet med det samme og har stået samtlige kampe siden.

William Eskelinen har siddet på bænken og ventet på sin chance. Men i løbet af efterårssæsonen, så man også, at Eskelinen blev helt udeladt af truppen. I stedet sad 19-årige Daniel Gadegaard Andersen på bænken.

Kamil Grabara virker derfor som det sikre førstevalg i forårssæsonen. Men flere spørgsmål trænger sig på.

Hvad skal der ske med William Eskelinen? Kan man sikre sig Kamil Grabara permanent, så man ikke skal have ny målmand igen til sommer? Og kommer der en ny målmand allerede denne vinter?

 

Transfervinduet er åbent og vi venter i spænding.

 

Gennemgang af målmænd:

Ifølge AGF.dk indgår fire målmænd i førsteholdstruppen.

Kamil Grabara:

Lejesvenden fra Liverpool imponerede stort, da han var i klubben sidst. Mange fans havde savnet ham, så da han pludselig var tilbage i Aarhus, skabte det nærmest eufori.

Grabara har dog endnu ikke imponeret på samme vis som sidst. Det har virket som om, at keeperen har haft en del rust, der skulle bankes af. Flere gange har Grabara også lavet drops, der sjældent er set større i Aarhus før. Heldigvis er den unge polak lavet af noget særligt. Attituden og selvtilliden er fantastisk, og hen imod slutningen af efteråret fik Grabara, da også løftet sit spil, hvor det blev til et par ”clean-sheets”.

Derfor er der forhåbninger om at ”gamle” Grabara er tilbage, når forårssæsonen skydes i gang i slutningen af februar.

Drømmen er at få lavet lejeaftalen til en fast kontrakt, så Grabara ikke skal væk igen til sommer. Men den drøm kan synes en smule urealistisk, i hvert fald med de ambitioner Grabara selv går rundt med.

 

William Eskelinen:

Det lugter af et vinter-exit for den svenske keeper. William Eskelinen har leveret flere gode præstationer i det aarhusianske mål, som også var med til at sikre de flotte bronzemedaljer i sidste sæson.

Arven efter målmænd som Aleksandar Jovanovic og Kamil Grabara har dog ikke bare været sådan at løfte. Eskelinen har aldrig rigtig vundet hverken fans eller medier, og flere gange er han blevet gjort til syndebuk ved halvsløje AGF-præstationer.

Det virkede som et godt match med en ung og talentfuld målmand fra Sverige. Men det blev aldrig lykken.

Mon ikke Eskelinen rejser tilbage til Sverige i dette transfervindue? Selvom kontrakten gælder helt til sommeren 2024, tror vi næppe, at AGF vil stå i vejen for et skifte væk. Vi har i hvert fald gjort os klar til at sige ”hej då” til den svenske keeper, som trods alt var med på holdet, der fik medaljer sidste sæson.

 

Daniel Gadegaard Andersen:

19-årige Daniel Gadegaard Andersen har endnu sin førsteholds-debut til gode. Han er dog kommet lidt fra baghjul og i november sad han pludselig på bænken i kampen mod Lyngby. Her var han valgt foran både Eskelinen og Kristensen.  Vi på MTAC har da heller ikke holdt os tilbage med vores roser af unge Gadegaard, som har imponeret os stort til de træningspas, vi har overværet i 2020.

Cheftræner David Nielsen kaldte bænkpladsen for en belønning, som kom blandt andet på grund af den transformation, som Gadegaard har gennemgået. Lige nu ligner Gadegaard mere fremtidens mand end Kasper T. Kristensen, så mon ikke vi får ham at se som anden-målmand det næste halve år?

 

Kasper T. Kristensen:

Allerede tilbage i efteråret 2018 fik Kasper Thiesson Kristensen flere chancer på førsteholdet. Det er dog ikke meget, man har set til den nu 21-årige målmand siden da.

I denne sæson virker han til at være røget ned i målmands-hierarkiet, hvor han nu ligner fjerdevalget.

Med kontraktudløb til nytår kan det være sidste udkald for Kristensen. Alt efter om Eskelinen bliver eller ej, kunne det godt ende med salg eller en ophævelse af kontrakten for Kristensen – allerede denne vinter. Skulle Eskelinen blive kunne det også være, at man gav Kasper ”TK” Kristensen et lejeophold, som sidste chance for at imponere, eller om ikke andet spille sig til en kontrakt andetsteds.

 

Vores vurdering:

Det er lidt ungt. Men er man god nok, er man også gammel nok. Det må være devisen herfra. Med en førstemålmand der bliver 22 år om få dage, og tre yderligere målmænd på henholdsvis 24, 21 og 19 år, så ser det ungt ud. Særligt hvis William Eskelinen som forventet skifter klub.

Det kunne umiddelbart være fint med lidt rutine på målmandsposten. Dog ikke for enhver pris. Drømmescenariet vil være et køb af Kamil Grabara i vores optik.

Man kunne se på, om der findes en målmand, som ”Jesper Juelsgård” derude. En bundsolid spiller med masser af erfaring, der samtidig finder sig i at sidde på bænken. Det kunne være en fin støtte til det unge målmandsteam.

Når vintertransfervinduet smækker i, kunne gruppen af AGF-målmænd sagtens se således ud:

Kamil Grabara, Daniel Gadegaard Andersen, ny målmand – lidt ældre end de andre.

 

Vores bud:

Vi sætter to scenarier op. Det ene afhænger af, om man henter en spiller, der kan blive førstemålmand senest til sommer.

Det andet afhænger af, at man henter en reservemålmand, hvis man f.eks. skiller sig af med Eskelinen og Kristensen denne vinter. 

Bud som kommende førstevalg:

Sten Grytebust:

Reservemålmanden i F.C. København har flere gange været rygtet til AGF. Han var en stor profil i OB, hvor han bl.a. vandt ”Det gyldne bur” to gange. Den norske målmand er blevet 31 år og må snart lede efter en klub, hvor han kan få fast spilletid. Hvis Grytebust kommer til AGF denne vinter, kan han presse Grabara til det yderste. Derudover vil han efter et halvt år i klubben være helt klar til at stå fast i den kommende sæson. Argumenterne imod ville dog være lønsedlen, som formodentlig ikke bliver den samme som i Parken, og den seneste transferpolitik hos AGF, hvor man primært køber spillere ind med videresalgspotentiale. Men vil man konkurrere med i toppen, så kan det godt være, at det kræver et par rutinerede folk, der kan præstere fra start?

 

Jakob Busk:

Den 27-årige tidligere F.C. København målmand har efterhånden varmet bænken i en længere årrække. Han spiller for Bundesliga klubben Union Berlin, hvor han tidligere har spillet mere end 50 kampe i den næstbedste række.

Jakob Busks agent har meddelt, at man jagter en ny klub i dette transfervindue, og Danmark er en mulighed.

Ligesom med Grytebust vil et vinterskifte betyde, at Busk kan bruge den første halvsæson på at køre sig i stilling, som førstemålmand fra starten af den kommende sæson.

 

Patrick Carlgren:

AGF har tidligere hentet spillere fra Randers FC med stor succes og til sommer udløber Patrick Carlgrens kontrakt.

Derfor kan der allerede nu forhandles en aftale på plads. Svenskeren har været med omkring det svenske landshold flere gange, hvor det også er blevet til debut.

Han har tilmed erfaring fra udlandsophold og virker til at være en mand, man i Randers har gået langt for at forsøge at beholde, dog uden held. Så det kan være, at storebror kalder og Carlgren skal følge i de fornemme fodspor af Amini og Poulsen.

 

Bud på en erfaren reservemålmand:

Mikkel Andersen:

Mikkel Andersen har været nævnt som mulig AGF-målmand flere gange i tidligere transferdebatter her på siden.

Tidligere kunne han have været et bud på en førstemålmand, men AGF har udviklet sig og umiddelbart er Andersens niveau ikke til mere end en reservatjans for AGF. Sammenlignet med målmænd som Grabara og Jovanovic, bør AGF stile højere.

Men som en bundsolid reserve med masser af rutine ville Andersen være en god mulighed, se bare på hans indhop i Champions League for FCM. Han har kontraktudløb til sommer.

 

 

Debat:

Hvad siger du? Skal man skille sig af med William Eskelinen? Er Kamil Grabara fortsat den rette løsning, eller skal der hentes en seriøs konkurrent? Hvordan ville din optimale sammensætning af målmandsgruppen se ud til forårssæsonen?

Kom med dit input og deltag i debatten herunder!

Få notifikation
Notifikation ved
4 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
1981
5 måneder siden

Er til dels enig. Der er mange hvis’er i det her. Hvis Grabara kan købes, er det første prioritet. Gadegaard kunne også sagtens udlejes, for at få mere 1 holds erfaring. Kunne være indtil sommer evt.. Men meget afhænger af om vi får solgt William nu her og om Grabara bliver købt.

dengamle
5 måneder siden

Enig i jeres vurderinger – det vil undre mig meget hvis Eskelinen ikke er væk i dette vindue. Det er ikke sikkert at det bliver afklaret endeligt før til sommer hvem der fremover bliver fast i buret. Dels kan det jo være at den målmand agf vil have fra sommer ikke vil være interesseret i at være vikar en halvsæson for Kamil og dels kan der også være noget økonomi med at vente til sommer. og skulle jeg komme med et nyt bud på en afløser kunne det være ÅB’s målmand Jacob Rinne (men mon ikke han som de fleste… Læs mere »