Tobias Grahn: Andre skal bare holde deres kæft

13

Den tidligere AGFer, Tobias Grahn, er ved at være så træt af, at høre på folk der har meninger og holdninger omkring ham som person. Den seneste snak omkring svenskeren har været, at han sætter sin egen person højere end klubben og han primært er en spiller der ”gider” den offensive del af spillet…

Morten Bruun der er kommentator på kanal 5 prøver at forklare lidt omkring fordommene.

– Jeg var træner for Sønderjyske, da Tobias Grahn spillede i AGF. AGF kom til Haderslev, og
alle spillerne trådte ud af bussen i ens træningsdragter med logo på og så videre, som man nu gør i superligaen. Så kom Tobias Grahn i en T-shirt og et par slidte cowboybukser. Det er et godt billede på, hvad han er for en størrelse. Sådan er det også på banen. Der ”spiller” han også i et par slidte jeans og en T-shirt, mens de andre har arbejdstøjet på, fortæller Morten Bruun til spn.dk

Tobias Grahn raser over kritikken og holder sig ikke tilbage.

– Hvad jeg har af ry, er jeg kold over for. Det er ren bullshit fra mennesker, som ikke har set fodbold. De har måske set mig spille to kampe, men de, der har set mig i 50 kampe, kan udtale sig. Andre skal bare holde deres kæft, siger Grahn der henviser til, at han primært er blevet brugt i offensive roller i klubber han har optrådt for.


Læs hele artiklen “Grahn: Fordomme er bullshit” her

Få notifikation
Notifikation ved
13 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Meloveyou
12 år siden

Sjovt mange siger, at de er glade over han ikke er kommet til os. Var han det havde de samme jublet over ham. Samme som med ER:k

Ando
12 år siden

Altså de der har prøvet at dyrke idræt på et anstændigt niveau, ved sgu da hvad det er for et signal man sender ved ikke at gide tage sin klubs farver på! MB har da fuldstændigt ret i sin kritik. Manden gad ikke tackle eller løbe en meter medmindre han kunne få noget ud af det selv! Jeg vil 100 gange hellere have Lucena eller Benny på midtbanen end Grahn!

Budtz4ever
12 år siden

Nej ikke ud over at han er en af de bedste offensive spillere i superligaen de sidste mange år..

Spinner
12 år siden

http://www.sporten.dk/fodbold/sas-ligaen-2008-2009/grahn-i-krig-med-morten-bruun

Han var og er en primadonna. Og han har i mine øjne ikke noget at have det i!!!!

mrvertigo
12 år siden

Synes nu heller ikke man kan klandre Grahn for ikke at arbejde, men der er ingen tvivl om at han ser sig selv som en stjerne. Så kan man kalde det primadonna eller ej. Mest af alt er han en enspænder på godt og ondt.

Jeg ville godt have set ham i den hvide trøje igen.

Slettet - ceres33
12 år siden

steen undskyld mig vil du ikke forstå mig????? TG er en klaphat men hans tøjvalg rakker sgu ikke os kun hans arbejdsgiver, længre er den sgu ikke.

Steen6372
12 år siden

@ceres33: Det handler jo ikke om tøj, men at manden føler en ret/trang til ikke at underkaste sig et fællesskab – og vel også en forpligtelse i forhold til klubbens sponsorer.

Slettet - ceres33
12 år siden

hvad har TG tøj valg med at gøre han er en nar, kom nu ind i kampen så dumme kan i sgu da ikke være [think]

Norden
12 år siden

Morten Bruun har da helt ret, selvom han vælger en provokerende måde at sige tingene på. Alle kan se at Grahn er en primadonna, hvor han sætter sig selv i centrum…. Det er jo ret sjovt, at han har været klart mest værdifuld, i de perioder hvor han har spillet for en kontrakt. Det kræver en stærk træner at holde styr på Grahn, og jeg tvivler på, at Faxe og hans lidt primitive tilgang til tingene er den rette indgangsvinkel til Grahn. Typer som Grahn, der føler sig større end den klub de spiller i, er gift for truppens sammenhold.… Læs mere »

Slettet - ceres33
12 år siden

morten bruun er sgu en nar at høre på he he. TG må sgu da gå i badebukser hvis det er ok med hans arbejdesgiver:k

Amalie
12 år siden

Tobias Grahn var en kæmpe primadonna da han spillede "for AGF", efter min mening spillede han kun for én og det var ham selv…. godt vi kom af med ham!! Om man så kan lide Morten Bruun eller ej, så har han i dette tilfælde ret…. bare min mening

Kosmiske_maane
12 år siden

Jeg giver Grahn ret. Synes sgu at han arbejdede en del, da han var i klubben.

markk
12 år siden

han er en primadonna som der måske ikke er plads til i alle klubber..men efter han er blvet far mon så ikke han er blevet mere voksen… omvendt.. han har samme udstråling som feks tøfting bare på en anden måde…