Stort interview med Kasper Povlsen: 29 år og tvunget til karrierestop – Del 2

0
Fotograf: Jesper Zacho
Af Rasmus Thomsen

I første del af interviewet med Kasper Povlsen så han tilbage på tiden som ungdomsspiller og starten på den nye tilværelse som professionel fodboldspiller. Her i anden del fortæller Povlsen lidt mere om de 12 år han havde i AGF og tiden efter.

Det var som regel med stor kærlighed, at Kasper Povlsen blev mødt af fansene, når han løb ind på Ceres Park. Fansene kunne klart se noget AGF-DNA i midtbaneslideren, der kom fra AGF’s egen ungdomsafdeling, men de 12 år i den hvide trøje var dog ikke været lutter lagkage for Povlsen.

Især de to nedrykninger, 09/10 og 13/14, var hårde for både spillere, fans og ledelsen i AGF. Dog husker Povlsen tiden bedst for en stærk mentalitet fra både fans og spillere, hvilket gjorde, at man altid kom tilbage til den bedste række allerede året efter.

 

Rutsjebanetur med to nedrykninger

Det blev efterhånden til flere og flere kampe for Povlsen, som nu havde udviklet sig til stamspiller for AGF.

I Kasper Povlsens AGF-tid rykkede klubben ned to gange. To hårde perioder i Povlsens karriere. Han hæfter sig dog også ved, at holdet begge gange lykkedes med at rykke op igen i første hug:

Man ser mange hold der ryger ud, som altså ikke bare lige rykker op igen. Det har vi trods alt gjort hver gang. Og det synes jeg faktisk er fint.”

De to nedrykninger med Kasper Povlsen på holdkortet, var to forskellige oplevelser. Ved den første nedrykning i 09/10 rykkede holdet ned med 38 point, og man troede på overlevelse til det sidste. Samme sommer havde holdet også tre spillere med til VM-slutrunden, Jakob Poulsen, Martin Jørgensen og Benny Feilhaber.

Ved den anden nedrykning i 13/14 pegede pilen noget hurtigere på nedrykning. Peter Sørensen blev fyret og Jesper Fredberg kom til. Jesper Fredberg og resten af holdet endte med at tabe 11 kampe i træk, men ifølge Povlsen var skaden allerede sket, inden Fredberg kom til:

“Jeg tror lidt toget var kørt. Der var så meget dengang. Lidt oprør i truppen og det var ikke gået så godt. Det kunne Jesper Fredberg ikke redde, selvom han gjorde alt, hvad han kunne, sammen med de andre, bl.a. Casper Bugge og Brian Steen Nielsen. De gjorde alt, hvad de kunne, men jeg tror simpelthen bare, at folk var pressede. Det var en svær tid det der.”

 

12 år i AGF – klar til nyt kapitel

Nedrykningen i 13/14 blev samtidig Kasper Povlsens sidste Superliga-minutter for AGF.

Povlsen tog endnu engang turen med ned i 1.division. Men da den nye træner, Morten Wieghorst ikke altid så Povlsens vej, blev oprykningssæsonen i 14/15 den sidste for Kasper Povlsen i AGF.

Mangel på spilletid og kontraktudløb var de to årsager til, at Kasper Povlsen og AGF måtte skilles efter 12 års ægteskab.

Kasper Povlsen havde nydt sin tid i klubben, men så nu sit snit til at komme lidt ud af sin komfortzone:

“Det havde intet at gøre med, at jeg ikke var glad i AGF og jeg kunne også sagtens have set mig selv blive der, men hvis jeg skulle prøve noget nyt, så skulle det være nu. Og så blev det Hobro IK. Måske ikke det mest eksotiske sted, men alligevel et super sted at komme hen.” 

“Men det var noget helt andet i forhold til, hvad jeg havde været vant til i AGF. Hobro IK var lige kommet op og de var lige begyndt at etablere sig i Superligaen, så at være med til det var en god udfordring for mig.”

Efter et par sæsoner i Hobro IK rykkede Povlsen videre til Vendsyssel FF. Her blev det dog kun til 13 kampe inden han måtte indstille karrieren.

 

Højdepunkter i AGF-tiden

På trods af flere rutsjebaneture i AGF-tiden, så har Kasper Povlsen mange højdepunkter fra sin tid i klubben, som han gerne vil fremhæve. Som han selv siger:

“Altså der er fandme mange gode minder.”

Han nævner hurtigt debuten som 18-årig på udebane mod OB, samt hjemmebane-debuten i den efterfølgende runde, hvor han ovenikøbet startede inde.

Derudover nævner Povlsen de to oprykninger som store oplevelser.

Kamp nr. 100 i den hvide trøje var også en milepæl som Kasper Povlsen husker tydeligt. Og særligt den sidste kamp for AGF husker Kasper Povlsen også som et stort højdepunkt:

“Min sidste kamp for AGF, det var godt nok i 1. division hjemme mod AB, inden mit skifte til Hobro, men jeg fik lov til at være anfører og vi vandt kampen. Vi var rykket op inden kampen, men man vil altid gerne slutte godt af. Og så var det jo en festdag. Vi skulle feste, men vi skulle også vinde. Så den dag den husker jeg også tydeligt.”

 

Den yngste legende i AGF

Da AGF mødte Brøndby tilbage i november sidste år, vendte Kasper Povlsen tilbage på Ceres Park til kampen mod Brøndby. Godt og vel ét år efter det tidligere karrierestop.

Denne gang var det dog ikke for at spille, men for at blive indlemmet i AGFs legendekorps.

Kasper Povlsen blev optaget som klubbens yngste legende til dato. En gestus som den unge legende er meget taknemlig over:

“Det er kæmpestort for mig, også fordi AGF er min klub. Jeg følger stadig klubben og det er dér, at jeg er vokset op og er blevet opdraget som fodboldspiller. Så det er helt vildt stort for mig og jeg er vildt stolt over at blive indlemmet i sådan et slæng af mennesker. Når man ser på hvem der mere er med, så synes jeg det er vildt at blive optaget i det.”

“Så jeg må indrømme, at jeg er meget stolt. Også fordi AGF betyder så meget for mig.” 

 

“Jeg har haft det fedt”

Kasper Povlsen nåede mere end 150 Superliga-kampe i sin karriere. Derudover blev det også til mere end 50 kampe i 1.division.

I sine yngre år repræsenterede han også diverse u-landshold, hvoraf det bl.a. blev til 18 kampe på u21-landsholdet. I 2011 deltog Kasper Povlsen i u21-EM i Danmark.

Kasper Povlsen har altid været drevet af “at fodbold er sjovt”. Han har levet af det han elskede. Derfor kan man også høre glæden i Povlsens stemme, når han fortæller om sin karriere:

“Jeg tænker, at jeg har fået det ud af det, som jeg gerne ville. Jeg har haft det fedt med det, jeg har lavet. Det har været fedt hele vejen igennem.”

“Jeg har altid drømt om at komme til at leve af det. Der har selvfølgelig været nogle oplevelser, som f.eks. nedrykninger, som ikke har været så sjove, men jeg har altid syntes, at det var sjovt at spille fodbold. Og at jeg har kunnet drive det til det niveau, som jeg gjorde, det var hvad jeg drømte om, da jeg var knægt. Og ja så sluttede det jo bare for tidligt.”

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
Notifikation ved