Stort interview med Kasper Povlsen: 29 år og tvunget til karrierestop – Del 1

0
Fotograf: Jesper Zacho
Af Rasmus Thomsen

For et års tid siden måtte den tidligere AGF-spiller Kasper Povlsen, træffe en svær beslutning. I en alder af blot 29 år sagde Povlsen endegyldigt farvel til livet som professionel fodboldspiller på grund af vedvarende skader.

Den kun 13-årige Kasper Povlsen skiftede til AGF i 2003. Allerede som 18-årig blev det til seniordebut for klubbens 1. hold. I alt blev det til 190 kampe i den hvide trøje for midtbanekrigeren. 

Efter tiden i AGF nåede Povlsen også, at spille for både Hobro IK og Vendsyssel FF, inden skader gjorde, at han var nødt til at indstille karrieren bare 29 år gammel.

Sammen med morethanaclub.dk ser Kasper Povlsen tilbage på tiden i AGF, som bød på mange rutsjebaneture for den ydmyge østjyde. 

Ét år efter karrierestop – kan stadig ikke løbe

Årsagen til det tidlige karrierestop skal findes i Kasper Povlsens ene akillessene. Det professionelle liv som fodboldspiller sled på kroppen, og da Povlsen ikke altid har passet lige godt på sig selv, udviklede ømhed sig til et tvunget karrierestop:

– Det er på grund af slid gennem mange år, hvor jeg måske ikke altid har passet lige godt på mig selv. Jeg har ikke været så god til at lytte til de signaler, der har været, når jeg har haft ondt. Så har jeg bare tænkt, at det går sgu nok over. Det har det også gjort i det store hele, de fleste gange. Men her til sidst gik det ikke over.

Særligt den venstre akillessene har drillet den tidligere midtbaneslider. Skaden er faktisk så slem, at Povlsen stadig ikke er i stand til at løbe en tur endnu, mere end ét år efter karrierestoppet. Derfor er fodbolden sat helt på pause for 30-årige Povlsen. 

Kasper Povlsen arbejder i dag som cykelmekaniker. Et helt almindeligt job fra 8-16 og med fri i weekenderne. En anderledes tilværelse for en tidligere professionel fodboldspiller, som stadig er i sin bedste fodboldalder. 

Han bruger ikke meget tid på at ærgre sig over sit stop, men fokuserer i stedet på glæden i den nye hverdag. 

AGF-debut som 18-årig

Da Kasper Povlsen tilbage i foråret 2008 fik debut for AGF var Ove Pedersen træner for et hold, som netop var rykket op efter et år i 1. division.

Det var et hold, hvor mange unge spillere bød sig til. 

Kasper Povlsen oplevede en god overgang fra ungdomsspiller til senior, og han fortæller om, hvor god klubben var til at forberede deres ungdomsspillere på livet som Superliga-spillere:

– Selvom vi var mange unge spillere, var det selvfølgelig noget helt andet at spille senior. Vi kom op i en kultur, hvor det handlede om at vinde og intet andet. Men der var også en god forståelse for, at vi havde en god gruppe af unge spillere, som skulle bruge lidt tid på at falde til. 

– Som jeg oplevede det, synes jeg at klubben var god til at gøre os unge klar til at komme op og være seniorspillere. Så springet var ikke så stort. Det var jo en helt anden tone og mentalitet på seniorniveau og det synes jeg, at klubben var rigtig god til at uddanne os i.

Fedt med mange AGF-fans

Som så mange andre unge spillere i AGF har Kasper Povlsen måttet kæmpe for at blive en fast del af 1. holdet. Men at vejen derhen skulle være sværere i AGF end i andre danske klubber, oplevede Kasper Povlsen dog ikke:

– Men det er altid svært at komme op og skal til at bide sig fast. Men det tror jeg det er, ligegyldigt hvor man er. Men selvfølgelig er der et pres i AGF, det er jo en stor klub, det kan man ikke komme udenom. Så der var pres på, for vi skulle lave gode resultater, men jeg tror ikke, at det var så meget anderledes end hvordan det er andre steder.

Den store medieomtale og de mange tilskuere i Aarhus var derimod mere en motivationsfaktor end en hæmsko for den tidligere u-landsholdsspiller. AGF gjorde også meget for, at de unge spillere fik den rette “uddannelse”, så de var klar til det der ventede:

– Man har en kæmpe stor fanbase i AGF, hvilket bare er mega fedt. Det er der jo kun få andre klubber i Danmark, der også har. Der medfølger nogle forventninger fra fansene, hvilket selvfølgelig er helt retfærdigt. Og sådan skal det jo være i så stor en klub.

– Men jeg kunne godt trives i det. Det var også det, som klubben op gennem vores ungdomstid opdragede eller uddannede os til. At det ville blive sådan, når vi kom op som seniorer. At der var forventninger til at vi skulle vinde.

“Prototypen på en AGF-spiller”

I sin første hele sæson i klubben fik Kasper Povlsen godt med spilletid. I samme periode kaldte daværende sportschef i AGF, Brian Steen Nielsen, sit unge talent for “prototypen på en AGF-spiller”. 

Kasper Povlsen mener, at de mange år i ungdomsafdelingen udviklede ham til netop at være en klassisk AGF-spiller:

– Jeg kalder dét at være fodboldspiller for en uddannelse, og det er jo i AGF, at jeg er uddannet som fodboldspiller. Så det var jo dem selv, der gav mig de redskaber, der skulle til for at blive AGF-spiller.

 – Så da jeg havde været en del af ungdomssystemet, synes jeg, at jeg fik klubbens værdier med. Man giver sig hver gang. Alt hvad man overhovedet kan. Hvis ikke man lige kan med hæl og tå, så kan man sgu gå ind i en tackling for fuld kraft i stedet for.

Kasper Povlsen blev hurtigt en populær mand hos de mange AGF-fans, bl.a. på grund af den kontante stil. Kasper Povlsen er meget bevidst om, at han fik de dyder med fra tiden som ungdomsspiller:

– Jeg ved godt, at det ikke altid har været lige kønt, det jeg har lavet, men jeg har altid givet den alt, hvad jeg kunne, det er stensikkert. I min tid i klubben var det sådan, vi blev opdraget. 

 

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
Notifikation ved