Stort interview med Jens Jønsson: Pokalfinalen var det største

0

I sommeren 2016 forlod Jens Jønsson de trygge rammer på Fredensvang, da han skiftede til Konyaspor. Morethanaclub.dk har snakket med Jens Jønsson om tiden i AGF og skiftet til tyrkisk fodbold.

Fra Aarhus til Konya

Jens Jønsson skiftede som 12-årig til AGF. Efter mere end 10 år i samme klub trængte Jønsson til luftforandring, da han tilbage i 2016 skulle videre i karrieren.

Destinationen blev Tyrkiet og byen Konya, hvor holdet Konyaspor holder til. Nu 3 ½ år efter, står Jens Jønsson noteret for mere end 100 officielle kampe for sin tyrkiske klub.

De fleste danske fodboldfans reagerer oftest med rynkende næser, når de hører om danske spillere, der prøver lykken i en mindre tyrkisk klub. Men for Jens Jønsson har opholdet i Tyrkiet været positivt:

–  Det har været fantastiske 3 ½ år – på mange måder. Jeg har været hele følelsesregistret igennem. Jeg har vundet pokalturneringen og jeg har været én dag fra nedrykning. Men personligt har det været nogle fantastiske 3 ½ år. Jeg har udviklet mig meget – især som fodboldspiller, men også som menneske, fortæller Jønsson.

I sin AGF-tid udviklede Jens Jønsson sig til en af holdets profiler, og da transfervinduet åbnede i sommeren 2016, lå det i kortene at midtbanespilleren skulle videre. Da Jønsson første gang hørte om interesse fra en ukendt tyrkisk klub, var han skeptisk. Men trods betænkeligheder endte han alligevel, med at springe ud i det:

– Jeg skal være ærlig at sige, at jeg ikke rigtig havde lyst til at tage af sted til Tyrkiet. Men det var lidt oppe over og jeg skulle egentlig væk fra AGF på daværende tidspunkt – nærmest for en hver pris. Bl.a. fordi jeg havde været i klubben så længe, og fordi transfervinduet var ved at lukke. Så da Konyaspor viste konkret og reel interesse, så hoppede jeg egentlig bare på næste fly og sprang ud i det.

Og til spørgsmålet om Jens Jønsson siden da har fortrudt sit skifte, er han meget klar i mælet:

– Nej det har jeg bestemt ikke.

Holdkammerat med Eto’o

Med et skifte fra den danske Superliga, til den tyrkiske Süper Lig, oplevede Jens Jønsson straks en anden fodboldkultur. På den nye hjemmebane var der nu plads til over 40.000 tilskuere, og den nye liga var fyldt med velkendte spillernavne og verdensstjerner.

For to runder siden spillede Jønsson bl.a. mod de tidligere Premier League stjerner John Obi-Mikel og Daniel Sturridge. Og i søndags blev den tidligere Freiburg og Newcastle-bomber Papiss Cissé matchvinder, da han scorede to gange mod Jønsson og Konyaspor.

De mange tilskuere og møderne med de tidligere stjerner, sætter ifølge Jønsson et ekstra krydderi på opholdet i tyrkisk fodbold. Og mødet med særligt én spiller har gjort stort indtryk på danskeren:

– Det at spille sammen med Samuel Eto’o i et halvt år – det var sgu stort. Han er nok den mand, jeg har lært allermest af i min fodboldkarriere. Ikke nok med at han er det største navn jeg har spillet med, så er han også den der har påvirket mig mest.

Turbulent AGF-tid – pokalfinalen er det største

Som blot 18-årig debuterede Jens Jønsson for AGF i en pokalkamp og derefter udviklede han sig langsomt til stamspiller.

Senere udviklede Jønsson sig til en af holdets store profiler, og selvom han har mange gode minder om sin AGF-tid, ser han også tilbage på en turbulent tid med trænerfyringer og en nedrykning.

En nedrykning som Jønsson beskriver som den værste oplevelse i sin karriere hidtil.

Jens Jønsson nåede at have Peter Sørensen, Jesper Fredberg, Morten Wieghorst og Glen Riddersholm, som trænere på de fem sæsoner han spillede for klubbens bedste mandskab.

Særligt i nedrykningssæsonen mærkede Jønsson, at det ikke altid var fryd og gammen at være AGF-spiller:

– Sådan tror jeg det er i de fleste klubber, som oplever en nedrykning. Det er måske også derfor man ender med nedrykning – stemningen bliver dårlig og meget betændt og det var ingen undtagelse for os dengang.

Nedrykningen var et stort slag for AGF-mandskabet. Holdet endte dog med at sikre en hurtig oprykning, og Jønsson nåede at få en stor positiv oplevelse inden skiftet til Konyaspor.

Jønsson er meget sikker, når han skal vælge sit bedste AGF-minde:

– Det er klart pokalfinalen. Det var en fuldstændig magisk dag. Som Aarhus-dreng og AGF’er. At opleve byen og det sammenhold, den følelse var helt unik. Nu vandt jeg jo pokalen i Tyrkiet, men den følelse i Parken har jeg aldrig oplevet før. Det var fantastisk.

Ungdomsspiller i AGF – Enten så klarer man det, eller også klarer man det ikke. 

Der er ofte snak om, at det kan være særligt svært, for unge spillere at slå igennem i AGF.

Jens Jønsson har prøvet på egen krop at være ung spiller i AGF. Han har tilmed udviklet sig til en profil, som blev solgt til udlandet – med succes til følge.

Aarhusianeren bryder sig ikke om den snak og han tror ikke på, at det er anderledes i AGF, i forhold til andre klubber:

– Nej jeg bryder mig faktisk ikke så meget om det statement, eller det der bliver påduttet med, at det er svært at være i AGF. Eller at der hviler forbandelser eller lignende.

Om ungdomslivet i AGF fortæller Jønsson videre:

– Altså AGF er en af de 3-4 største klubber i Danmark bl.a. fordi vi er den næststørste by. Det er klart at det giver noget pres og interesse fra omverdenen – men det er jo også det der gør AGF attraktivt. Så jeg synes ikke det var hårdere at slå igennem i AGF af den grund. Tværtimod. Det hele er jo også med til at sætte nogle krav – både til de etablerede spillere, men også til talenterne. Enten så klarer man det, eller også klarer man det ikke.

Steffen Rasmussen havde stor betydning

I AGF-tiden oplevede den tidligere u-landsholdsspiller også nogle særlige personer, som gjorde betydeligt indtryk. Og det er et par velkendte navne som Jønsson nævner for MTAC:

– Jeg vil sige at en person som ”Staff”, er en som jeg altid har sat meget pris på. Jeg synes faktisk ikke altid at han er blevet behandlet ordentligt af omverdenen. Han er den bedste anfører som jeg har haft i min relativt korte karriere.  Han er et fantastisk menneske og han var også en fantastisk målmand.

Efter en kort tænkepause snakker Jønsson videre:

– Og så synes jeg også at Morten ”Duncan” Rasmussen gav rigtig meget til holdet – særligt med sin indstilling. Det samme med Flemming Povlsen, som jeg havde i ganske kort tid. Men de kom med en mentalitet og indstilling til tingene, som jeg tror vi manglede lidt dengang, og som jeg tror er sund for mange.

Jens Jønsson står indtil videre noteret for 121 kampe for AGF med to mål til følge.

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
Notifikation ved