Steffen Rasmussen stopper i AGF

27
Fotograf: Jesper Zacho

En sand legende har valgt at indstille karrieren til sommer. Den mangeårige målmand Steffen Rasmussen lægger handskerne på hylden.

Steffen Rasmussen, der har spillet i AGF næsten hele sit liv, og som fik debut tilbage i 2002, stopper altså i klubben. Han har i skrivende stund spillet hele 418 kampe for AGF.

Selvom handskerne ryger på hylden, så har Steffen Rasmussen fået et tilbud, der passede som ja, hånd i handske, for hans fremtidige erhvervsliv.

– Jeg har fået et spændende tilbud fra DLG, hvor jeg skal være energikonsulent. Det er en god mulighed for mig, og det passer godt med, at det alligevel var ved at være tid for mig til at overveje, hvad der skulle ske, når min fodboldkarriere sluttede, fortæller Steffen Rasmussen, der fortsætter med at fortælle om klubbens betydning:

– Jeg elsker AGF og mit arbejde. Det er meget få mennesker forundt at leve af sin sport i så mange år, som jeg har gjort. Samtidig har jeg haft det privilegium at være i en fantastisk klub, hvor jeg gennem tiden har været omgivet af engagerede og dygtige mennesker, lyder det fra Steffen Rasmussen i en pressemeddelese fra AGF.

Den erfarne målmand sender også en kærlig tanke til de trofaste tilhængere:

– Jeg er meget taknemlig overfor AGF’s fans og den støtte, de har ydet. Det har været fantastisk at opleve deres støtte og loyalitet, og det har været et privilegium at spille for dem og i den trøje, vi alle holder så meget af, tilføjer Steffen Rasmussen.

En sand klubmand

Sportschef, Peter Christiansen, er heller ikke i tvivl om veteranens plads og betydning i den stolte klub:

– Steffen er for mig indbegrebet af en ægte AGF’er, der med en stor vindermentalitet og med hårdt arbejde har været en fantastisk målmand for AGF. Det er unikt i dansk fodbold, at en spiller får over 400 kampe for den samme klub, tilføjer Peter Christiansen.

Fotograf: Jesper Zacho

Farvel til en ægte AGF’er

I følge pressemeddelelsen vil der foregå en testimonial for Steffen Rasmussen, men grundet slutspillet er der ikke afsat en endelig sidste kampdag, så yderligere information om dette vides ikke. Dog har Steffen Rasmussen en klar vision om at følge hans rolle i AGF helt til det sidste:

– Jeg har følelsen af, at jeg fortsat er en vigtig del af klubben og har en rolle at spille. Så nu vil jeg nyde min sidste tid som aktiv og ha’ fuld fokus på de kommende vigtige kampe for os i slutspillet i Alka Superligaen, siger Steffen Rasmussen.

Farvel til en sand legende!

Få notifikation
Notifikation ved
27 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
dengamle
6 år siden

Tak til en af de få klubmænd i dansk fodbold. Tak fordi du kæmpede og blev og ikke tog imod de tilbud du uden tvivl fik, da du toppede…

Negreanu
6 år siden
Reply to  dengamle

Ja, hvad kunne det ikke være blevet til for Todbjerg-Mejlby IF med Steffen på holdet 🙂

Morethanaboy
6 år siden
Reply to  dengamle

Negreau, og det er med alt respekt for Todbjerg Mejlby, magen til kongeklub finder man ikke! 😉

grind88
6 år siden

Tak for dansen…

denhvii1986
6 år siden
Reply to  grind88

Hadet til Staff er ynkeligt og pinligt. Han er ingen David De Gea, men AGF er heller ingen super klub der kan forlange en meget bedre målmand.. Vi havde ikke vundet mesterskaber eller undgået nedrykninger med en bedre målmand.. Desuden havde han været så dårlig som nogen gør ham til, så havde nok en af de mange trænerer nok skiftet ham ud for længst, for man har fornemmelsen at en hver vil kunne gå ind fra tribunen og gøre det bedre..

Budtz4ever
6 år siden

Da han var bedst var han en af de bedste danske målmænd. Kæmpe stort tak for indsatsen til en ægte AGF’er! Flere Aarhusianere på holdet der vil kæmpe til det bløder, tak!

mabee
6 år siden

Staff er en legende. Selvfølgelig har han sine kritikere, men blandt de, der ved noget, har han nærmest godfather-status. Samtlige AGF-trænere har rost ham for vinderkultur, brobygning, loyalitet, at gå forrest. Senest David Nielsen: – Jeg har den dybeste respekt for Steffen Rasmussens karriere og det siger meget om ham – både som målmand og som menneske, hvordan han i efteråret var helt klar, da vi havde brug for ham i de sidste kampe efter han ellers havde siddet uden for i en periode. Han var vanvittig vigtig for os i de kampe, hvor vi havde brug for hans rutine… Læs mere »

Christiano
6 år siden

Æret være Lille Staff’s minde.

agf8380
6 år siden

,
Flot skrevet – jeg er helt enig med dig…

bernhard
6 år siden

Ingen kan være forpligtet ud over evne.
For mig vil staff stå som en super professionel klub legende.

Ja legende.

Det ville være helt i orden og reelt, at han fik en byste et sted for mig at se.

lars
6 år siden

Det var sku da også på tiden
Gennemført en elendig målmand,
Glæde mig til det nye AGF endelig kan starte.

lurifax
6 år siden
Reply to  lars

Luk nu røven, larsthor.

lars
6 år siden

Ilige måde lurifax

Guffe
6 år siden

Tak for indsatsen Staff. Han blev gennem tiderne vejet og fundet stærkest af samtlige vores trænere og han gjorde altid sit bedste. Hvad mere kan man forlange? En sjældenhed at spillere har sådan et hjerte for n bestemt klub og blir hængende så længe. Kæmpe respekt herfra, også for indsatsen som handler om relationer, fællesskab osv.

mabee
6 år siden

Pinlig kommentar – om en mand, der har lagt liv og sjæl og kæmpet forbilledligt for klubben.

Negreanu
6 år siden

Staff ville være skiftet efter 2. nedrykning men der var ingen andre superligaklubber der ville have ham. Han kunne højst have endt med et “udlandseventyr” som Kure eller senest Danny O. Han har ik niveau til mer end Silkeborg – eller AGF. Og godt han ikke fik kamprekorden fra en ægte legende. Hjertet er utvivlsomt på rette sted, evnerne fulgte desværre ikke med.

Guffe
6 år siden

Fair nok at du ikke mener evnerne fulgte med, jeg mener nu at han har været en fin gennemsnitlig Superliga målmand for os altid. Hvis du spørger I de andre klubber, laver deres keepere og drops med jævne mellemrum. Han har imo været habil for os. Ingen stjerne, men han har altid gjort sit allerbedste og haft hjertet med. Det er virkelig svært at bede om mere. Hvis du er træt af at han fik for mange kampe, kan I rette kritikken til de trænere der ALTID pegede på ham eller de mange sportschefer der ikke evnede at købe en… Læs mere »

Negreanu
6 år siden
Reply to  Guffe

Ja det er utroligt at det skulle blive GR der endelige indså det når han var en træner der valgte spillere mere ud fra navn end gavn. Det var det bedste ved hans periode.

Negreanu
6 år siden
Reply to  Guffe

Der blev aldrig hentet en reel udfordring til Steffen før GR som jeg ser det.

denhvii1986
6 år siden
Reply to  Guffe

Og det kan du så spørge dig selv om hvorfor

lars
6 år siden

Liv og sjæl .
Og hævet sin formentlig alt for høje hyre.
Sjovt som folk hylder ham som klub mand, havde der været nogle som ville, have ham var han smuttet efter sidste nedrykning og om muligt før.

Guffe
6 år siden

Med fans som jer, der giver vores altid loyale keeper igennem 12 år sådan en afskedssalut, kan det ikke undre at spillerne udefra kan have svært ved for alvor at have hjertet med. Hvem fanden gider yde 100%, hvis det er sådan nogle idioter som jer, der står på lægterne i den samme hvide trøje, som de selv kæmper i inde på banen?

lars
6 år siden
Reply to  Guffe

Så du tror altså at spillers indstilling udspringer, af hvordan vi snakker om dem på dette forum.

Guffe
6 år siden

Mon ikke jeres disrespektfulde adfærd skinner igennem i andre sammenhænge end på forum her.
Staff har altid gjort sit bedste og været loyal overfor klubben (så er jeg sådan set ligeglad med hvor mange gange han har droppet) så det burde være en selvfølge at vi fans gav ham en god afsked. Jeg forstår ikke behovet for at tale ham ned nu.
Står du også til en begravelse og fortæller alle de usympatiske historier om den afdøde?

lars
6 år siden
Reply to  Guffe

Lidt af en mærkelig sammenligning.
Manden har selv valgt at være i medie bevågenhed. Tror godt han kan klare det men vidste ikke det var blevet er forum kun for rygklappere så må hellere hoppe fra for i dag. Så tager vi da bare 12 år mere med elendige spillere som måske godt nok er hvide i hjertet men hører hjemme i bedste fald 1 division .

Guffe
6 år siden

Ja, tak for i aften du. Du har haft tolv år til at tale Staff ned, kan du ikke lukke røven nu hvor han sidder på bænken og har meldt sin afsked?? Det er helt fint at være kritisk, men der er ingen grund til at være en idiot.

lars
6 år siden

Jov skal nok hvis han nu læser med