Startopstillingen mod BIF: Sloth og Hjalte på bænken

14

Jesper Fredberg har valgt at bænke landsholdsspiller Casper Sloth til dagens vigtige kamp mod BIF.

Cheftræneren har i stedet valgt at satse på Osama Akharraz på venstrekanten, mens den centrale midtbane består af Martin Jørgensen, Kasper Povlsen og Jens Jønsson.

2 Petri Pasanen
3 Johan Lædre Bjørdal
5 Alexander Juel Andersen
10 Martin Jørgensen
11 Jesper Lange
16 Jens Jønsson
17 Osama Akharraz
23 Emil Ousager (GK)
25 Kasper Povlsen
30 David Devdariani
37 Mikkel Kirkeskov

Bænken

6 Adam Eckersley
8 Hjalte Nørregaard
18 Arthur Sorin
22 Davit Skhirtladze
28 Marcus Solberg
31 Thomas Hagelskjær (GK)
38 Casper Sloth

Få notifikation
Notifikation ved
14 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Djarnis
6 år siden

Uha en defensiv opstilling 🙁

KongKeegan
6 år siden

Jeg troede ikke det var muligt for os at stille mere defensivt end vi plejer… Det bliver et bombardement fra BIF imod vores mål, og vi kommer vel knap nok til at røre bolden i kampen.

Phister Loysauce
6 år siden

Formentlig årtusindets svageste midtbane.

Odonten
6 år siden

Hvor er DO?

cv
cv
6 år siden

Så længe vi ikke statser offensivt så kommer Osama til at se dårlig ud. Vil hellere tabe 0-5 fordi vi satsede offensivt end tabe 0-3 fordi vi stod for defensivt.

Phister Loysauce
6 år siden

Mon ikke DO bliver sparet til de kommende knald eller fald kampe. Det kan jeg gå med til, men at KP og Jønsson skal fodre Lange fra midtbanen ligger uden for min fatteevne. Martin tror jeg ikke på. Måske er planen, at Lange slet ikke skal have bolden, medmindre han selv erobrer den i modpres. Det skal nok blive godt!

gram
6 år siden

Og det i en kamp vi skal vinde.Jeg er rystet og chorkeret..

zytex92
6 år siden

Kom nu ind i kampen Fredberg skam dig!!! Hvordan kan man finde på og gå så defensivt !!!

Superskurk
6 år siden

Vi får jo klø igen igen

Alpo
6 år siden

Det ser ud til at jeg skal ud og slå græsset meget hurtig, efter der er fløjet op til "kamp"/tæsk.

ulricht
6 år siden

Havde håbet at skulle på stadion, men kunne ikke få det til at gå op. Efter at have set denne opstilling er jeg glad for ikke at være derude. FØJ FØJ FØJ!! Jeg fatter intet af de her dispositioner. Ok at DO er skadet, og man sparer ham. Fint nok. Men at sætte både Martin Jørgensen og Devdariani på banen – blandt ligaens langsommeste spillere – imod Brøndby.. Og uden vores eneste mulige kreative kraft i form af Casper Sloth.. Det er rystende!! Er vi heldige, slæber vi et 0 – 0 resultat hjem. Med mindre Brøndby forærer os et… Læs mere »

gram
6 år siden

Der mangler bare at Eckersley starter inde istedet for Osama.

gffan17
6 år siden

Der mangler simpelthen fart på vores hold. Det er virkelig et kæmpe problem. Nu er Ozzy så tilbage, men alle de andre kampe i foråret har vi simpelthen for langsomme spillere. Tror ikke vi taber lige så stort som i sidste runde, men vi taber det helt sikkert og med mere end 1 mål

Guffe
6 år siden

Fornuftigt Fredberg. Sloth tilfører INTET til det hold, så hvorfor dog spille med ham? Selv de defensive midtbanespillere gør det bedre på hans plads, også frem ad banen, og i særdeleshed i nærkampe mm.
Lad sloth blive på bænken sæsonen ud, det er vores chance for at overleve.