Sportschefen leder efter usleben diamant

2

Brian Steen Nielsen var i slutningen af februar endnu en gang i Ghana, for at spotte talenter. Sportschefen vil dog gerne derned flere gange, før han vil hente spillere til AGF.

Så den seneste tur blev primært brugt til, at skabe et større netværk.

– Vi havde en god dialog med folk, som ved, hvad der rører sig af talenter. Vi fik skabt nye kontakter og fik et mere indgående kendskab til markedet. I løbet af de fem dage så vi tre kampe med unge spillere på 16-17 år. Der var blandt andet arrangeret en træningskamp for vores skyld, og på baggrund af denne fik vi mulighed for at udpege 12 spillere, som vi så trænede med den efterfølgende dag, siger Nielsen til klubbens hjemmeside.

– Det er en lang proces og et stort skridt, hvis man skal rykke et fodboldtalent fra Ghana til Danmark. Man kan selvfølgelig være heldig at finde en usleben diamant, men der er også en stor risiko ved det, og det er vigtigt at man har gjort et meget grundigt forarbejde. Derfor håber jeg også at komme derned flere gange og følge op på tingene, siger Brian Steen Nielsen.

Sportschefen fortæller endvidere om den store kulturforskel og at han lagde mærke til flere af spillernes fysiske styrke.

Få notifikation
Notifikation ved
2 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
MUNCHKISS
12 år siden

jeg venter bare på du ringer BSN.:p

sebniel2
12 år siden

Enig 😉

– Brian – du ringer bare ! 😀