Spillerfokus: Jens Stage høster stor ros af cheftræneren

1
foto: agf.dk

Da AGF i januar 2016 hentede Jens Stage til klubben, var visionen en slidstærkt midtbanespiller med et rigtigt fightergen. Nu har han spillet sig varm til en fast plads på i startopstillingen – vi tager temperaturen på Jens Stages status i klubben.

Han har spillet i Aarhus hele livet. Fra ASA, til ungdomsrækkerne i Lyseng IF og til 2. divisionsklubben i Brabrand, hvor han for alvor udviklede sig og blandt andet skaffede sig status omkring det danske u18-mandskab. Det er med andre ord en rigtig Aarhus-dreng, der har været en af de største offensive indflydelser i de seneste kampe.

Det var ud fra den forudsætning, at en rigtig Aarhus-knægt, med viljen og fightergenet i orden, var hvad klubben havde brug for, at forhenværende sportschef Jens Andersson hentede lokale kræfter til midtbanekæden. Jens Andersson udtalte sig efter kontrakten kom på plads om Stage:

-Det føles ekstra fint, at vi har mulighed for at tilknytte en spiller fra Aarhus […] Han konkurrerer på samme vilkår som alle andre, og han vil helt sikkert være i spil til førsteholdet og meget vel også få Superliga-kampe i foråret, sagde sportschef Jens Andersson.

Og profetien gik relativt hurtigt i opfyldelse. For Jens Stage har været det store lyspunkt i de seneste kampe, hvor mål har været en mangelvare for klubben, og den offensive skarphed har været svær at finde. Derfor bringer det også glæde og optimisme i GF-lejren om, at målene nok skal komme. David Nielsen har også kun rosende ord om den lokalt avlede midtbanespiller, der har været på en rundtur på positionerne. David Nielsen er enig med Jens Andersson – det er en rigtig Aarhus-dreng, der har vist fremragende takter i de seneste runder.

Se også: Kom billigt på stadion under slutspillet

– Jens er jo blevet kastet ind på endnu en ny position her i foråret, og det er stærkt, at han kan levere på det niveau som han har, på en ny plads. Han har spillet sig op og vokset med opgaven, synes jeg. Han er jo en rigtig Aarhus-dreng, som klubben er rigtig glad for.

Han blev egentligt hentet til klubbens som central midtbanespiller, en plads han også har bevist sig med i AGF. Men det har været på højresiden at Jens Stage har vist et niveauskifte og et gå-på-mod, som David Nielsen værdsætter højt. Dog er det i alles interesse at finde en fast plads til den arbejdsstærke aarhusianer:

– Det var lidt som en lappeløsning i Horsens-kampen, men han har grebet chancen. Nu handler det for os om, at finde ud af hvor han er bedst. Det er dejligt at have en spiller, som kan optræde mange steder, men det er både i Jens’ og vores interesse, at finde en fast plads til ham, fortæller David Nielsen i følge bold.dk, der supplerer med endnu en rosende bemærkning til Stage:

– Knægten er topprofessionel og gør bare det, der er i holdets interesse. Han har siddet på bænken og har fået indhop, hvor opgaverne har været forskellige fra gang til gang. Det løser han uden problemer, afslutter David Nielsen.

Jens Stage kan meget vel blive en ny målmager, assistkonge eller midtbaneslider, for mulighederne er mange, da Stage er en alsidig spiller med kompetencer over hele linjen.. Nu er det bare op til ham selv, og særligt David Nielsen, at få ham indkørt på en position hvor den 21-årige kan blomstre – for Aarhus-drengen har potentiale, masser af potentiale.

Få notifikation
Notifikation ved
1 Comment
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
dengamle
4 år siden

Fortjent ros – jeg håber virkelig at Stage ikke er den eneste talent der i de kommende år kommer til at vise sig frem.
Alt for mange talenter har ikke vist sit værd i klubben simpelhen fordi de etablerede spillere i mange år ikke har været godt nok, og samtidig har fundamentet på holdet heller ikke været godt nok
Så forhåbentlig nye tider og talenter vi ser blomstre også i AGF de kommende år..