Skribentens Klumme: Forkastelig journalistik

78

I dagens udgave af JP Århus indgår en kommentar udformet i en artikel af Pernille Ammitzbølls. Kommentaren omhandler kritik af AGF, og klubbens holdning til vold. Tidligere topspillere som Brian Steen Nielsen, Stig Tøfting og Leon Andreasen blandes ind i artiklen, på trods af sidstnævnte blev pure frikendt. Hvorfor en af AGFs største talenter igennem tiderne skal indblandes i en artikel om vold, når han blev frikendt er fuldstændigt uforståeligt.

Pernille Ammitzbølls hiver desuden en episode fra en hjemmekamp mod AaB frem. I følge journalisten blev banen stormet af “en flok vrede AGF-tilhængere”, hvis plan var at banke løs på spillerne. Episoden kan ikke genkendes hos undertegnet, og efter at have forhørt mig rundt omkring i kredsene, så er det mest logiske at journalisten hentyder til kampen mod OB. Kampen var den sidste i foråret, og den sidste inden nedrykningen. I samme kamp vandt OB bronzemedaljer, og efter kampen startede OB fansene med at storme banen.

For det første: Så var spillerne ude af banen, så der var ingen intentioner om at banke løs på spillerne. For det andet, så stormede AGFerne først banen, da en flok OB-fans startede. Der var selvfølgelig optræk til uroligheder, men det var også en stor provokation for Århusianerne, at de skulle tage afsked med Superligaen, ved at se en konkurrent få overrækt bronzemedaljer på egen bane. Det er skræmmende, at journalisten kan skrive så forkastelig journalistik.

Men det slutter ikke her. Fra artiklen i JP Århus står der: “Det skal dog siges, at AGF’s officielle fanklub klart har taget afstand til volden og racismen, som den dyrkes åbenlyst hos de voldelige fraktioner som White Pride, Galehuset og Aarhus Casuals, og det er al ære værd.”

White Pride og Aarhus Casuals har før været indblandet i vold, og det kan ikke bebrejdes at disse to hives ind i denne sammenhæng. Men at Galehuset hives ind er decideret amatøragtigt. Galehuset har flere gange samarbejdet med AGF, og stået for diverse mediestunts. Sidst gav de øl til Herfølgespillerne for at have slået Fredericia, og hvis oprykningen lykkes skal de tage armbøjninger.

Frej Elbæk er talsmand for fanfraktionen GalehusetAGF, og har udtalt følgende til morethanaclub.dk:

“At Pernille Ammitzbøll fra Jyllands Posten fremstiller os en voldelig fraktion, kan jeg, og de hundrevis af århusianere, der bekender sig til Galehuset ide grundlag når vi tager til fodbold.Jo kun ryste på hovedet af. Men for Pernille og andre der aldrig har været på NRGI Park kan det desværre være med til, at bekræfte eventuelle fordomme om Galehuset og AGFs tilhængere i almindelighed, og det finder jeg yderst problematisk”

Galehuset er en åben fraktion, og derfor er der mange der bekender sig til Galehusets manifeste. Frej Elbæk understreger overfor morethanaclub, at manifestet taler sin egen sag:

“Og for god ordens skyld så fremgår det af Galehusets manifest tværtimod følgende: “Galehuset er absolut ikke-voldelige. Vold er den laveste form for argumentation”. Dette fremgår tydeligt på forsiden af vores website og det havde næppe taget JP Århus’ fire sekunder at besøge siden og finde ud af det”

Galehuets fulde manifeste kan læses på forsiden af deres website: galehusetagf.dk

Få notifikation
Notifikation ved
78 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Budtz4ever
15 år siden

[center][u][b][url=http://www.agf.co.dk/docs/aktuelt/Indhold_detaljeret.asp?id=4490]Link til artiklen på AGF.co.dk[/url]

fornuftigt at AGF selv reagere![/b][/u][/center]

DoglikeMorten
15 år siden

Hendes søster må skrive hvad som helst om mig:D Og angående JP folk der holder den avis ring ind og sig i opsiger den pga dårlig journalistik fra hendes side… der skal ikke mange af dem til for det kommer videre i systemet

gfaarhus
15 år siden

Dette grænser hen imod fyring – hvis jeg var ansvarshavende redaktør.

LasseGN
15 år siden

Jeg har sendt hende en mail og forklaret hende hvordan det hænger sammen med kvindejournalistik og fodbold.. Eller mangel på samme [think]

Pernilletøsen her virker fandme ligeså uvidende som hende værten på Tv2 sport der sidder og diskuterer fodbold med diverse mænd.
Hun fatter jo heller ikke en [censored]
Citat (værten): [b]Ellemander[/b] har haft meget succes på det sidste.
Kvinden ved jo ikke engang hvem han er[shock]

Budtz4ever
15 år siden

[censored][censored][censored]Det er simpelthen ufatteligt at sådan en uviden NAR gør AGF rygte dårligere..[censored][censored][censored]

[b]![/b]

Flanhardt
15 år siden

hende på det billede kunne jeg tilgive meget…

Beer
15 år siden

@ Thomas Mik: Enig! Jeg påpegede også bare, at det ikke er avisen, men Pernille selv, der hæfter for hendes mærkværdige udtalelser. @ Soren Frederiksen og Norden: Der står jo også kun, at Leon har været indblandet i en retssag. For mit vedkommende mener jeg ikke, der er noget galt i det. Trods alt blev der rejst sigtelse mod ham og der VAR en retssag – om skribenten har lyst til at trække det frem, er hendes egen sag. JEG ville ikke gøre det, da han jo som sagt blev frikendt og dermed er fuldstændig renset, men sådan er der… Læs mere »

Norden
15 år siden

Hun kan da trække alle de sager ind hun vil. Det er bare grotesk at bruge en frikendt Leon A. som eksempel på den vold hun mener der er i AGF.
Det er elendig argumentation, men hvad fanden kunne man ellers forvente af en sensationsluder som hun åbenbart er.

Cruyff
15 år siden

"For det første: Så var spillerne ude af banen, så der var ingen intentioner om at banke løs på spillerne. For det andet, så stormede AGFerne først banen, da en flok OB-fans startede. Der var selvfølgelig optræk til uroligheder, men det var også en stor provokation for Ã.rhusianerne, at de skulle tage afsked med Superligaen" Jamen så er det selvfølgelig iorden at Agferne løber ind på banen, for når de andre gør det så må I selvfølgelig også, det er da klart for en hver?? Sagen omkring LA skal da nævnes uanset udfald, manden er pt. landsholds aktuel og kommer… Læs mere »

Norden
15 år siden

@Beer Alle kan risikere at blive anklaget for vold. Jeg kunne anmelde min nabo for vold hvis jeg ville. At Leon uheldigvis var på Rømer den aften, hvor der blev kastet med flasker kunne være sket for enhver. Det usaglige bliver når PA bruger denne sag til at styrke sit argument om, at AGF og vold hører sammen… Det er i den grad usmagelig argumentation Jeg mener der kan være baggrund for en injurie sag, da hun mere eller mindre direkte anklager AGF for at støtte voldelige tendenser.. Har Windfeld eller Brian Steen ikke en kommentar til dette.. Kunne mtac.nu… Læs mere »

Keep Playing GF
15 år siden

Hva fanden er det her for noget?? Nogle AGF fans har måske ikke lige holdt sig helt til lovens lange arm, men kig da på andre klubber hvor der er mere vold. Med hensyn til galehuset vil jeg sige det samme som i artiklen på deres hjemme side står der i deres punkter for hva de går ind for. Jeg citerer:"#8 [u]Galehuset er absolut ikke-voldelige. Vold er den laveste form for argumentation, og er du med i et slagsmål er du simpelthen for dum til at være med i Galehuset. Til gengæld ser vi med hån på diverse forsøg på… Læs mere »

Vantage
15 år siden

Jeg synes det er direkte grinagtigt, at hun brokker sig over, at AGF ikke er i stand til at ryste det dårlige ry af sig, når det er åbenlyst at det eneste hun vil med den kommentarl er netop at forsøge at puste ild i nogle sager, som er overståede for år tilbage. Selv uden den elendige research og de "cheap shots" hun bringer ville det være et forfærdeligt stykke arbejde

Lylle
15 år siden

hold kæft en kæ**ing ..

sådan noget kan virkelig pisse mig af ! og hvorfor også lige bringe artiklen på sådan et tidspunkt ? [think]

Realdeal
15 år siden

Hun er da en hat …! [censored]

Just
15 år siden

Hun er hamrende inkompetent, ufatteligt de bringer sådan en artikel, hvis eneste formål er at kaste smuds over klubben. Utroligt man skal opleve det fra en Ã.rhus avis, der i stedet burde bakke op om byens hold, istedet for at bringe en artikel bygget op omkring elendig researh og tilmed skrevet af en journalist der ikke aner en brik om fodbold. Tvivler på hun nogensinde har været på århus stadion

Thomas Mik
15 år siden
Der Alte
15 år siden

Der er vist skrevet nok om det stykke kvindfolk her på siden, og det hjælper nok ikke bare at skrive her.
Man kunne f.eks. via e-mail fortælle hende – på en pæn måde, hvordan "verden" er skruet sammen.

RasmusKr
15 år siden

LUJER MED J!!!

Mp-GF
15 år siden

Je har fundet en video hvor man kan se at OB starter med at løbe på banen… Nogle GF'er gør det også…

Norden
15 år siden

God kommentar af Windfeld…

Der må forventes en udmelding fra JP Ã.rhus snart

Der Alte
15 år siden

Hvis du er abonnent på JP, så kan du jo tilkendegive din utilfredshed ved at opsige abonnementet, såfremt Pernille Ammitzbøll/JP ikke kommer med de af Lars Windfeld ønskede berigtigelser!

Mp-GF
15 år siden

Er det en ide at vis den??? Den viser at OB fans stromede banen og GF'erne kom til sidst

Bare for en dag
15 år siden

Jeg har lige lavet et nyt login.
Jeg kender til Pernille semi-proffesionelt. Hun er meget ambitiøs og søger derfor bevist efter at skabe opmærksomhed. I dette tilfælde hun nok har været lidt for hurtig på aftrækkeren. Hun har arbejdet som krimijournalist.
Billedet ovenfor er af fransk politiker. Jeg har ikke kunne finde et billede, men her er et af en, der ligner, hendes søster?
comment image

Bom
Bom
15 år siden

Hov hov hov, Kasper -jeg sidder og nærmest koger over af harme over den artikel, der er blevet skrevet i JP Ã.rhus, og så kommer du med sådan en kommentar – Jeg er kvinde, og jeg kan begå mig i – sandt nok – verdens bedste spil på mindst lige fod med dig og andre mænd…det var da noget af en snæversynet tilgang til livet du har. Mener du hermed, at alle vi kvindelige fans, der står i SC og hepper intensivt og henrykt på De Hviii' ikke hører hjemme der? TSK TSK TSK…[censored][censored][think] Men tilbage til artiklen i JP:… Læs mere »

Norden
15 år siden

Sendt et styks vred kommentar til denne Pernille Fingerbøll..

Coming up. Et styks mail til den ansvarlige redatør!

Moballe
15 år siden

Ifølge linket på http://www.galehusetagf.dk/forum/viewtopic.php?t=6666, står der følgende i artiklen: "Brian Steen Nielsens evner i nærkamp kom ham til gode, da en flok vrede AGF-tilhængere entrede banen for at banke løs på AaB-spillere og fans i en kamp i september 2005. " og "Her kom situationen så meget ud af kontrol, at både Brian Steen og direktør Lars Windfeld selv måtte smøge ærmerne op og gå på banen i forsøget på at holde de voldelig fans fra at gå til yderligheder." Men ifølge oplysninger fra AGF's hjemmeside var følgende det eneste "voldelige", der skete i forbindelse den omtalte kamp: INTET UNDER… Læs mere »

CasperT
15 år siden

En helt ufatteligt dårligt skrevet artikel. Det er jo helt hen i vejret. Jeg er paf. Gudfader hvor en gang lortejournalistik!

Moballe
15 år siden

Så er sgu lidt uforstående overfor, hvor hun har fået disse oplysninger fra… [think]

King Kenny
15 år siden

Fuck en smatso…..

JaXeGF
15 år siden

Så er der skrevet en mail til hende fjolset med et krav om et dementi.

Thomas Mik
15 år siden

Ja, lad os alle sammen banke Pernille A., fordi hun skriver, at GFs fans er voldelige 😉

Beer
15 år siden

Kære allesammen. Jeg er enig med jer i, at Pernille Ammitzbøll ikke har fakta i orden. Jeg er også enig i, at hendes sammenligning Galehuset/WP ingen steder hører hjemme. Men jeg mener, der er flere herinde, der ikke har styr på, hvordan en kommentar adskiller sig fra en journalistisk artikel. En kommentar er et udtryk for skribentens egne meninger og bør ikke sidestilles med et stykke gennemresearchet, journalistisk arbejde. Man kan selvfølgelig argumentere for, at P.A. ikke er gearet til at komme med kommentarer om AGF, men lad nu det ligge. Faktum er, at hun alene står inde for de… Læs mere »

Thomas Mik
15 år siden

@ Beer

Jo, men problemet for mit vedkommende med klummen (udover usandhederne) er lige så meget måden, hvorpå hun fremfører sin personlige mening. Det er provokerende og usagligt, hvor hun går mere efter manden frem for bolden…

tippe
15 år siden

Helt enig i at vi lige skal holde tonen sober. PA har tydeligvis ikke gjort hendes benarbejde godt nok og det er typer som hende (og hooligan-fjolserne) der er med til at vi ikke kan slippe med det dårlige rygte. At sammenligne Galehuset med hooligans er jo fuldstændigt tåbeligt og forhåbentlig er PA professionel nok til at komme med en undskyldning ?? Hvis i har en fornuftig kommentar til hendes artikel syntes jeg i skal maile til hende: pernille.ammitzboell@JP.dk Tror chef redaktørens adresse er : carsten.juste@JP.dk Men husk nu! Sober tone. Og lad os så vise i aften hvad vi… Læs mere »

Jesper Fugleknuser
15 år siden

Mon ikke det bedste er at ignorere den klamme skede. Der var en som sagde engang, -at du skal ikke gå i slagsmål med svinet, – for i blir begge to beskidte og svinet elsker det!

ThePope
15 år siden

Tak Søren, det bliver katastrofalt hvis det var hende med lyst hår … 😉

Prinz
15 år siden

[b]Nogen der kender Pernilles e-mail adresse samt hendes chefs ???[/b]

Prinz
15 år siden

Prøv at søg Pernille Ammitzbøll på Krak….

Moballe
15 år siden

Hendes mail på jp har allerede været bragt i en tidligere kommentar…

Prinz
15 år siden

comment image

tussefar
15 år siden

Har også lige læst artiklen af Pernille Ammitzbølls ,og fuck hvor det bragte mit pis i kog[censored][censored]
At sammenligne Galehuset med White pride og casuals er jo sindsygt, hun burde sagsøges for injurier… Møj s…[censored]
Håber fan'me at JP tvinger hende til at lave et dementi..

Moballe
15 år siden

Ja, eller AGF, Galehuset eller andre der bare er blevet mega pissed over hvor meget lort man kan skrive i en artikel…

heaven-shall-burn
15 år siden

har lige skrevet et lang brev til JP omkring denne artikel og ja fuck dem.

aarhus_agf
15 år siden

Skulle nogle af jer, der har sendt kommentarer til Pernille Ammitzbøll være så heldige at modtage et svar vil I så ikke poste det enten herinde eller i en tråd på forummet?

Nikolaj Oldenburg
15 år siden

Der er så meget kvinder ikke forstår..

leroy
15 år siden

engell hvad fanden laver ud på et feministisk forum??!??!?!

fladmose
15 år siden

HVad helvede sker der for den møgsæk?! Hun skulle TVINGES med op i SC og TVINGES til at se hvordan det går for sig deroppe..

Thomas Mik
15 år siden

Man kunne jo håbe (og forvente) et dementi i morgendagens avis… Det lugter lidt af, at hun ikke rigtig ved, hvad der foregår i og omkring klubben, men bare skal provokere.

Allan Nielsen
15 år siden

Er det lovligt for journalister bevist at lyve for at skabe et virkelighedsbillede der passer ind i egne fordomme ?? Nej det er det ikke. Jeg håber virkelig at Ã.rhus Elite og Galehuset følger denne artikel op med minimum et seriøst dementi og en undskyldning, men ellers med et sagsanlæg imod JP – Der sidder trods alt en chefredaktør og godkender hvad der skal, og ikke skal stå i hans avis. Hun burde ikke være i besiddelse af et pressekort, men istedet kunne hun bruge tiden på at skrive romaner – Der kan hun lovligt lyve og opdigte historier lige… Læs mere »

Kasper
15 år siden

Der er da bare gået noget helt galt!

Sådan er det, når kvinder og uforstående beskæftiger sig med verdens bedste spil!
Synd