Sådan holder du en sjov afslutningsfest

0

Det går godt i AGF for tiden, og den aarhusianske storklub har netop spillet sig videre i kampen om europæisk fodbold til den kommende sæson. Forhåbentligt går det mindst lige så godt i din egen lokale fodboldklub. Sommerferien står dog for døren, hvilket for mange betyder, at den årlige afslutningsfest skal holdes. Sådan en afslutningsfest kan dog foregå på mange forskellige måder, og i denne artikel finder du tre gode idéer til, hvordan du kan sætte ekstra fut i festen – ligegyldigt om du spiller på et kvinde- eller herrehold.

En konkurrence sætter gang i folk

Tænker du, at dit hold har brug for en lille kickstarter, før festlighederne for alvor kan gå i gang, kan du med fordel arrangere en konkurrence sammen med nogle af dine holdkammerater. Dette kunne for eksempel være en sjov quiz, der omhandler mindeværdige episoder i løbet af sæsonen udformet som tip en 13’er-quiz. En anden mulighed er at dele dine holdkammerater op i to hold, som herefter skal dyste i forskellige discipliner. Dette kunne være traditionelle ting som den førnævnte quiz, men det kan også være festrelaterede ting såsom beer pong, musikquiz og så videre.

Det er også vigtigt, at en sjov leg har en sjov præmie til vinderne. Her kunne du for eksempel købe noget, der giver alle et smil på læberne. Ligegyldigt om dit hold er fuld af kvinder eller fuld af mænd, kan du hos sexnetto.dk finde sexlegetøj til alle. En sådan præmie kunne være med til at vække grin hos alle til festen, og det er uden tvivl en ice-breaker frem mod resten af afslutningsfesten. Hvis der er tale om mange vindere i din konkurrence, kan du med fordel købe noget billigere sexlegetøj, således at det ikke bliver for dyrt.

Tag holdet med på udflugt

En anden mulighed, som du måske har hørt nogle hold gøre før, er at tage på en udflugt, hvor I for eksempel kører gokart eller spiller paintball. Det kan godt være, at dette er ‘set’ før, men det er fordi det virker. Der er ikke noget, der forener et hold, som at rende rundt i en lagerbygning fuld af forhindringer, når i skal forsøge at udkonkurrere hinanden med jeres paintballpistoler, teamwork, og hvad der ellers hører til.

Det er på samme tid den perfekte opvarmning til den fest, der kommer til at finde sted om aftenen, enten i klubben eller hos en holdkammerat. Således kan man benytte afslutningen på sæsonen til at bruge en hel dag sammen med sine holdkammerater, hvor det hele ikke kun kommer til at handle om, hvem der kan drikke flest fadøl.

Sæsonens bedste, sjoveste, sødeste…

Et sidste lille krydderi til afslutningsfesten, som ikke behøver at være et dybt seriøst indslag, kunne være at holde klubbens egen award-show for den sæson, der er gået. Her skal selvfølgelig deles nogle priser ud, og der behøver ikke kun være tale om ‘årets topscorer’, ‘bedste spiller’ og så videre. Gå imod strømmen og kår ‘årets ven’, ‘årets afbrænder’, ‘årets dårlige undskyldning’ og så videre. Her er det selvfølgelig vigtigt med nogle sjove præmier til vinderne.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments