På trods af ‘loot boxes’ og kontrovers: Sådan rangerer AGF i FIFA 18

1

Electronics Arts (EA) har for nyligt befundet sig i en overvældende negativ mediestorm. For med deres udbredte brug af såkaldte “loot boxes” – køb af karakterer og ting inden for spillets rammer, som kan være med til at forskrue multiplayer-gameplayet – har de skabt en uhørt mængde utilfredshed og vrede blandt fans.

Dette kulminerede for et par uger siden i Reddits mest nedstemte kommentar nogensinde, da EA forsøgte at forsvare sådanne valg i Star Wars-spillet, Battlefront II. Fans af FIFA har også fået dette at føle, hvilket blandt andet har resulteret i boykots fra nogle fans.

Trods den negative omtalte og de tvivlsomme forretningsstrategier har de fleste anmeldere været enige i, at EA har formået at skabe endnu en vellykket udgave af deres mest velkendte sportstitel, som afspejler mange af de aspekter og nuancer, som vi kender fra den virkelige verden.

En af disse aspekter er spillernes individuelle karakteristikker og deres indbyrdes styrker og svagheder, som på pointform altid bliver offentliggjort forud for en ny FIFA-udgave.

Vi har i den forbindelse set nærmere på, hvordan AGF klarer sig sammenlignet med andre af Superligaens spillere og hold.

Hvilke karakterer får AGF-spillerne i FIFA?

Den højstrangerede AGF-spiller i årets FIFA er Pierre Kastrup, som får 71 point (sammenlignet med 72 fra sidste år). Herefter kommer Morten Rasmussen og Jakob Ankersen, som hver får 69 point. Martin Spelmann og Mikkel Rask får begge 68 point.

Det er dermed værd at lægge mærke til, at Pierre Kastrup sammenlignet med sidste års udgave har overhalet Jakob Ankersen, som på daværende tidspunkt fik 71 point.

De lavestrangerede er yngre profiler – nemlig de to 17-årige spillere, Daniel Thøgersen og Sebastian Hausner – som hver får 52 point.

Hvordan rangerer AGF i forhold til resten af Superligaens hold?

Den gennemsnitlige rangering for AGF-spillerne er i år 62, hvilket markerer et lille fald, hvis vi sammenligner det med sidste år (64). Lad os se på, hvordan AGF rangerer i forhold til de øvrige Superliga-hold:

 • FCK – 69
 • Brøndby – 68
 • FC Midtjylland – 67
 • Odense – 63
 • AGF – 62
 • Hobro – 62
 • Lyngby – 62
 • Randers – 62
 • SønderjyskE – 62
 • ABK – 61
 • Horsens – 60
 • Nordsjælland – 60
 • Silkeborg – 60
 • Helsingør – 54

AGF ligger således på en delt 5.-9.-plads, hvilket er bedre end klubbens nuværende 11. plads i Superligaen. FIFA-placeringen er også en smule bedre end de odds, som AGF på nuværende tidspunkt får. Således giver spillesiden, bet365, AGF Superligaens 10. bedste odds sammen med Lyngby. AGF og Lyngby får nemlig begge odds 20001,00 for en ligasejr og 10,00 for en top 6-placering.

Hvem rangerer bedst i Superligaen og hele verden?

Sidste år fik forsvarsspilleren, Jores Okore, der i 2016 skiftede til FCK, Superligaens bedste score med 77 point.

Men med sine nuværende 73 point er dette ikke længere tilfældet. Nu er det nemlig FC Midtjyllands nyligt indkøbte angriber, Alexander Sørloth, der løber af med titlen som Superligaens bedste, ifølge FIFA 18. Han får således 77 point.

På globalt niveau er det naturligvis Ballon d’Or-konkurrenterne, Cristiano Ronaldo og Lionel Messi, som erobrer de øverste pladser. I år blev det Ronaldo, der med sine 94 point løb af sted med 1. pladsen, efterfulgt af Messis 93 point. Herefter kom Neymar, Luis Suárez og Manuel Neuer, som alle fik 92 point.

 

Få notifikation
Notifikation ved
1 Comment
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Pneets
3 år siden

Mindre fejl i artiklen. Sørloths normale kort har 69 i overall. Det er hans første inform kort der har 77.