Oves sats betalte sig

0

Da Ove Pedersen kom til AGF, valgte han at skille sig af med nogle af klubbens mest rutinerede kræfter. Spillere som Jacob Rasmussen, Thomas Lindrup og Jonny Hanssen blev vejet for let, og blev så småt afskibet til andre klubber.

Det var en modig beslutning, ikke mindst fordi AGF i samme periode var på vej ned i Første Division, hvor rutinen kunne have vist sig at være uundværlig.

Den nu tidligere AGF-træner og nuværrende Esbjerg-træner valgte i stedet at satse på spillere fra egen avl – en beslutning, som, set i bakspejlet, var lidt af en genistreg.
AGF ligger således pt. nummer 1 i ligaen, og det er ikke mindst på grund af de unge spillere, der fik en masse erfaring i tiden som Første Division-spillere.

AGFs sportschef, Brian Steen Nielsen havde da også sin tvivl, om planen nu avr den rigtige:

“I den fase tænker man selvfølgelig på, om Ove Pedersen skilte sig for hurtigt af med de rutinerede spillere. Det viste sig, at han tog den rigtige beslutning, men det kunne da være blevet katastrofalt i 1. division. Nu tippede det den rette vej, og de unge fik uvurderlig rutine,” siger sportschefen til JP Århus.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments