Optimer samarbejdet mellem trænerne i fodboldklubben

0

Dette indhold er sponsoreret

Er du fodboldtræner, eller har du en anden rolle i en fodboldklub? Måske ønsker du, at samarbejdet mellem de forskellige trænere i klubben skal blive endnu stærkere, således at I kan opnå et bedre sportsligt miljø? I denne artikel kan du finde inspiration til, hvordan din fodboldklub kan optimere samarbejdet mellem de forskellige trænere. Disse råd kan ligeledes bruges i andre sportsgrene eller ligefrem i firmaer og organisationer. 

Skab en ‘rød tråd’ gennem klubben

Mange professionelle sportsklubber har en rød tråd, de følger gennem klubbens ungdomssystem helt op til de voksne rækker. Her har klubben aftalt ting såsom, hvordan de unge skal trænes, hvilke normer og hvilket miljø spillerne skal trænes under og i markante tilfælde klubbens spillestil.

En rød tråd kan være med til at gøre samtlige trænere i klubben klar over, hvordan spillerne i klubben skal behandles og trænes. Det gør det på samme tid nemmere at vikariere for andre trænere ved sygdom, at rykke spillere op og ned i de forskellige årgange til kampe og så videre. En rød tråd behøver ikke kun at være noget, man vedlægger i en professionel klub – breddeklubber kan også benytte sig af faste filosofier, som klubben ønsker at være kendetegnet ved. Desuden er det vigtigt, at den viden og de normer, som klubben kører under, bliver informeret til alle trænere, således at alle ved, hvordan de skal arbejde. Her kan I med fordel benytte jer af forskellige former for vidensdeling, hvor al viden samles på én platform. På den måde bliver den røde tråd tilgængelig for alle. 

Vægt det sociale højt

Jo stærkere det sociale er i klubben trænerne imellem, jo bedre arbejder klubbens trænere også sammen. Derfor er det en fordel, hvis klubben en til to gange årligt afholder arrangementer, der kan være med til at styrke det sociale for klubbens trænere og muligvis også spillere. Her sætter fantasien kun grænser: Arrangér en julefrokost, tag på en årlig fodboldtur til Tyskland, afhold fællesspisning én gang om måneden eller noget helt andet.

Det er nemlig enormt vigtigt, at det ikke kun er klubbens spillere, som fungerer godt socialt sammen. Trænerne skal også trives, og det er vigtigt, at alle trænerne har det godt, hvis de skal kunne samarbejde på tværs af de forskellige hold.

 

Fordel opgaverne så ingen får en byrde over hovedet

Mange trænere er frivillige, hvorfor ingen skal blive stresset af at være ungdoms- eller seniortræner i en fodboldklub. Derfor er det vigtigt, at klubben sørger for, at de mange opgaver, det kræver at drive en fodboldklub, er fordelt på tværs af trænerne i klubben. Der er ingen, som bør have så mange opgaver, at det pludselig bliver set som en byrde at gøre unges fritidsliv sjovt og lærerigt.

Derfor er et godt råd, at klubbens ledelse sørger for, at der ikke er nogle, som bliver overbebyrdet med opgaver. På den måde trives trænerne bedre i klubben, og det vil skabe større overskud til at gøre børnene og de unges liv i fodboldklubben til en god oplevelse.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments