Optakt: Skal der genvindes momentum eller spares i Herning i eftermiddag frem mod fredagens livsvigtige opgør

0
© Nicklas Jacobsen - JacobsenPhotography

Af Mattias Sundroos

I eftermiddag skal alle tre medaljer uddeles, mens AGFs sæson for alvor først afgøres på fredag. Hvad kommer det til at betyde for kampen i dag? Skal selvtillid og momentum jagtes eller friskhed og ingen skader?  

Kampfakta:
Spilletidspunkt: Mandag den 24. maj 2021, kl. 17:00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Få startopstillingen på: Twitter: @MTACnu, Facebook: Morethanaclub.dk og AGFFAN.dk.
Følg kampen på: TV: Canal 9 og Discovery+, Radio: DR P3
Hashtag: #fcmagf #sldk

Det gælder liv eller død for dagens hjemmehold, når Mads-Kristoffer Kristoffersen blæser kampen igang kl 1700 sharp i Herning. For os, udeholdet, er sagen en anden. Vi går endnu en gang ind til en kamp velvidende om, at vi “blot” kan være en kæp i hjulet, da fjerdepladsen blev sikret for tre runder siden og tredjepladsen forsvandt ud af horisonten i forrige runde.

Dog er kampen ikke helt ligegyldig for de hviie helte fra Fredensvang, da man også skal have genfundet noget momentum inden fredagens sæsondefinerende Europa League-playoff kamp skal spilles mod en af de to formstærke hold fra nedrykningsgruppen i 3F Superligaen SønderjyskE eller AaB. Hvem modstander bliver, ved vi i dag kl 16, når de to tørner sammen, men det ændrer intet for en David Nielsen, der nok allerede nu sidder og bryder sit hoved med dilemmaet om enten at sparre spillere for at undgå skader og sikre friskhed, eller sørge for at skabe momentum og selvtillid med minutter i benene.

I hvert fald bliver det spændende!

 

Vores anden hjemmebane 

Hvis der er et sted, hvor vi har haft det godt med at spille på det sidste, så er det MCH Arena i Herning. Var det ikke for den times lange tur til Herning, så kunne det da være, at vi skulle overveje ‘heden’ som fremtidig reserve-hjemmebane, da det nu hedder tre sejre på stribe der, hvilket er nogle måneder siden, at vi har kunne sige det samme om Ceres Park.

Spøg til side, så bliver kampen i eftermiddag vores kamp nr. 53 i 3F Superliga-regi mod netop FC Midtjylland. Her har ulvene en svag overhånd på 24 sejre i mod vores 20, 12 sejre i mod vores 8 på deres hjemmebane. Senest de to hold tørnede sammen var på Ceres Park d. 11 april, hvor vi desværre måtte se vores helte blive sat på plads med 4-1.

Dog har de seneste 3 udekampe lydt på 1-0 sejr, 4-3 sejr og 3-1 sejr til AGF, hvor blandt andet de sidste to kampe også var med selvsamme Mads-Kristoffer Kristoffersen ved fløjten. Faktisk skal vi tilbage til 27. november 2017 for at finde seneste AGF-nederlag på MCH Arena, så troen på tingene må være der hos David og co., som også kan nyde sig friheden af ikke at have samme kniv for struben, som Priskes drenge.

 

Status på AGF:

De kolde tal siger, at vi har høstet anden færrest point mesterskabsspillet. 10 point, hvor kun Randers FC undergår os med sølle 4. Brøndby IF har hentet 13, FCM 14 og FCK 20 styks. Dermed bliver man også nødsaget til i AGF-lejren at kigge indad og se på, hvorfor vi ikke har kunne levere, når det har gjaldt allermest.

Det spørgsmål har vi også stillet os selv. Har man simpelthen været overmatche?

Ikke nødvendigvis. Umiddelbart har man kun været overmatchet i et opgør, og det var 1-4-nederlaget til FCM på Ceres Park. Brøndby IF, ligaen nuværende 1’er, spillede vi lige op med på Brøndby Stadion, og burde vi også have slået hjemme i seneste runde, hvis man kigger på både spil og chancer. Randers FC fik vi endelig knækket vores kompleks i mod og slog på eget græs, samt burde have vundet i Regnskovsbyen. FCK spiller vi lige op med af to omgange, men en forfærdelig halvleg i Parken og nogle marginaler, så kunne fortegnet have set anderledes ud. Sidst, så har vi FCN, som vi spillede en forfærdelig kamp i mod på Right to Dream Park, men kørte over på eget græs.

Så nej, vi har ikke været overmatchet. Er det så bare marginalerne til forskel? Nej, det kan vi desværre nok heller ikke bruge som undskyldning. Godt nok kunne marginalerne ændret billedet en smule, men når alt kommer til alt, så må vi være primært skuffet over tre ting:

Smuldrede defensiven eller manglede målene?

Da 22’ende spillerunde blev fløjtet af stod vi på en tredjeplads med 38 point, men også med ligaens tredjebedste defensiv på 22 indkasserede mål lige efter Randers FC med 21 og FCM med 20. Dermed kun 1 mål indkasseret pr. kamp, hvorimod i mesterskabsspillet har vi ladet hele 16 mål passere Grabara på 9 kampe, svarende 1,78 mål pr. kamp. Følger man den gamle svala om, at defensiver vinder mesterskabet, jamen, så har vi fundet problemet.

Dette ville dog ikke være det sande billede, hvis man kiggede nærmere på tingene. Jeg husker stadig en snak, jeg havde med David på Fredensvang frem mod mesterskabsspillet, hvor han sagde, at vi ville få mere offensiv fodbold at se og mange flere mål, da holdene nu spillede for at opnå og ikke undgå. Og han fik ret. Fordi de 16 indkasserede mål på 9 kampe, kan lyde af meget, men ser man på de andre 5 hold i mesterskabsspillet, så hedder den: FCN 19, Randers FC 16, FCK 16, Brøndby IF 14 og FCM 13, så helt gralt ser det pludselig ikke ud.

Hvordan ser det så ud, hvis vi kigger i den anden ende af banen? Her ser det pludselig en smule værre ud. FCK har scoret 21 mål, FCM 18, FCN 16, Brøndby IF 16 og Randers FC 10. AGF: 13. Selvom det ikke er langt under de øvrige, så tegner det sig mere et billede af, at det er her, det er gået galt, hvilket leder mig til anden argument:

Mortensen gik i stå!

Patrick Mortensen, vores anfører i Backmans fravær og topscorer, har i den grad været en vigtig mand for Davids AGF-mandskab. Med 15 sæsontræffere ligger Mortensen lige nu nr. 2 på topscorerlisten, hvor han også endte sidste år, hvilket understreger hans vitale betydning for det her AGF-hold. 15 mål på 29 kampe er da også et helt godkendt målsnit, men 2 på 7 mesterskabsspillet, det gør ondt. Mortensen mistede desværre sammen med resten af offensiven deres momentum i mesterskabsspillet og det må siges at være udslagsgivende.

Netop Mortensen er heller ikke med i aften, da han døjer med en småskade, som man håber er ovre til på fredag. Dette betyder også, at Mortensen højst kan ende som 2’er på topscorerlisten igen i år, da Europa League Playoff-kampen ikke tæller med i regnskabet. Han bliver dog 3’er såfremt Jonas Wind scorer i Randers i dag.

 

Manglende bredde…

Sidste påstand er nok også en del af årsagen til, at Mortensen gik ned med kadancen til sidst ligesom resten af offensiven. For netop Mortensen har man utrolig svært ved at erstatte. Kampen forrige torsdag blev blot anden kamp i år uden Mortensen fra start og i de 29 kampe han har startet, jamen der har han spillet samtlige minutter undtagen 30! Så ikke noget at sige til, at han må være slidt. Det samme gælder for spillere såsom Patrick Olsen med 30 kampe ud af 31 fra start, Højer med 28 ud af 31 fra start og Hausner med 27 ud af 31 fra start.

Hvorfor har bredden manglet? Skader har selvfølgelig været en faktor, da spillere som Mathias Jørgensen, Daniel Arzani og Søren Tengstedt, som alle var hentet ind for muligvis at kunne aflaste offensiven lidt, alle har siddet ude med skader store dele af foråret. I bagkæden har man manglet Tingager stort set hele foråret og det samme med Backman. Dog må man også sige, at en Bubacarr Sanneh desværre ikke genfandt sit niveau og Jevtovic indtil videre kort sagt er blevet vejet for let af David og co. Ammitzbøll er en spændende spiller, men lige så meget, som vi ønsker ham succes, så må vi også indse, at han bare er miles away fra Mortensens niveau, så man kan da godt lidt savne en Helenius, som lige nu er tredje mest scorende spiller i første division på kun halv så mange kampe som resten.

Dermed så har den nye sportschef Stig Inge Bjørnebye nok at se til i det kommende transfervindue for at “fikse” dette problem, da man ovenikøbet står til at miste Højer i et salg, Diks og Grabara på endt lejeaftaler, og Blume på kontraktudløb.

 

Status på FCM:

FCM har i den grad tabt momentum på et livsfarligt tidspunkt i denne sæson. FCM, som for første gang i klubbens historie spillede i den fineste turnering, Champions League, i år, meldte ud, at man blot skulle undgå en for stor afstand til førstepladsen henover efteråret for så at kunne indhente i foråret. Dette lykkedes de også meget fint med, og det lignede da også inden det afgørende opgør på Brøndby Stadion, at de nok skulle køre mesterskabet hjem igen i år.

Dog har det nu lydt på 3 nederlag, 1 uafgjort og 1 sejr i seneste fem kampe og pludselig er tingene ude af ulvenes potter frem mod sidste spillerunde. Især hjemmekampen mod Randers FC i runde 30 gjorde ondt, da man mødte et tømmermændsramt Randers-mandskab uden noget at spille for, men ikke kunne sætte kniven ind. Og i både Brøndby- og FCK-kampen må man bare sige, at man blev slået af bedre modstandere på dagen, så spændende at se om Priskes drenge kan hive sig selv om af sækken, når de er pisket til det eller om rødderne stikker dyber end man håber på, på Heden?

 

Citater på kampen:

“Hvordan vil du håndtere at være til din ekskærestes bryllup to weekender i streg, inden du skal med drengene til Dublin? Altså hvad fanden skal vi gøre? Vi kan ikke gøre så meget” – David til TV3Sport inden BIF-kampen

“Vi må lægge de grimme følelser til side og være klar kl. 17.00. Vi spiller hjemme med vores fans tilbage. De vil støtte os i 90 minutter, og de har stor betydning for os. De havde også håbet på et andet scenarie, men sådan er fodbold” – Brian Priske til FCM.dk

 

Dem skal vi holde øje med:

AGF:
Thorsteinsson: Starter Jon inde i dag, så forventer jeg mig meget af ham. Både fordi han “normal” spiller gode kampe i Herning, men især også oven på seneste kamp, hvor han i den grad viste sit potentiale. Rammer islændingen topniveauet, så kan han blive kampafgørende!

FCM:
Kaba: En mand der på gode dage kan ligne den nye N’doye men på dårlige dage nærmere ligner en Ryan Mmaae. Rammer han topniveau, så bliver han afgørende, så ham skal vi holde øje med.

 

Bud på startopstillinger:

AGF (4-3-3):
Grabara – Munksgaard, Andersen, TK, Juelsgård – Hvidt, Poulsen, Blume – Links, Ammitzbøll, Thorsteinsson

Bobler:

Startopstilligen er svær i dag, da man tydeligt på kamptruppen kan se, at kampen bliver nedprioriteret. Vi tror dog, at Grabara fortsætter i kassen og Eskelinen på bænken.

I bagkæden er venstre dør billigt til salg, nu hvor både Højer og Gersbach ikke er med. Vi synes, at Julle ligner eneste alternativ, så derfor sender vi TK ind til superliga-start-debut og det samme med Andersen, som også er forsvarsspiller, kunne dog være, at han ryger på backen og Julle i midten. Munks tager selvfølgelig over for Diks.

På midten går vi med en arbejdsmidtbane uden lige. Hvidt, Poulsen og Blume, hvor vi tror, at både Poulsen og Blume meget vel kunne blive sparet, men vi hælder mere til 45 minutter og så indhop til Duncan og enten en helt ung Sauer eller en af kanterne: Arzani, Tengstedt og Jevtovic.

Vi tror også på “stærkeste” frontlinje fra start og så eventuelle udskiftninger under vejs. Vi tror dog Links for startpladsen frem for Grønbæk, da han skal spilles i gang.

FCM (3-4-3):
Løssl – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Evander – Dreyer, Sisto, Mabil – Kaba

Karantæner:
AGF: Ingen.
FCM: Dian Cools, Jens-Lys Cajuste

Skader:
AGF: Frederik Tingager (skadet), Nicklas Backman (skadet), Alex Gersbach (skadet), Mathias Jørgensen (tvivlsom), Patrick Mortensen (skadet)
FCM: 

 

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments