Optakt: Kan AGF komme tilbage på sporet mod det stærke hjemmebanehold fra Haderslev

0
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

Af Mattias Sundroos

Sønderjyske har ikke tabt på eget græs siden oktober 2019, men AGF plejer at holde sønderjyderne i kort snor, så nupper De Hviie sæsonens første udebanesejr? 

 

Kampfakta:

Spilletidspunkt: Mandag den 2. november kl. 19:00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
Få startopstillingen på: Twitter: @MTACnu Facebook: Morethanaclub.dk & AGFFAN.dk
Følg kampen på: TV: TV3 Sport & Viaplay Radio: P3 Twitter: @AGFlive
Hashtag: #sjeagf #sldk

Det har overrasket mange i år, at både 3F Superligaen skulle være så tæt, men også, at man har skulle se hold som SønderjyskE og Vejle B kæmpe med i toppen. Dog ikke vores cheftræner, der bestemt mener, at holdet fra Sønderjylland har kvaliteterne til at kæmpe med om top 6:

“Jamen altså, der ligger mange hold inden for 3-4 point, men der er ingen tvivl om, at de (Red. SønderjyskE) har gjort det godt og vundet nogle tætte kampe, hvor de har været dygtige til at få det afgjort. Så de er dygtige, bestemt, ingen tvivl om det, men altså for mig, så er det også et hold, der allerede sidste år så gode ud og var bejlere til top 6. Der er ingen tvivl om, at de er et godt sted, begge deres angribere er farlige og laver mål, og de har et godt hold”

Det bliver derfor ikke nogen nem kamp, når AGF i morgen tager turen til Sydbank Park i Haderslev for at møde sidste års vindere af pokalturneringen. Dog har David aldrig tabt Glen Ridderholm i træner-regi, rent faktisk er det blevet til 5 sejre og 2 uafgjorte i deres indbyrdesopgør, så Davids mandskab må tage til SønderjyskE med tro på tingene.

 

Indbyrdes:

Kampen mandag bliver det indbyrdes opgør nr. 37 i mellem de to mandskaber, og her er der ikke meget, der skiller de to hold ad. 15 AGF-sejre og 10 SønderjyskE-sejre er det blevet til, hvor de sidste 11 kampe er endt uafgjort. Dog har den seneste tendens skabt noget af en favoritværdighed hos De Hviie, som ikke har tabt til SønderjyskE i 9 kampe, og som nævnt har David aldrig tabt til Glen, og rent faktisk, så har David Nielsen aldrig tabt til SønderjyskE i sin tid som 3F Superliga-træner, hvilket er hele 14 kampe.

Nu handler alting jo ikke om David, men alligevel er det svært at komme udenom AGFs favoritværdighed. Selvom SønderjyskE i skrivende stund ligger nr. 1 og er to point foran De Hviie, så hed cheftrænerne Claus Nørgaard og Glen Riddersholm sidst SønderjyskE gik fra en kamp mod AGF med en sejr. Det var tilbage i 2017, og de tre SønderjyskE mål blev scoret af Kees Luijckx, som er tilbage i Holland og spiller for Roda JC Kerkrade, Mikael Uhre, som nu er i Brøndby og Philip Zinckernagel, som render rundt i Norge og spiller for FK Bodø/Glimt. De eneste spiller fra AGFs nuværende trup, som var med i den kamp, var Mustafa Amini og Jesper Juelsgård, begge spiller som man ikke ligefrem forventer starter inde på mandag.

Udover, at den seneste statistik hedder 6-3-1 til AGF, så kunne man godt håbe på sæsonens andet clean-sheet i morgen, da AGF de seneste fire gange man har været i Haderslev, er gået fra banen uden at lukke mål ind. Defensiven så også noget bedre ud mod FCK trods perioder i undertal og AGF er faktisk 3F Superligaens bedste defensiv sammen med Randers FC i skrivende stund med 7 indkasserede mål på de første 6 kampe.

Det bliver dog vigtigt at holde hovedet koldt i Haderslev mandag, da kampene i mellem de to mandskaber traditionelt set indeholder mange kort. 46 kort er blevet uddelt på de seneste 10 indbyrdesopgør og deraf har 3 af dem været røde. Det er derfor et snit på 4,6 kort pr. kamp, så med de 25 kort de to mandskaber tilsammen har indkasseret i de første 6 kampe, hvoraf det er blevet til to røde kort i AGF-lejren og et i SønderjyskE, så kunne det meget vel blive en hårdtspillet affære, hvilket David ikke tog afstand fra, da vi talte med ham efter FCK-kampen.

 

Status på AGF:

I søndags fik AGF sæsonens første nederlag efter 6 kampe, hvilket jo alt andet lige er meget acceptabelt. Det var en utrolig hårdtspillet og tæt affære, som på baggrund af et straffespark endte i nederlagscifrene 1-0 til FCK. Dog bør man være ret positive hos AGF, da man med en sejr i morgen kan blive 3F Superligaens førerhold, såfremt at Brøndby ikke slår AaB. Man er lige nu, som nævnt tidligere, 3F Superligaens bedste defensiv med 7 indkasserede mål, hvilket mange nok ikke havde troet med kun ét clean-sheet. Samtidig er man også 3F Superligaens tredje mest scorende hold med 13 scoringer på de 6 kampe.

Så det er jo alt sammen meget godt. Og der kommer mere vand på den positive mølle. Kevin Diks er tilbage i fuld træning, Gift Links er tilbage i fuld træning og som vi bragte i går, så er Milan Jevtovic også tilbage i fuld træning. Rent faktisk, så er Alex Gersbach også ved at være helt fit, så David begynder igen at kunne råde over et bredt mandskab.

Jamen, hvor er panderynkerne så for AGF?

En bekymring mange AGF fans nok sad med efter det seneste opgør, var tændingsniveauet, som var alt for højt. Det har resulteret i, at man nu mangler sin 6’er, Nicolai Poulsen, til mandagens opgør. Dog spillede man uden Poulsen i 7 kampe sidste år, hvilket blev til 5 sejre, 1 uafgjort og 1 nederlag, så måske er Polle ikke uundværlig. Vi var dog på Fredensvang i fredags, hvor vi bl.a. snakkede med Patrick Olsen, som fortalte, at det med tændingsniveauet er noget, de er opmærksomme på.

Men holder AGF hovedet koldt, så ser alting meget godt ud lige øjeblikket. Dog går forlydnerne på, at Casper Højer døjer lidt med en småskade, og han er en svær mand at mangle.

 

Status på Sønderjyske:

Man kan ikke komme uden om, at det går godt for SønderjyskE når de ligger nr. 1 i 3F Superligaen. Udover 4-1-nederlaget i Vejle, så er det blevet til 4 sejre og en enkelt uafgjort for Glens mandskab, som samtidig også er 3F Superligaens tredje bedste defensiv og fjerde bedste offensiv. Især frontduen Haji Wright og Anders “AK” Jakobsen har set skarpe ud i år med henholdvis 5 og 4 scoringer. Dog er sønderjyderne også utrolig afhængig af de to angribere, som i år har scoret 75% af holdets mål.

Hvad er det så, der går så godt for SønderjyskE?

Jo, altså skiftet i spillestil tilbage til at være et mere direkte og hårdtspillende mandskab har virkelig gavnet. Derudover, så har Lawrence Thomas i målet været en vigtig brik sammen med Superligaveteranen Marc Dal Hende på venstrebacken. Stjernefrøet Alexander Bah leverer stadigvæk på et højt niveau, og man har fået sin midtbanegeneral tilbage i Mads Albæk. Hvorvidt SønderjyskE bare er på vej mod toppen eller vi kun ser en god start ligesom sidste år, det er svært at spå om, men ifølge David, så har spillestilen været afgørende for deres succes:

“Alle hold vokser den ene eller anden retning alt efter, hvor meget man lykkes. Det er meget naturligt. De minder nu meget om det samme udtryk som de havde under Jakob Michelsen, som var der før. De ser derfor mere solide ud” 

Er der så ingen svagheder på SønderjyskE-mandskabet?

Ifølge JydskeVestkysten, så er der! De kunne nemlig i torsdags fortælle, at hele ti spillere fra SønderjyskE-holdet eftersigende skulle være enten udelukket eller tvivlsomme til kampen i morgen: Haji Wright, Rasmus Vinderslev, Mads Albæk, PIerre Kanstrup, Rilwan Hassan, Mads Winther, Stefan Gartenmann, Johan Absalonsen, Mads Hansen og Mads Steenberg. Hvorvidt det er sandt eller om det har været endnu et led i presset på at få forbedret træningsforhold i SønderjyskE, det ved kun dem, der har set træningerne, men skulle de mangle især spillere som Albæk og Wright, så lover det godt for AGF.

 

Chefens kommentarer til kampen:

“Vi skal gå ned og lave en kamp igen. Det er klart, at vi er skuffet over resultatet i sidste kamp, men vi må også bare sige, at der er mange ting, vi gør rigtig godt, og så er der nogle ting, hvor vi ikke formår at leve op til vores niveau. Men nu er det en ny kamp og en ny modstander, men der er ingen tvivl om i den evaluering, vi har lavet af os selv, at først møder vi Horsens og så møder vi FCK lige bagefter, og der er ingen tvivl om, at der var forskel på de to modstandere. Så derfor skal vi sørge for, at vi kan ramme det rigtige energiniveau, for nu er vi i hvert fald trukket op i gear i forhold til intensitet i den kamp, der var i søndags”

“Det er jo klart, at vi skal prøve at tage deres styrker ud, men vi kommer også med en del styrker i vores hold, som vi skal få frem. Vi har altid respekt for vores modstander, det har vi også på mandag, og vi sidder og kigger på de muligheder vi har for selv at gå ud og ramme det rigtige niveau”

 

Dem skal vi holde øje med: (Topscorer-duel)

AGF:

Patrick Mortensen: Mortensen som kun var ét sølle mål fra topscorertitlen sidste år, er startet forrygende med 5 scoringer på 6 kampe i denne sæson. Det gør ham til delt 3F Superliga-topscorer sammen med Haji Wright og Allan Sousa. Derudover, så scorede Mortensen faktisk sit første AGF-mål mod lige netop SønderjyskE, hvilket vi gerne ser en gentagelse af, for det var et sublimt mål af slagsen. Mortensen har scoret i 3 ud af de 4 kampe, han har spiller mod SønderjyskE iført den Hviie trøje, og vidste I at, i de 46 3F Superligakampe han har startet for AGF, der har han scoret 31 mål!! Det svarer til 67% af kampene! Det er sgu godkendt! Så Mortensen er en vigtig mand for AGF, faktisk så vigtig, at han har spillet samtlige minutter i dette års sæson, så det er kun med rette, at øjnene skal rettes mod nr. 9 i morgendagens opgør.

SønderjyskE:

Haji Wright: Som nævnt deler Wright topscorer-titlen med Mortensen og Sousa. Wright, der har fortid i Schalke 04s ungdomsafdeling har taget Superligaen med storm. 5 mål på 6 kampe er imponerende, men 5 mål på 239 minutter, det er voldsomt! Det er et mål hvert 47′ minut. Derfor bliver det vigtigt for AGF at få lukket ned for amerikaneren med den stærke fysik og et potentiale, der vidst rækker udover 3F Superligaen, hvis man skal have 3 point med fra Haderslev i morgen.

 

Bud på startopstillinger:

AGF: (4-3-3)

Grabara – Munksgaard, Hausner, Tingager, Diks – Olsen, Hvidt, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson.

Bobler:

Der er sket nogle ændringer i vores bud på startelleveren fra sidst. Links ligner manden, der skal starte oppe foran sammen med Mortensen og Thorsteinsson, selvom Grønbæk har leveret på et flot niveau de seneste kampe. Hvorvidt det betyder, at Albert ryger ned på midtbanen i fraværet af Poulsen, det er vi lidt i tvivl om, da David plejer at honorere dem, der leverer. Dog går vi i stedet med Blume og så Hvidt på 6’eren, da det er en konstellation, vi ofte så sidste sæson i Poulsens karantæneperioder.

Største overraskelse i vores bud på startelleveren er klart venstrebacken. Her er vi gået med tilbagevendte Kevin Diks, som ligner en mand, der er klar til at spille fra start. Vi tror muligvis, at Højer kan blive sparet grundet småskader, men hvorvidt, der er hold i spekulationerne, er ikke noget AGF har kommenteret på. Ellers tror vi, at det er “the usual suspects” vi ser på de andre pladser, hvilket fortsat betyder en bænkplads til Jevtovic og Eskelinen. Dog ligner det, at vi godt kan se Gersbach tilbage på bænken også.

I får også lige Davids kommentar til situationen på midtbanen:

“Nu har Benjamin spillet de sidste par kampe, og synes jeg, har gjort det rigtig godt. Det er et nyt niveau, han bygger på nu. Det er klart, at midtbanen er blevet styrket efter sidste sæson, hvor Patrick kommer ind, og i staren gik det ud over Benjamin, men man kan også sige, at i søndags gik det udover Bror. Der startede Benjamin jo foran Bror. Vi har mange muligheder inde centralt med de mange dygtige spillere vi har.”

 

SønderjyskE (3-5-2):

Lawrence – Schmiedl, Gartenmann, Banggaard – Bah, Albæk, Frederiksen, Vinderslev, Dal Hende – Jacobsen, Wright

 

Karantæner:

AGF: Nicolai Poulsen

SønderjyskE: Victor Mpindi

Skader:

AGF: Mustafa Amini, Zach Duncan, Niklas Backman og Søren Tengstedt

SønderjyskE: Rasmus Vinderslev Pierre Kanstrup, Rilwan Hassan, Mads Winther, Johan Absalonsen, Mads Hansen og Mads Steenberg.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments