Officielt: AGF henter polsk U-21 landsholdsmålmand i Liverpool

10
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

AGF er særdeles aktive i dette transfervindue. Man har netop offentliggjort, at man har lavet en lejeaftale med Kamil Grabara fra Liverpool FC.

Kamil Grabara er ny mand i AGF. Han er hentet ind for, at udfordre klubbens resterende målmænd.

Grabara fylder 20 år om få dage, og er en fast del af det polske U-21 landshold, ligesom han siden i sommer har været en del af 1. holdstruppen i Liverpool.

I følge AGF.dk havde man allerede snøren ude efter Grabara i sommerens transfervindue, men det er altså først lykkedes at lave en aftale nu. Aftalen gælder indtil sommeren 2019.

Til AGF.dk siger vores nye målmand følgende om skiftet: – Jeg er rigtig glad for, at jeg har fået muligheden for at komme til AGF. Jeg ved, at klubben har fulgt mig længe og vist stor interesse for mig, og i samtalerne med sportschefen og trænerne er jeg kun blevet bekræftet i, at det er et godt skifte for mig, så jeg kan fortsætte min udvikling som målmand i en god klub. Nu glæder jeg mig bare til at møde mine nye holdkammerater og til at tage fat på opstarten til forårssæsonen.

Den polske keeper er den 3. signing denne vinter, hvor man allerede har offentliggjort aftaler med Alexander Munksgaard og Frederik Tingager.

MTAC byder vores nye målmand velkommen i klubben, og vi glæder os til at følge ham.

 

 

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
Alle Elsker Stage
Bruger

Højere vildere AGF! Next stop en solid angriber!

axelaxel
Bruger

Hvis man har god kontakt med LFC, kunne man overveje at byde ind på Divock Origi. En ung belgisk angriber uden udsigt til spilletid på LFCs førstehold.

madssoe
Bruger

Du laver forhåbentlig sjov.. Fulham står klar med et bud på Origi på £15 mil. / 125 mil kr.

axelaxel
Bruger

Haha. Næ, jeg kendte overhovedet ikke knægten. Kunne bare se, at han ikke har udsigt til spilletid, men det er måske nok lidt urealistisk, så, om end Weah junior også er pænt dyr, og ham gik vi da efter.

zcml
Bruger

Origi ville jeg vildt gerne se i AGF-trøjen, men eftersom han er en angriber det ærgrer mig, at de ikke bruger mere i Liverpool, så er han nok mega meget urealistisk. Ikke bare for AGF, men alle i Superligaen. Og som madssoe skriver, så er Fulham klar med et stort bud på ham.

At han så ikke spiller i Liverpool skyldes nok, at det går meget fint med de 3 forreste de stiller med. Og vælger Klopp at skifte en ny angriber ind, så plejer det at være Sturridge.

Steen6372
Bruger

Jeg tror ikke at man har en købsoption på ham, fordi Liverpool stadig tror på ham som en fremtidig stjerne. Han har været 1. valg på Polens U-21 siden 2017, selvom han kunne have spillet på deres U-18 landshold, og han nævnes som en væsentlig årsag til at Polen har kvalificeret sig til slutrunden. Handlen kan også sagtens have et strategisk sigte. Som Axelaxel også antyder, så kan der være fordele ved at være i Liverpools netværk og ved at få omtale i de britiske medier. Vi har også selv en række unge spillere, som på et tidspunkt kan sælges… Læs mere »

zcml
Bruger

Tror også at han vil være for dyr at købe fri, selvom han kun er 4. valg i Liverpool, men de store klubber har det med nogle gange at leje deres talenter ud i lang tid. Så hvis tingene flasker sig, kan det være at vi også kan få lov at leje ham for næste sæson. Og hvis han så i sidste ende ikke udvikler sig i den grad Liverpool ønsker for at kunne bruge ham, men trods alt viser sig god i Superligaen, så kan man måske ende med en permanent aftale. Men alt dette er self. kun spekulationer!… Læs mere »

Jesper_J
Bruger

Det undrer mig at de laver disse korte lejeaftaler. Køb dog manden eller lad være, hvis han er ringe kan de jo bare sælge ham igen.
Der må være en købsoption på ham selvom det ikke bliver nævnt, ellers kan jeg slet ikke se hvad han skal bruges til.

madssoe
Bruger

Først: “hvis han er ringe kan de jo bare sælge ham igen” – giver sgu da ikke meget mening, da de færreste klubber plejer at stå på spring får at købe en ‘ringe’ spiller det er for dårlig til agf. Tror du AGF har så mange penge at de bare kan købe spillere fra Liverpool og kort efter sælge dem videre for meget mindre?… 2: “køb manden eller lad være”. Tror ikke det er så simpelt når det er en af verdens største klubber vi taler om. Liverpool ser ham som en fremtidig stjerne som evt kan sælges meget dyrere… Læs mere »

Jesper_J
Bruger

1) Nej ok, hvis man køber en der falder totalt igennem kan man tabe penge på det, det er klart. Hvis man har scoutet grundigt burde de fleste handler kunne gå i nul. Jeg tror ikke vi kan købe noget som helst fra Liverpool. 2) Jeg er enig, efter at have sovet på det er eneste konklusion at han er hentet til at presse Whalley eller spille. Og som du skriver kan vi evt få lov at låne ham lidt længere. Det jeg prøver at skrive er at jeg hellere vil købe et talent, end at leje en god målmand… Læs mere »