Nando: Peter Graulund har noget specielt

12

Nando Rafael har tidligere optrådt for klubberne Ajax Amsterdam, Hertha Berlin og Borussia Mönchengladbach, og her har han spillet sammen med flere stjerneangribere. Men på trods af dette mener han at angrebskollegaen Peter Graulund besidder noget specielt.

– Jeg har spillet sammen med flere gode angribere, men Peter Graulund har noget specielt. Han er så hurtig. Når han får bolden, ved man, at han vil gøre noget. Som forsvarsspiller ved man aldrig, hvad Peter finder på. Ikke engang mig som hans angrebsmakker. Jeg skal altid være vågen, så vi kan holde øje med, hvor vi befinder os i forhold til hinanden. Jeg holder øje med hans kropssprog for at se, hvad han gør i næste øjeblik. Det bliver et godt makkerskab, siger Nando Rafael til tipsbladet.dk.

I efteråret spillede Nando Rafael mest sammen med Dioh Williams, men eftersom han sidder udenfor med en skade i foråret, betyder det med al sandsynlig, at Rafael og Graulund kommer til at danne århusiansk angrebsduo.

Du kan læse artiklen “Rafael: Graulund er noget specielt” her

Få notifikation
Notifikation ved
12 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Agadez
12 år siden

Nogen der ved hvornår Nando nogenlunder er klar til kamp?

claus martin
12 år siden

Peter har en fornuftig tilgang til mange af vores elskede spils facetter…Bla er "den gamle" glad for vores klub, og stolt af, at være en del af den Hvide Verden. Han har et stort hjerte for alt, hvad der rører sig omkring den og han har et stort hjerte, i forhold til, hvad der rører sig udenfor. Jeg kan godt følge Rafael. Peter tænker ofte hurtigere end så mange andre fodboldspillere…med den dybeste respekt .

rubenhh
12 år siden

hvorfor alt det snak om skader. det er da bare at klemme balderne sammen og håbe på det bedste i stedet for hele tiden snakke om hvad vi dog skal gøre nu….

Anonymous
Anonymous
12 år siden

Jeg tror også Sanel er foran Høegh. Høegh virker desværre til at være stagneret noget i udviklingen – men det har jeg selvfølgelig ikke styr på.

Bubber
12 år siden

Jeg mener vi er ok besat på den front… Har meget stor tiltro til de to unge!…

SayWhat
12 år siden

DET tror jeg sgu ikke…

SteffenAndreasen
12 år siden

Det afgørrende i denne diskussion er ikke hvem der er foran hvem…

Det er desværre istedet at Nando har haft en meget høj fraværs-frekvens grundet skader, småskader og karantæner… av av av det kan hurtigt blive tyndt oppe foran – uanset hvem af de to unge, der bliver valgt…

BergMania
12 år siden

dennis hoegh har ikke gjort noget som helst væsen af sig syntes jeg

englebasse
12 år siden

er bange for at ingen af dem lever op til forvetningerne!

Venom
12 år siden

Jeg håber bare at Nando er kommet sig over sine skader. Så han er top klar. hvis han får en skade, så står vi lidt tynd i angrebet. Så må Høghen i action .-) 😉

AGFSydfyn
12 år siden

Jæs, og nu da Dioh er skadet, skal de to arbejde sammen, og det tror jeg kan blive rigtig godt og aggresivt!

Anders Nielsen
12 år siden

God og sympatisk udtalelse!