MTAC’s bud på transfermuligheder for AGF: Central midtbane

0
Anderson, Poulsen, Wilshere, Brandhof, Hvidt, Grønbæk og Duncan (Foto: Jacobsen Photography)

Af: Martin Johannes Madsen

Over en række artikler vil jeg komme med mine bud på potentielle sommertransfers i AGF, med lille hjælp fra Rasmus fra Lyden AGF. Vi tager det én position ad gangen, og denne gang er vi nået til den centrale midtbane. En position, hvor AGF i sidste sæson forsøgte at forstærke sig, men man har manglet at opleve en midtbane med fuldt kontrol.

Præstationerne har været enormt svingende på denne position, og den tidligere cheftræner, David Nielsen, famlede nærmest i blinde efter den rigtige midtbanekonstellation i den forgangne sæson. Nicolai Poulsen var nærmest selvskrevet når han ikke var ramt af karantæner, men de andre pladser virkede billigt til salg.

Inden sæsonen hentede man Frederik Brandhof, og et par kampe inde i sæsonen hentede man Mikael Anderson. Begge spillere har vist glimt af kvalitet, selvom det har været svært at brillere. Man hentede tilmed også Jack Wilshere i januar, men han bidrog aldrig til AGF-sejr. Siden debuten til det store engelske navn vandt AGF ikke en kamp.

Derudover råder klubben også over stortalentet Albert Grønbæk, der har haft en svær sæson. Dog er han uden tvivl blandt de største salgsemner i truppen. I vinters skulle FC Midtjylland også angiveligt have budt omkring 25 mio. kroner for Albert, hvilket AGF afslog.

Til sidst har AGF også stadig Benjamin Hvidt og Zach Duncan i truppen, hvis nogen skulle have glemt de unge drenge. Begge spillere er tilbage fra skader, og man håber på at de skal være fuldt ud kampdygtige i løbet af sæsonen. Derudover er unge Asker Beck også tit inde omkring førsteholdstruppen.

Både Mikael Anderson og Albert Grønbæk kan dog også betragtes som kantspillere, og Anthony D’Alberto var oppe og agere midtbanespiller i testkampen mod AaB, og derfor vil nogen mene at der mangler nyt blod på De Hviie’s midtbane. Vi kommer med vores bud.

Bud #1: Tesfaldet Tekie, 25 år, Sverige – Fri transfer
Mange tænker nok “Hvem fanden er Tesfaldet Takie?”, og det skal jeg så prøve at fortælle. Takie er en altmuligmand til midtbanen. Han har god fart med bolden, et utroligt godt blik for spillet og samtidigt en pasningsfod uden lige. Ud fra de kvaliteter lyder han som en offensivt ladet midtbanespiller, men han spiller mange af kampene fra en 6’er position.

Som 25-årig har han allerede opnået 86 kampe i den bedste hollandske række og 73 kampe i Allsvenskan for henholdvis Östersunds FK og IFK Norrköping.

Dertil kan det også siges, at hans kontrakt med Fortuna Sittard, fra den hollandske Æresdivision, udløber her om et par dage. Han kan dermed hentes på en fri transfer.

AaB skulle angiveligt også have følere ude efter Tekie.

Bud #2: Besard Sabovic, 24 år, Sverige – Fri transfer
Tilbage i maj måned kunne BT afsløre, at AGF blev Sabovic’ næste klub. Siden da har man faktisk ikke hørt mere, og lige nu virker årsagen til at man lader vente på sig, at Uwe Rösler skal danne sig et overblik, og sammen med Stig Inge skal han vurdere hvor der skal forstærkes.

Derudover kan det også nævnes, at Besard Sabovic har været skadet siden starten af maj, hvor han har siddet ude med en muskelskade. Dette kan altså også være en klar årsag til, at AGF måske ser sig om efter andre muligheder.

Besard Sabovic er central midt, og kan også dække 6’er-positionen som Nicolai Poulsen besidder i AGF lige nu.

Bud #3: Forlængelse af Jack Wilshere, 30 år, England
Et ganske oplagt bud er, at AGF forlænger med “Super-Jack”. Stig Inge har fortalt at man har dialog med Wilshere, der dog ikke selv er sikker endnu. Derudover har Uwe Rösler også nævnt, at han vil tage sig tid til at snakke med englænderen.

Det er svært at komme udenom Wilshere’s færdigheder med bolden. Han er utroligt dygtig med bolden, men jeg tror at mange danske fodboldfans havde forventet noget mere. Han har trods alt ikke engang bidraget til en sejr i Superligaen.

På positiv-siden så har vi bare at gøre med en spiller med enormt X-faktor, og samtidigt en spiller som unge kan tage ved lære af. Han er utvivlsomt et kæmpe navn, og kan bidrage med meget. Spørgsmålet er så bare, om det han hovedsageligt kan bidrage med er uden for kridtstregerne.

Bud #4: Andreas Nibe, 19 år, Danmark – FC Midtjylland
Hvis man har fulgt med i U19-ligaen i Danmark, så må man have lagt mærke til FC Midtjyllands dygtige centrale midtbanespiller, der i den grad har nogle flotte statistikker stående ved sit navn.

I 32 kampe, hvoraf 6 af dem er i UEFA Youth League har den venstrebenede midtbanespiller leveret 8 mål og 17 assists.

Det kan også blive svært at få fingrene i ham, men hvis FC Midtjylland er ude efter Albert, så er vi også i vores gode ret til at gå efter deres unge talenter, og Andreas Nibe er et utroligt spændende navn.

Andre bud: Rezan Corlu (Lyngby BK), Oliver Abildgaard (Rubin Kazan), Mads Bidstrup (Brentford), Jens Jønsson (Fri transfer) og Marius Lundemo (APOEL).

Det er en svær position at gøre sig klog på. Vi har endnu ikke en komplet idé om, hvilket system AGF kommer til at spille i. Har vi tre mand på midtbanen som de seneste par år, eller skal vi vænne os til to? Uanset hvad, så har klubben skreget efter nye idéer, og den billigste løsning er jo, hvis man kan bruge det materiale der allerede er til rådighed i klubben.

Det kunne være sjovt at se en spiller som Anthony D’Alberto, der i den grad har været udfordret med at præstere fra højre back, pludseligt gå ud og brænde igennem på den centrale midtbane. Men det er jo blot spekulationer.

Et andet spørgsmål bliver jo også, om Albert og Anderson er tiltænkt roller centralt eller bredt, og pludseligt kan de centrale positioner være tyndt besat. Dét kan åbne op for en transfer. Dog virker det til, at vandrørene er utroligt tætte på Fredensvang for tiden, og det er længe siden at jeg har hørt specifikke rygter om klubbens transfersituation.