Mortensen vil bygge videre på norsk succes i AGF

0
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

AGF’s nye angriber Patrick Mortensen håber på, at AGF kan gå igennem samme udvikling, som Sarpsborg gjorde, da boksspilleren spillede i klubben.

I mod alle odds endte Sarpsborg i sidste sæson, at blande sig i toppen af Eliteserien i Norge. I denne sæson kvalificerede, og deltog holdet i Europa League gruppespillet for første gang i klubbens historie.

Mortensen ser gerne samme scenarie ske i Århus, som han fortæller til Århus Stiftstidende.

– På en måde har jeg en ambition og et håb om, at vi her kan gentage den historie, der var i Sarpsborg. Da jeg kom dertil, kæmpede de hårdt i bunden af rækken, og siden da er det kun gået én vej. Jeg drømmer om, at det også skal gå sådan her, siger Mortensen.

– Der er gang i noget her, der virker pissespændende. Det er en god trup, der har været mange gode tilføjelser og der er en virkelig fed træner, som jeg ser frem til at få.

Mortensen har fået en kontrakt i AGF til sommeren 2023.

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
Notifikation ved