Mon ikke der bliver stille i Århus

29

Silkeborg IF’s Martin Ørnskov lægger ikke skjul på, at det vil være mere end en almindelig fornøjelse for ham og holdkammeraterne at stikke en kæp i hjulet på den velsmurte AGF-maskine og tilføje de succesfulde århusianere deres første nederlag i indeværende sæson:

“De har efterhånden fået opbygget noget rigtigt fornuftigt i Århus, og de rider på en bølge lige nu. Meldingerne derfra er i hvert fald rigtig positive. Det virker som om, de ikke tror på, at noget kan gå galt. Men det gør det bare til en endnu større fornøjelse at få dem ned på jorden igen,” siger han til sin klubs hjemmeside, og uddyber:

“Folk i om omkring klubben – og mig selv inklusiv – ser AGF som en af vores allerstørste ærkerivaler. Sejrens sødme vil være endnu større med alt det polemik og mediecirkus, der spænder af, nu det går godt for AGF. Mon ikke der bliver stille i Århus, hvis netop Silkeborg IF sætter en stopper for deres stime?”

Og midtbanespilleren, der har slået sine folder i den røde trøje de seneste fem år, har også en mening om, hvilken slags kamp man kan forvente på lørdag – en fysisk en af slagsen:

“Jeg har set mange drabelige opgør mellem klubberne, og jeg tror også, at det kommende opgør bliver afgjort på fysikken. Vi skal investere en masse kræfter i en hård fysisk kamp. Og der er ingen tvivl om, at vi har mulighed for at hente tre point, hvis vi investerer det nødvendige i opgøret.”

Få notifikation
Notifikation ved
29 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Utzon
11 år siden

Hvis de ikke er destruktive vinder vi..

Stig AKA Frank HeskjaerIII

Well, vinderen har altid ret. Så lad spillerne vise det selv på lørdag. Men at sige, at der INGEN tvivl er om, at SIF kan få 3 point, det gælder vist kun i hans hovede.. Jeg har da min tvivl. På den anden side er der en del af mig der frygter hvornår det kan vende. Men det burde jo ikke være imod en oprykker på hjemmebane uanset hvordan man vender og drejer det..

Khaki
11 år siden

Det er sjovt han kun taler om at det ville være sjovt at slå os… jojo, det ville da sikkert også have været sjovt for dem at slå HB Køge.

Men han nævner ikke lige noget om hvordan det lige skulle ske, kan så absolut ikke se hvor han skulle have den selvtillid fra

Bronx
11 år siden

[quote]Mon ikke der bliver stille i Århus, hvis netop Silkeborg IF sætter en stopper for deres stime?"[/quote] øhhhhh, hvorfor skulle det gøre noget at det netop er Silkeborg? Jeg troede at væres ærkerivaler var: Randers, Ålborg, Vejle, Horsens, Viborg, FCM. Men OK, lad os feje endnu et hold til listen, som Randers, Vejle, Horsens, Viborg og Silkeborg har lavet…
Gi' mig for helvede snart noget seriøst journalistik skrevet af nogle jyske medier (ikke lokalsprøjter) og ikke al den københavneri og misundelsesplævren.

Bjorn Pedersen Due
11 år siden

Jeg frygter virkeligt det opgør, og anser den kamp for en en af de vanskeligste i denne sæson, på lige fod med Køge.
SIF er måske en tand mere villige til at spille i og med de har fået nogle point i år, men omvendt vil det også fryde dem at være det hold, som ødelægger GFs stime.

Vi skal være 100% fokuseret præcis som vi var i parken!!

grind88
11 år siden

Det bliver bare en endnu federe kamp at se, nu hvor SIF'erne melder så "kækt" ud.

T-Knogle
11 år siden

Endnu et attentat på vores førsteplads. Det bliver vel det fjerde af slagsen, hvem skal det lykkes for? (eller kommer det til at lykkes for nogen?)

Three down. Twenty-Eight to go.

kaagaard
11 år siden

AGF kan da sagtens tabe den kamp. Den første kamp hvor de møder op med en slap indstilling og glemmer at kæmpe for hinanden er den første kamp de taber. Jeg håber virkelig at de næste to kampe giver 4 eller 6 point så der kan holde landsholdspause med momentum intakt og uden af skaderne i forsvaret kom til at koste. En sejr mere på lørdag og der er gode chancer for at Randers og Midtjylland ikke kommer i nærheden af AGF igen i denne sæson. Så er klubbens målsætning meget tæt på at være sikret. Ja det er tidligt… Læs mere »

Hvidt hjerte
11 år siden

Hvis "De Hviii´" får styr på forsvaret til på lørdag, så er jeg sikker på vi nok skal vinde over Silkeborg – Deres forsvar er jo piv dårligt. Thomas Hansen og Steven Lustü sejler jo rundt. De var mega heldige i parken, hvor Lustü burde være vist ud og FCK brændte et hav af chancer. Og kampen mod Esbjerg viser jo bare at forsvaret er dårligt, og at de kun har et våben, nemlig Lekic. Han skal stoppes og så står vi med tre point! KOM SÅ DE HVIII´!!

morethanafan
11 år siden

Haneskryd ville være et bedre efternavn til hr. Ørnskov, men nogen kylling er han ihvertfald ikke med den udmelding. Personligt synes jeg det kunne være fornøjeligt at vi skralder dem så hårdt på lørdag at himmelbjerget punkterer af skam. Spiller vi op til vores niveau fra parken eller i Randers, så bliver det heller ikke noget problem, uanset hvad tømmerlusene "investerer" i kampen. Men bortset fra gensidige trusler og hånlige bemærkninger, så glæder jeg mig meget over at vi nu igen skal møde Silkeborg i samme liga.

Ulvehaar
11 år siden

Jeg ville ellers have troet at Silkeborgs ærkerivaler var hold som Skive, Vejle, Fredericia, Viborg og Kolding 🙂 Men okay, de nyder nok tiden i Superligaen, og det skal de da have lov til.

Kaluzny
11 år siden

okay de vinder hvis de investerer det nødvendige… problemet er at SIF ikke har det nødvendige til at slå os!… De har hverken spillet eller spillerne til at kunne gøre det, men han skal jo sparke tro i sine holdkammerater!…. Vi vinder 5-1!

badeflue
11 år siden

@Hvidt hjerte: er T-hansen egentlig ikke karantæneramt på lørdag?

Tveen
11 år siden

jo, det er han.

Hvidt hjerte
11 år siden

@ Badeflue: Det kan jeg se Tveen mener at han er, men jeg må indrømme jeg ikke har tjekket det. Under alle omstændigheder bør vi kunne slå dem på NRGi park, men forhåbentlig stor opbakning via et fyldt stadion! ;-)! Som sagt skal vi have styr på Lekic, så skal det nok gå. Jeg tipper 2-0 til holdet for alle der elsker Århus!

Flanhardt
11 år siden

I min lille verden er ærkerivalerne som følger: 1) Brøndby 2) Viborg 3) Århus Fremad 3) Randers 4) FCM Dernæst kommer så en række af hold der er mindre vigtige i rivalsammenhæng, men som jeg gerne vil slå: OB FCK Aab Vejle Esbjerg Til sidst dem jeg bare er helt ligeglade med (men som jeg dog enormt gerne vil have at vi slår… bare sådant mere som princip): Silkeborg Køge FCN Horsens Sønderjyske og til sidst alle andre. Jeg føler ikke at "netop" silkeborg betyder noget – og har egentligt heller ikke følelsen af at det betyder noget for nogen… Læs mere »

Flanhardt
11 år siden

det er i øvrigt min fødselsdag på lørdag, og GF skylder mig en 8 måls kamp siden de spillede 5-3 mod FCM den eneste gang jeg ikke var på stadion det år! Så jeg tipper en forsigtig 6-2 til de Hviii'e…

Beikes
11 år siden

AGF-SIF er en oldgammel klassiker, og vi har været arvefjender længe før ACH, RFC, BIF osv. Det er selvfølgelig gledet lidt i glemmebogen de sidste mange år, af gode grunde.. Randers Freja var vist også en gammel so, vi godt kunne lide at kneppe, men de er jo først vendt tilbage for nylig, som den fusionsluder den er : RFC – well…det er vel nuværende, den klub vi helst vil slå, ja selv Brøndby er ikke SÅ interessante længere (selvom hadet nok altid vil være der) Klubber som får MIG til at se rødt: AaB – Bonderøve uden lige! Randers… Læs mere »

jesper_1985
11 år siden

Personligt ville jeg synes at det kunne være totlat fedt at banke de røde hoveder hjem til silkeborg med et stort nederlag… arbejder i silkeborg og de snakker og snakker om hvor fedt det ville være at vinde over AGF og om hvor meget de hader os:-) På deres lorte stadion jublere de mere når der bliver scoret imod AGF, End når de selv score i deres kamp… 🙂 håber af hjertet at vi vinder og tror helt sikkert på sejr…. 🙂 go kamp til alle lørdag

klinsmann
11 år siden

selvfølgelig er SIF et hade hold, hvor der altid er gang iden. Husker tydeligt kampen for mange år siden hvor hele løbebanen var fyldt med tilskuer:)
Frygter lidt kampen

vieri
11 år siden

SNIF er en ligegyldig modstander for mig . De er oprykkere og alt andet end skræmmende . Så alt andet end 3 point er selvfølgelig ikke godkendt.

For nogle år siden læste jeg om en statestik der lød på at AGF ikke har tabt på hjemmebane i umindelige tider , hvis vi havde over 15000 tilskuere på stadion . Muligvis var det færre eller lidt flere , det kan jeg ikke huske. Men jeg kan ihvertfald ikke komme i tanke om en hjemmekamp vi har tabt i superligaen , hvor der var rigtig mange folk på stadion.

zcml
11 år siden

Mon ikke der bliver stille i Silkeborg, hvis vi d. 2. maj, med en sejr, fjerner deres sidste håb for overlevelse?
Det er vel et lige så rimeligt spørgsmål.

Og kunne de ikke tage at blive største ærkerivaler med FCM i stedet for? De ligger også geografisk tættere på. Eller Randers, der ligger der i tabellen, hvor Silkeborg hører hjemme.

Jeg hader SIF, men ser dem ikke længere som en ærkerival.

sjense64
11 år siden

Jeg anser absolut ikke Silkeborg for noget som helst. Dog forventer jeg en svær kamp lørdag, ikke pga af SIF's styrke, men AGF's manglende evne til at åbne et meget defensivt orienteret hold. Det hurtige og kreative omstillingsspil har i mine øjne været det farligste våben i år, mens tålmodigheden i det opbyggende har manglet.

Den største rival for mig, uanset den geografiske afstand, er og har altid været Brøndby.

Silkeborg er som de selv siger, Bilernes By, og absolut ikke andet!!!

salling23
11 år siden

Det er vel mere Silkeborg der ser os som rival end omvendt. Lige som Randers. For mig er der kun en rival og det er Brønby

Budtz4ever
11 år siden

[b]FC Nordsjælland [/b]er også [b]en skandale[/b] klub.. Fuck den står [b]højt på[/b] min [b]hadeliste![/b]

DukZ
11 år siden

Enig mht. FCN Jeg håber i hver sæson at de rykker ned og bliver der.

Ays
Ays
11 år siden

De gange jeg kan huske jeg har været ude og se AGF – SIF har vi tabt 1-3 .. så jeg skal sgu ikke derud lørdag 🙁

Roger
11 år siden

Silkeborg tror stadig at de er et godt superligahold, fordi det ikke er så forfærdeligt længe siden at de vandt noget i forhold til os. Jeg har stadig nogle kammerater der holder med SIF (uvidst af hvilken årsag), og en af dem skal jeg have med på lørdag, for det er alt for længe siden at vi har haft disse lokalopgør. I min verden er SIF som klub med den historik vi havde i 90'erne stadig den største lokalrival. Selvom man ikke rigtig kan bruge statistikken til noget. da det jo er vidt forskellige hold i dag i forhold til… Læs mere »

Stoei
11 år siden

Det er ikke fordi vi normalt har det allerbedste greb på silkeborg: http://agffodbold.dk/Kamp.asp?id=11710 men okay det er jo to helt andre hold der på lørdag mødes 🙂