Medie: MLS-klub var ude med kæmpe-bud for Bundu

0
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

PC har haft travlt i det forgående transfervindue, hvor den største overraskelse kom gennem Jens Stages afgang til FCK.

Stage gik for et rekordbeløb i AGF, og i sidste ende kan midtbaneslideren ende med at give AGF 25 milioner i kassen.

Mens AGF og PC sagde ja til et historisk beløb for Stage, så blev det et ‘pænt nej tak’ til at sende Mustapha Bundu over atlanten. Her var der, efter sigende, stor interesse fra en MLS-klub, der skulle have stået klar med en kæmpe-bud for troldmanden fra Sierra Leone.

AGF og den amerikanske klub var dog alt for langt fra hinanden, og i følge BT satser AGF på, at Bundu skal blive det største salg i klubbens historie.

Det er kun realistisk, at Bundu kan komme til at gå for en rekordstor sum penge. Han har international klasse, og når han rammer topniveau er han måske den bedste spiller i Superligaen. Vi er heldige at have ham endnu, og når sol, måne og stjerner engang står rigtig, så kan Bundu give det største tilskud i AGF-kassen nogensinde.

 

 

 

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
Notifikation ved