Mark Howard: Dejligt at mærke en klub virkelig vil have en

4

Mark Howard er en af vinterens nye ansigter i AGF. Den tidligere Brøndby spiller blev i 2007 kåret, som årets spiller på Vestegnen, men i efteråret blev det ikke til meget spilletid for den engelske forsvarsspiller.

Derfor besluttede han sig for, at et klubskifte var det eneste rigtige for ham. Her stod bejlerne nærmest i kø for. I sidste ende valgte han, at skifte til AGF, selvom der fra interesse fra flere udenlandske klubber. En af hovedårsagerne til skiftet til de hvide var Erik Rasmussen.

– Da AGF kontaktede mig, var jeg langtfra 100 procent sikker på, at det skulle være dem. Der var tilbud fra både Tyskland og England. Træner Erik Rasmussen var hovedårsagen til, at jeg valgte AGF, men også Brian Steen Nielsen har været fantastisk, siger Mark Howard til JP.dk

– Der var en del, der henvendte sig, da jeg skulle væk fra Brøndby, men i sidste ende ønskede jeg kun at komme til AGF. Det er rart som spiller, når man kan fornemme, at en klub virkelig vil have dig, forklarer Mark Howard

Forsvarsspilleren håber, at AGF i det kommende år, vil komme endnu tættere på toppen af dansk fodbold.

– Ligesom i Brøndby sidste sæson skal AGF til at bygge noget nyt op. Allerede nu er der kommet flere gode spillere til, så det kan kun gå fremad. Jeg håber, at vi om et års tid kan spille med blandt de tre bedste. I fodbold sker tingene nogle gange hurtigt, se bare på Brøndby, påpeger Mark Howard.

Få notifikation
Notifikation ved
4 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Hernan Crespo
12 år siden

Endnu engang hører man at en spiller er blevet imponeret over de fremtidsudsigter klubbens folk (bsn/træner/ledelse) præsenterer for en ny spiller…. 🙂

Emil_G
12 år siden

Brøndby har nu altid hørt til toppen, hvis man ser bort fra det "off-år" de havde 🙂

skriver87
12 år siden

Det har Vi da også hvis du ser bort fra de sidste 10 off-år vi har haft

Luke2000
12 år siden

Nu ved du hvordan pigerne har det Howard.