Leon interesseret i Hannover skifte

0

Som vi tidligere skrev her på ForeverAGF.dk, er Hannover 96 interesseret i at hente den tidligere AGF’er Leon Andreasen til klubben på en lejeaftale. Leon er langt væk fra startopstillingen i Werder Bremen, og udsigten til spilletid lang.

Selvom Werder Bremen både spiller kampe i Champions League og bundesligaen, er det ikke blevet til meget spilletid for den tidligere AGF’er, og han er ikke afvisende overfor et eventuelt skifte til Hannover 96 i vinterpausen. Til bold.dk udtaler han følgende:

“Jeg har hørt, at de er interesserede, men har ikke snakket med dem, og det må jeg jo heller ikke uden Werders tilladelse. Men jeg er stadig åben overfor noget nyt og udlejning er ikke tabu. Sådan en lejeaftale kunne måske være god for mig, og det er da positivt, at Werder Bremen helst ikke vil sælge mig.”

Der er intet, der tyder på, at Werder Bremen er interesseret i at sælge danskeren til en anden klub, så en lejeaftale i vinterpausen vil, både for hans egen skyld og for klubbens skyld, uden tvivl være en fornuftig løsning for Leons udvikling.

Foto: agffodbold.dk

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments