Krifa: Synd for AGF

17

Det var med stor begejstring, at kommerciel direktør Jørn Klinge tirsdag kunne præsentere Krifa som ny storsponsor i AGF de næste tre år.

Men ikke alle steder er den nye samarbejdsaftale blevet vel modtaget. En gruppe AGF-fans på næsten 1100 medlemmer har således samlet sig på Facebook-siden “AGF-fans der siger nej til Krifa som sponsor” i protest mod den kristelige fagbevægelse, der ikke er tilknyttet hovedorganisation LO og derfor – i gruppens optik – er med til at undergrave den danske arbejdsmarkedsmodel.

Hos Krifa har man bemærket opstandelsen blandt de mange AGF-fans, og administrerende direktør Jesper Wengel er ked af den situation, klubben er havnet i.

“Jeg har lidt ondt af AGF i denne sammenhæng. Der er nogle, som er imod os, som har grebet denne mulighed her og bruger AGF’s navn på at køre fagforeningspolitik imod os. Det, synes jeg, er synd for AGF. At nogle ønsker at skabe krusninger på vandet er ærgerligt på sporten og for AGF. Men jeg har på fornemmelsen, at det er en lille gruppe,” siger adm. direktør i Krifa Jesper Wengel til spn.dk.

Den heftige kritik er dog ikke fremmed for Krifa.

“Det er ikke noget nyt for os, at nogle er imod os. Vi har klare holdning og meninger, og det skiller vandene. Dette er fagforeningspolitik. Det har ikke noget med sport at gøre,” siger Jesper Wengel.

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
binzers
Bruger

Jesper Wengel siger det bedst selv: Dette er fagforeningspolitik. Det har ikke noget med sport at gøre,

Så hold jer væk fra AGF og sport og hold jer til at være en fagforening.

tt
Bruger

Hvis du syntes det er så synd for agf, så giv sponsoratet til folkekirkens nødhjælp ,så tror jeg alle problemer er løst

salling23
Bruger

tt: læs og forstå. Han synes det er synd for AGF at nogle folk ikke kan skille fagforeningspolitik fra sport. Det burde de lære

nbngf
Bruger

Nu må I sku holdde op.
Jeg er ikke faglig interesseret. havde der stået HK eller LO var der jo nok ikke så mange der havde brokket sig. Så der er det jo begyndt at blande tinge sammen. Jeg vil sige TAK og et præcist lige så stort et af slaksen som der ryger penge i AGF kasse.
De af jer der ikke fatter det, er jo lige præcist de som ike fatter at vi lever i et samfund med plads til alle.
Endnu en gang tak til Krifa. selv om jeg ikke er enig med jer om ret meget.

dengamle
Bruger

Har AGF råd til at sige nej?????
Hvad nu hvis AGfFfik muligheden for at blive sponsor for et stort firma – der afsatte produkter lavet af børn i den tredie verden. Skulle de så også sige nej???
Sig nej og spil i 1. division igen

Fanoe
Bruger

Drop nu alle de artikler om det smålige negative mindretal af fans som har ondt i røven over det ene eller det andet.. Største delen af agf fansne byder krifa og deres penge velkommen.. Skriv hellere noget om det.
Og lad de sure være sure!! uden opmærksomhed dør deres sag alligevel ud. Og om 3 måneder ser vi halvdelen af dem på stadion iført en agf trøje med krifa logo på.

Beikes
Bruger

Hørt Fanoe! Det er silly-season, og folk mangler noget at hidse sig op over.

JPost
Bruger

Desværre er der ikke en "dislike" knap på facebook. Så skulle vi nok få at se at det er mindretallet der buldrer!

NummerTolv
Bruger

Folk der er sure over det her er folk, som ikke har andet at gå op i, eller folk der ikke tog en ordentlig uddannelse og har svært ved, at finde job og er afhængig af fagforening og føler sig dårligt behandlet i KRIFA. Derfor skal det gå ud over AGF! Tænk før I taler! AGF har fået en god stabil økonomisk støtte.. Enten er man AGF fan ellers er man ikke. Find Jeres stilling!

Martin1309
Bruger

Hvad med at lave en FB gruppe der er imod at folk er imod Krifa som hovedsponsor?? 😉 hehe

Cavendish
Bruger
Superand
Bruger

Det er muligvis mindretallet der buldrer, men tror sgu at flertallet synes at det er en lidt uheldig organisation at få som sponsor.
Jeg synes personligt at klubben skulle holde sig for god til at indgå sponsor aftaler med politiske og religiøse organisationer. Og Krifa er vel lidt af begge dele. Folkekirken, andre fagforeninger, greenpeace og lignende kan komme i samme kategori.

24pingu
Bruger

NU HAR AGF ALDRIG VÆRET EN ARBEJDERKLUB, SÅ PIGERE KOM IND KAMPEN DETTE ER PENGE LÆNGDRE ER DEN IKkE .

bacher
Bruger

Det er alletiders, at AGF bliver kørt som en forretning, der skal give overskud og at der indgås økonomisk fordelagtige aftaler som den med Krifa. Uden indtægter og overskud, ingen sportslig succes.

Spinner
Bruger

Jeg synes ærlig talt også, at dem der brokker sig, burde skride ad helvede til..

Hvad fanden rager det jer, hvem der er sponsorer for AGF? I har ikke noget ejerskab af klubben, så fuck jer! Og hvis i havde, er I vel for dumme til at finde af hvordan man bliver hørt i denne sammenhæng!

Al jeres negative omtale skader AGF!

stegger
Bruger

hvorfor er det folk snakker mere omkring hvad de står for, at de ikke skulle være i sports verden, jamen i tænker da ikke selv på det, for at de hvide skal blive,eller kunne købe spiller. skal der penge i den kasse, så den ikke længer, jeg ved ikke om jeg er den eneste der ser agf for at se kampen og holdet, i sted for at kigge hvad der står på deres trøjer

Sufi
Bruger

@Spinner. Nu er det sådan at jeg og mange andre jo har ejerskab af klubben via aktier. Derfor tænker vi også på klubbens renome og omdømme ikke bare nu men på lang sigt. Derfor skal politik holdes ude af vores klub for det gir kun konflikter. Derfor skal man ikke vælge en så kontroversiel sponsor som krifa. Hvad med alle de penge man nu taber på salg af trøjer og andre ting. Det er os fans der er klubben. Ingen fans ingen klub. Det er jo også derfor denne side hedder Mtac. Pga. de værdier Bsn hele tiden fremhæver. Så… Læs mere »