Kirkeskov-agent satser på sommerskifte

49

Mikkel Kirkeskov har umiddelbart ingen planer om at fortsætte i AGF i næste sæson, siger venstrebackens agent.

Da Kirkeskov i sin tid forlængede kontrakten med AGF, var det med en uskreven aftale om, at den netop færdiggjorte sæson skulle blive forsvarsspillerens sidste for barndomsklubben.

– Det har hele tiden ligget i den overordnede plan, der blev lagt omkring Mikkel i forbindelse med kontraktforlængelsen, at han skulle sælges i det kommende transfervindue under de rette forudsætninger, siger agent Mads Bach Lund til bold.dk.

AGF har i forvejen måtte vinke farvel til klubbens anden venstre back Adam Eckersley.

Få notifikation
Notifikation ved
49 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
SunGav
7 år siden

Det vil være fint for AGF, og måske også fint for ham. Dagens bedste nyhed!

Ossy
7 år siden

Jeg er glad

Plade
7 år siden

Håber vi kan få lidt for ham

Negreanu
7 år siden

Hvor fedt! Farvel Ginger, du har været helt ude og skide siden din Ligalandsholds-udtagelse.

kimBo
7 år siden

Negreanu +1

Fanoe
7 år siden

JUBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

PeterSJP
7 år siden

En top-3 klub i Premier League er vel nogenlunde passende? Eller…..

zytex92
7 år siden

Farvel Kirke. Hos mig bliver du nok aldrig savnet. Har aldrig før set fodbold Danmark give flere hug til dig end nogen anden AGF spiller. Men god vind til dig!!

Dejlig nyhede

Steen6372
7 år siden

Det er fint nok at have karriereplaner, men med lidt selvransagelse må Kirkeskov vil kunne indse, at han ikke er en af de spillere der har holdt superliganiveau i denne sæson. Derfor kommer der nok heller ikke en masse interesserede købere.

AGF er heller ikke i en situation lige nu, hvor vi bare kan slippe ham gratis et år før kontraktudløb. Derfor er han umiddelbart bundet et år mere. Men det kunne da være fint, hvis der kommer en klub, der vil slippe nogle hundrede tusinde og samarbejdet kan stoppes.

Danielovichi17
7 år siden

Fuck hvor lækkert. Første ønske er opfyldt.

jimholst
7 år siden

Fantastisk nyhed hvis vi slipper for ham! Endnu bedre end Bsn og kan forlader os. Han har kostet os så mange mål i denne sæson og været helt elendig! Havde håbet ecskersley fortsatte men så må vi finde en ung god back der kan udvikle sig!

Norden
7 år siden

FC Djursland mangler en venstre back ved jeg – det er nok et passende niveau for Kirken!

Hornbek
7 år siden

Jaaaaaaaaaa! Dagens bedste nyhed! 😀
Noget helt andet? Hvem fanden gider betale for ham?

Burberry
7 år siden

Hvem var bedst? Kirke eller Risom? Risom blev der buhet af. Det opnåede Kirkerøv desværre ikke 🙁

TB
TB
7 år siden

SUPER NYHED. han er ik bedre en 1 division, utroligt han ikke selv kan se det:-)

cv
cv
7 år siden

Jamen da dejligt at folk lige fik en ekstra mulighed for at svine Kirkeskov. Det siger jo en del om jer.

zytex92
7 år siden

Eller os siger det en del af hans talent. Bare se Bold.dk ha ha

Norden
7 år siden

Nej, det vidner om manglende indsigt i egen/klients præstationer og manglende situationsfornemmelse!

Kirke har været elendigt spillende, og har stort ansvar for nedrykningen og så skal man spilleme høre en agent stå at sige, at han da skal videre i karrieren…

Det er da himmelråbende useriøst…

Stauning
7 år siden

Findes der en statistik på hvor mange fejlafleveringer han nåede at lave på Aarhus Stadion?

dengamle
7 år siden

Så skal den gamle lige minde om
Sådan er der blev sagt om mange der er stoppet i AGF uden at slå igennem
Det kan vel ikke udelukkes at Kirke gør det –
Han er stadig ung og nu med en masse erfaring.
Held og lykke Kirke – spændende hvor du ender

agf-dresen
7 år siden

AGF er vist ikke Kirkens barndomsklub.. Det er vist nok VRI

Holst-Hansen176
7 år siden

Mega lækker nyhed. Jeg har aldrig været fan af ham. Han har altid været håbløs offensivt, hvor han nærmest har virket helt malplaceret. Defensivt viste han lovende takter i et stykke tid, men i denne sæson (Og særligt i foråret) har han ifølge mig også her været vores helt store svage punkt. Farvel!

iolli
7 år siden

Helt sikkert en af de spillere der er totalt overvurderet i vores trup. Har kostet mindst 15 mål i denne sæson.
Frygtelig arrogant i sin indstilling til tingene og at han blev udtaget til landsholdet er jo totalt til grin.

Held og lykke med karrieren i VRI eller Hamarkam eller hvor det nu bliver…

Lester Burnham
7 år siden

Brabrand eller Viby er et godt bud. Fremad er ikke interesseret, efter hvad jeg har hørt.

Burberry
7 år siden

Kirkeskov bliver en slags Anders Randrup. Kort inde omkring landsholdet. Nu er han glemt

Aarhus8260
7 år siden

Fint med mig. Efter min mening har han allerede tillagt sig den arrogante AGF attitude. Jeg kommer ikke til at savne de håbløse indlæg og manglende løb til baglinien.
Aftale eller ej. Vi skal selvfølgelig have penge for ham.

Stivesen
7 år siden

Det faktum at han vil væk, siger det hele. Han er mildest talt en forfærdelig fodboldspiller. Ikke desto mindre har han ekstremt høje tanker om sig selv. Det er næsten pinligt for drengen, at se sådanne udtalelser, med hans præstationer in mente. Held og lykke i "udlandet". Du bliver aldrig til en skid.

Phister Loysauce
7 år siden

PS var jo meget begejstret for Kirke, så måske er Hamarkameratene ikke helt urealistisk:
[url]http://www.bold.dk/nyt/Peter-S-Kirkeskov-bedste-danske-back[/url]

Artiklen siger for resten også en del om PS' dømmekraft. Han mente jo også, at Kasper Povlsen havde landsholdsklasse.

Guffe
7 år siden

Perfekt, han har også lignet en spiller der var på vej væk alt for længe.

The Down side er at hans præstationer i lighed med Osamas og Sloths har været så bundelendige, at vi ikke får en skid for vores ellers super talentfulde og lovende unge spillere, der klarede den godt i den første tid under PS. Siden har de så valgt at levere en så dårlig mental indstilling og manglende gnist og gejst, at vi rykkede ned. De bliver aldrig tilgivet deresd lade indstilling i min bog. Farvel Kirke.

kasper1509
7 år siden

@ Phister Loysauce

Der var også riiimelig mange herinde som af en eller anden grund mente at KP havde landsholdsklasse.. Har stadig aldrig forstået hvordan man kunne mene det..

ruggah
7 år siden

Det bliver en bedre uge, dag for dag. Fremragende!

Luke2000
7 år siden

God beslutning.

lurifax
7 år siden

Det er decideret forstemmende at se, hvor mange brugere der føler trang til at svine Kirkeskov til, grænsende til det perfide.

Naturligvis har man al lov til at mene, at en anden spiller er at foretrække, og man har skam også lov til ligefrem at finde ham ringe. Men prøv dog for fucks sake trods alt at udvise bare et mindstemål af respekt for gutten i stedet for at forfalde til bølle-retorik på folkeskoleplan.

Stivesen
7 år siden

– Hvorfor? KirkeskovL har pisset på vores klub igennem så lang tid nu. Han skal bare skride ad helvede til og det er skønt at det ser ud til at blive en realitet.

Guffe
7 år siden

Synes nu også at Kirkeskov har efterladt og til rotterne med sin indsats, og får som fortjent. Mener ikke at vi går over stregen, når vi holder ham op på hans indstilling og leverancer i klubben. Han har ikke leveret det han har fået sin løn for, og han har ikke givet alt for overlevelse.

Agf Marthy
7 år siden

Skønt vil satme ikke savne ham,og ryger der så også 3 georgier,ja så jeg nærmest lykkelig

lurifax
7 år siden

@Stivesen, jeg har ikke nogen forhåbninger om, at lige præcis du forstår den slags. Det lader til at være din stil at kalde vores spillere perfide øgenavne eller lignende, når de ikke lige falder i din smag. Men mht. at pisse på klubben: Man pisser i sagens natur ikke på klubben bare ved at spille ringe. Hvis man ikke ER bedre, så pisser man ikke. Så kan man ikke gøre for det. Man ville pisse på klubben, hvis man var god – men ikke gad. Så enten ER Kirkeskov god, men har ikke gidet vise det. Så må man give… Læs mere »

petersen100
7 år siden

Kirkeskov har været skidt kørende i en lang periode, men ikke optimalt at begge vores venstre backs rejser…

Guffe
7 år siden

@lurifax Du har selvfølgelig ret. Jeg tror at hovedparten af skribenterne herinde, i lighed med mig, mener at Kirkeskov har præsteret et godt stykke under hans niveau længe. Ikke at hans niveau er vanvittigt højt, men når indstillingen og viljen så også mangler er den helt gal. Han har imo næsten virket på mig som om han var fløjtende ligeglad med klubben……..han skulle videre alligevel. Præcis ligesom Sloth. De har ikke ligger søvnløse pga af truende nedrykning ligesom hovedparten af os herinde. Den del har han totalt fejlet på og så må han tage de tæsk der kommer på et… Læs mere »

Vatsadze21
7 år siden

ja vil du ikke nok.. men hvem fanden vil have ham?!?!

jj
jj
7 år siden

Jeg tror altså bare ikke han slog til da det gjaldt. Som med så mange af talenterne. Da han nok ikke kan indbringe noget som helst, så skal AGF skynde sig og få kontrakten ophævet, så pengene kan bruges anderledes.

foged
7 år siden

Af hjertet tak!

Holger danske
7 år siden

Hmm. Det er bedst for begge parter.

Djarnis
7 år siden

Ja tak kirkeskovl, møjn og hils hvor end du ender ….

TDK
TDK
7 år siden

De gode nyheder fortsætter,farvel du vil ikke blive savnet, ikke spillemæssig og da slet ikke instillingsmæssige…

zoom
7 år siden

Han ligner s'gu en varulv på det billede…men skinnet bedrager selvfølgelig – der var ikke ret meget blodtørstigt rovdyr over ham på banen…

hooge
7 år siden

Og jeg satser på at vinde i Lotto på lørdag, og jeg tror faktisk chancerne er størst for, at jeg får held med mit ønske, da Kirkeskov på ingen måde har gjort god reklame for sig selv.
Hvis AGF rent faktisk ender med at få penge for ham anser jeg det som værende et mindre mirakel.

Stivesen
7 år siden

Nå, så blev det onsdag. Har du allerede fået et tilbudt en helveds masse jobs? Nej, vel? Utroligt når nu du har spillet så PISSE godt! Du har været Superligaens ringeste back i de sidste to sæsoner. SKRID!

zcml
7 år siden

Kirkeskov kunne ha' lært meget af en spiller som Krabbe, der reelt heller ikke var god nok til ligaen, men havde en vilje og fight, der gjorde at han alligevel formåede at opnå 100 Superliga-kampe på et acceptabelt niveau.