Karkov: 2. divisionsholdet god forberedelse til SAS Ligaen

6

AGFs andethold, der i øjeblikket befinder sig i den bedst mulige række for et SAS Liga-holds reservemandskab, nemlig i 2. division, har haft stor succes. Efter tre oprykninger i træk ligger holdet nu i toppen af 2. division, hvor de samtidig er et af de mest scorende hold. Dette må siges at være godt klaret af holdet, der hovedsageligt består af unge talenter, der skal udvikles til på længere sigt at kunne begå sig i SAS Ligaen.

– Vores hold skal være stedet, hvor de unge talenter bliver bragt i spil og får mulighed for at modne sig. Selvfølgelig vil der indimellem være behov for, at etablerede spillere fra SAS Liga-holdet kommer ned på reserveholdet for at få kamptræning, men som udgangspunkt vil stammen bestå af meget unge spillere, udtaler cheftræner for AGFs 2. divisionshold Carsten Karkov til Århus Elites eget magasin TRIBUNE.

Det definerede mål på reserveholdet er altså at udvikle de unge spillere, og derfor skal spillet gerne minde så meget som muligt om det, spillerne kan forvente i SAS Ligaen.

– Spillerne har mere tid og plads i 2. division, og for at det netop skal minde mest muligt om SAS Liga-fodbold, forsøger vi selv at sætte et højt tempo og have en hurtig boldomgang. Vi står også højt på banen og kalkulerer helt bevidst med at få en masse ubalancesituationer, hvor spillerne får mange løb i max. fart og skal klare sig på egen hånd, fortæller Karkov videre til TRIBUNE.

Reserveholdstræneren anser i øvrigt 2. division for at være en god række, hvor alle hold er gode. Derfor mener han, at det er holdets egen fortjeneste og ikke pga. en dårlig modstander, når AGFs reserver spiller godt.

Få notifikation
Notifikation ved
6 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
grind88
13 år siden

Det er da egentlig meget fedt, at de på den måde bruger modstanderholdet som plastic-kegler. De lader bare som om, at de spiller mod et superligahold, og skruer selv tempoet i vejret. Så tror da fanden, at de laver så mange kasser.

:k:k

agfgas
13 år siden

synes nu stadig vi skulle lave en superliga reserve turnering, så vores talenter blev testet på højeste nivaeu [think] ligesom i Englang f.eks

Khaki
13 år siden

Ã.rsagen til at holdet har måtte rykke op tre gange i træk var jo at AGF for et par år siden prioriterede superliga-reserveholds turneringen for højt, en turnering man ikke kunne rykke ned fra.

Reserveholdsturneringen blev afviklet til fordel for et hold i 2. div. som de fleste så som bedre træning fordi der rent faktisk ofte var noget på spil for modstanderholdet

Driblekongen
13 år siden

Rigtig godt projekt. Håber det bliver rigtig godt:k

caagaard
13 år siden

Håber blot at vi ikke laver en Vejle, så 2. holdet bliver tvangsnedrykket hvis det glipper i Superligaen

de_gaard
13 år siden

Så udlejer vi dem bare til Ã.rhus Fremad eller Brabrand 😀