Kan AGF lære noget af danske iværksættere?

0

Dette indhold er sponsoreret

Aarhus er kendt for en del ting efterhånden; Thomas Helmig, Aros Regnbuen, Ceres og byens hold, AGF. En af de ting, der desværre de seneste to årtier har været et tema for byens fodboldhold er de manglende resultater. Den seneste triumf for “de hvii’e” var tilbage i 1996, hvor man vandt pokalfinalen 2-1 i Parken. Men siden dengang har det været tyndt med succeser for Aarhus-klubben. Derfor har vi i dette indlæg undersøgt, hvorvidt den traditionsfyldte klub faktisk kan lære noget af danske iværksættere. Kan Jonathan Løw og andre iværksættere give et par gode råd til, hvordan AGF får knækket koden til, hvordan det danske mesterskab skal sikres. Er man mere interesseret i de danske iværksætteres succeshistorie, så kan man finde mere information her. Vi kigger dog i denne artikel nærmere på, hvor AGF minder om iværksættere, og hvor klubben måske kunne lære noget. 

Ambitionerne og troen på sig selv

Vi lægger ud med at kigge på, hvilke fællestræk AGF har med iværksættere. Her står en ting helt fast. Hvis der er én klub i dansk fodbold, hvor ambitionerne er store, så er det AGF. Man har altid troen på sig selv i den traditionsfyldte klub, og en kultur som mange andre danske klubber må misunde. Resultaterne har ikke været der i lang tid nej, men troen på sig selv og ambitionerne om en bedre fremtid fejler ingenting hos GF. Netop denne konstante moral og kultur, der omkranser AGF har de tilfælles med de største danske virksomhedssuccesser. Man skal gerne have store armbevægelser, højt til loftet og plads til at drømme. Netop dette har AGF altid haft i klubbens DNA, og det er tydeligt for enhver, der gæster Århus Stadion. 

Resultaterne skal nok komme (på et tidspunkt)

Fodbold i den bedste række er på mange måder ligesom at starte sin egen virksomhed. Det kræver exceptionelt hårdt arbejde, hvis man gerne vil nå helt til tops i branchen. Derfor kræver det også, at man får bygget et ordentligt setup op omkring klubben, så der er de bedste vilkår for at spille sig til gode resultater. Det vil sige alt fra et stadionfaciliteter til spillertruppen skal være 100 % iorden og topmotiveret for at levere resultater til “Byens hold”. For ligesom med iværksættere, så skal resultaterne nok komme på et eller andet tidspunkt. Det er sket for AaB, FCN og FC Midtjylland, der allesammen er klubber på samme størrelse som AGF, og derfor er det også muligt i fremtid at drømme om et dansk mesterskab til Aarhus. Spørgsmålet er bare hvornår det kommer.  

Sammenhold og lederskab

I enhver virksomhed er der et stærk lederskab, der træffer de rigtige beslutninger og går forrest i svære tider. En af de ting, der tidligere har knebet i AGF (blandt andet under nedrykningssæsonerne), har været mangel på lederskab. Disse problemer er heldigvis fortid i klubben nu, men skal man op på allerøverste hylde i dansk fodbold igen, så kræver det at truppen viser endnu mere sammenhold og nogle spillere tager lederskabet til sig. På den måde kan man kun drømme om, hvor langt “de hvii’e” kan komme.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments