Kan AGF fortsætte stimen som ubesejret med en pligtsejr hjemme over sidstepladsen fra Horsens?

0
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

Af Mattias Sundroos

De skadede er på vej tilbage, målene kommer på samlebånd og man er stadig ubesejret. Davids tropper går ind til kampen mod AC Horsens som storfavoritter, men har de lært at håndtere det? 

 

Kampfakta:

Spilletidspunkt: Søndag den 18. oktober kl. 14:00
Spillested: Ceres park, Aarhus
Dommer: Aydin Uslu
Få startopstillingen på: Twitter: @MTACnu Facebook: Morethanaclub.dk & AGFFAN.dk
Følg kampen på: TV: TV3 Sport & Viaplay Radio: P3 Twitter: @AGFlive
Hashtag: #agfach #sldk

 

Det er fem år siden AGF senest har startet en Superliga-sæson med otte point på de første fire kampe, og skal vi over de otte point, så skal vi tilbage til 2009, hvor man dengang helt formiddabelt hev 10 point i land. Meget er dog sket siden 2015, hvor vi senest fik en så god start. Dengang hed USAs præsident Barack Obama, Corona var noget man nød med en lille lime i halsen og David Nielsen var først lige blevet introduceret som ny cheftræner i første divisionsklubben Lyngby BK.

Uden at skulle sidestille de ting, så kan der ske meget på fem år, og det er der også sket i AGF. Man har været i Europa igen, man har fået en bronzemedalje og man ligger nu nr. 2 i Superligaen uden bagtanken om, at det nødvendigvis kun er midlertidigt. Styrkeforholdet er derfor at føle på til på søndag når man får besøg af 3F Superligaens sidsteplads, AC Horsens, som med deres ene point har haft deres dårligste sæsonstart siden 2006!

Man skal derfor bevise på søndag, at der er sket meget på 5, ja sågår næsten 23 år, og at man nu er et tophold, der er i stand til at bære den favoritværdighed, som tidligere altid har skabt gummiben hos “De Hviie”, hvis man skal fortsætte stimen som ubesejret og fortsætte udviklingen mod at høre til i toppen af dansk fodbold igen.

 

Styrkeforholdet går kun én vej

Tager man et kig på historikken i mellem AGF og AC Horsens, så bliver man måske en smule overrasket, når de kolde facts fortæller dig, at AC Horsens lige nu har overhånden med 10 sejre imod AGFs 9 på de 25 indbyrdesopgør. Dog har de seneste 10 kampe lydt på 5 AGF-sejre, 2 uafgjorte og 3 Horsens-sejre, så magtforholdet rykker sig mod Smilets by.

Kigger man især på den seneste tid, så står der AGF på det hele. De seneste fire kampe har lydt på fire AGF-sejre på henholdvis 1-2, 2-0, 3-1 og 0-3. Den seneste sejr på Ceres Park var i august 2019, hvor målscorerne var Nicklas Helenius og Mustapha Bundu. Derudover, så går AGF ind til kampen som 3F Superligaens mest scorende hold, med 10 mål på de 4 kampe. Dette er tilmed den bedste scoringsmæssige start for “de hviie” siden 1997 og sågår kun ét mål fra at tangere sæsonstarten i 1982.

AC Horsens derimod er lige nu 3F Superligaens ringeste offensiv sammen med AaB og Lyngby BK, og den anden ringeste defensiv kun overgået af FCK. Man kunne derfor godt tro på mål på søndag, især fra AGFs side! Senest AGF ikke scorede mod AC Horsens var tilbage i 2013, da man spillede 0-0 mod AC Horsens på Ceres Park og kampene i mellem de to hold har i snit bud på 2,8 mål, så lad os håbe den tendens fortsætter.

 

Ukendt træner match-up

Alle i det danske land lærte navnet Jonas Dal at kende tilbage i 2014, da han sammen med landmand Justesen, midtbaneduoen Thomsen og Damborg, samt lynhurtige Quincy Antipas formåede nuppe en syvendeplads i klubbens første Superliga-sæson nogensinde. Man kan derfor ikke kalde hverken Jonas eller David for ukendte trænere, men selve match-uppet i mellem dem, det er!

David kom til Lyngby BK i 2015, da de stadig lå i første division. Da man så avancerede til Superligaen, da havde Jonas Dal i mellemtiden skiftet til Esbjerg fB, hvor han samme sommer modtog en fyrerseddel. Siden da har Jonas været træner for 2. divisionsklubben Kjellerup IF og 1. divisionsklubben FC Fredericia, så derfor har de to trænere faktisk aldrig stået overfor hinanden. Ikke engang i pokalturneringen har de ramt ind i hinanden, så match-uppet på søndag er et totalt uskrevet blad.

Skulle derfor drage på nogen former for historik, så har Jonas Dal faktisk én gang tidligere været på Ceres Park som cheftræner. Det var i 15/16-sæsonen i front for Esbjerg fB og den kamp endte med en nedsabling på hele 5-1 af Jonas Dals tropper. Målscorerne  var Danny Olsen, Stephan Petersen, Alexander Juel Andersen og Morten “Duncan” Rasmussen to gange. Eneste mulige genganger fra den kamp er dog skadede kaptajn Backman.

 

Status på AGF

Otte point på 4 kampe, hvilket jo betyder 2 point i snit. Det er da meget hæderligt, er det ikke? Tager man et kig på modstanderne, så har man mødt oprykkerne fra Vejle B i en pligtsejr på Ceres Park, dog mod et hold som har vist sig ret så Superliga-klar. Derefter har man haft en notorisk svær udekamp mod Randers FC, hvor man med en mand i undertal formåede at hente det ene point. Man slog et nyopfundet OB-hold, som var kommet i gang med fyr og flamme i år, og så nuppede man det ene point i Aalborg, i en kamp, hvor man sad godt på tingene, men blev gevaldigt pressede til sidst.

AGF-optimisten ville efter AaB-kampen nok skyde skylden på den manglende bredde på kanterne grundet skader og fejldommen på målet til 1-1, da Kasper Kusk tydeligt sparkede Casper Højer ned efter afleveringen. AGF-pessimisten vil nok i stedet sige, at man ikke kan lukke af og har haft utrolig svært ved at følge kampene hele vejen til dørs indtil videre i år, hvor mange af kampene er blevet unødigt spændende til sidst.

Dette var bl.a. noget vi snakkede med Chefen om inden AaB-kampen, hvor han understregede, at man godt kunne forsøge at minimere modstandernes chancer mere, men det ville samtidig koste på den fantastiske offensiv, vi har set i år. Derudover gav han også sit bud på hvorfor vi ser så mange af de sene scoringer mod AGF i år, hvilket især skyldes de hurtige føreringer.

Hvor står AGF ellers lige nu?
Jamen, spillet har til tider nærmest været forførende i år, når “de hviie” enten flot kombinerer omkring modstandernes felt eller med kirurisk præcision sætter omstillinger i gang, hvor tilbagevendende kanter ikke bliver en ulempe. Dog gør det altid ondt at sige, at man endnu ikke har kunne holde nullet i år. Ikke engang, hvis man inkluderer Europa-League kampene. Det skal der rettes op på. Med i ligningen skal man dog huske på, at Hausner har været i karantæne, Backman blev skadet, Diks blev skadet og man nu har forstærket sig gevaldigt på målmandsposten. Så med lidt kontinuitet, har vi stor tiltro til bagkæden.

Derudover, synes vi virkelig, at Davids mandskab fortjener ros offensivt. Man har haft ny-indkøbet Milan Jevtovic skadet sammen med raketten Gift Links, men alligevel er man ligaens mest scorende. Man ser farlige ud på dødbolde, hvor Tingager og Mortensen nærmest spiser “skyr” til frokost med de højdemeter de når i feltet. Mortensen er fortsat, hvor han slap og banker kasser ind efter velbehag, om det så er med hovedet eller fødderne. Man kan stadig sætte Blume flot op på kanten af feltet, hvilket ofte kaster enten en assist eller et mål af sig. Man har folk, der kan sparke udefra i Højer, Grønbæk og Olsen. Og så har man ikke engang ordentligt fået vores førstekant, Jon Dagur Thorsteinssson, i spil, så vi er fortrøstningsfulde!

Skal man ovenikøbet slå en lille krølle på det hele, som en form for top på kransekagen, så er Jevtovic, Diks og Links tilbage i træning, hvor David bl.a. udtalte til Stiften, at alle er i spil til Horsens-kampen. Derudover, så er det som nævnt tidligere et helt andet Horsens-hold end vi har været vant til længe. Jonas Dal forsøger rent faktisk at spille boldbessidende og mere risiko-fyldt fodbold, hvilket jo sidste sæson var en ren lækkerbisken for “de hviie”, da man var ligaens nok stærkeste omstillingsmaskine, og såfremt vi skal se lidt af det på søndag, så får vi brug for fart på kanterne.

 

Status på AC Horsens

AC Horsens har haft det utrolig svært indtil videre i denne sæson, men 2-2 resultatet i seneste runde giver på mange måder forhåbninger for “den gule fare”. For det første har man haft store problemer med at få lavet mål, og her lignede Jannick Pohl lige pludselig svaret på det problem. Man fik derudover sæsonens første point og så endda mod de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, så det er også værd at tage med, selvom FCM måske ikke kan siges at have spillet kampen med den stærkeste startopstilling.

Derudover så fik man tanket lidt ekstra selvtillid i pokalkampen imod Næsby her i landskampspausen, hvor det blev til en 3-0 sejr med to spekulærer målscorer. Den ene er en hjemvendt islandsk klippe og den anden kommer direkte fra talentudviklingen på Fredensvang. Kjartan Finnbogason, manden som tog guldet fra Brøndby, er hjemvendt fra Vejle B og tjekkede i ugens løb ind med 2 scoringer i pokalkampen, og må derfor allerede være i spil til startopstillingen på søndag. Aarhus-drengen, der gjorde det til 3-0, er Jacob Trenskow, som man valgte ikke at forlænge med her i sommers i AGF. Jacob har dog ikke været med i førsteholdstruppen i 3F Superligaen endnu, men med en scoring og en eftersigende fin kamp, så kommer drengen fra Beder-Maling tættere på.

Som nævnt et par gange allerede, så er det altså også værd at lægge mærke til spilestilsændringen man har lavet i AC Horsens efter Bo Henriksens exit og Jonas Dals indtræden. Hvorvidt det er godt eller skidt for AGFs vedkommende er faktisk svært at sige, da man jo efterhånden havde et flot overtag over det tidligere Horsens-hold, men jo tidligere har vist, at man faktisk er bedst mod boldspillende hold. Men var det før Karlsen og hans små taktiske ændringer kom til? Det får vi at se på søndag!

 

Dem skal vi holde øje med:

AGF:

Patrick Mortensen: Man kan bare ikke kommer uden mål-Mortensen med det fænomenale scoringssnit på hele 0,59! I denne sæson er det blevet til 4 på 4 for Mortensen, og endda smukt fordelt ud på de fire kampe, så alt taler for, at han som minimum også laver en pind på søndag mod Horsens. Derudover hedder statistikken for Mortensen mod AC Horsens også 3 på 3, så…

AC Horsens:

Hallur Hansson: Anføreren med nr. 10 på ryggen, ja bare den sætning sætter ham jo i fokus, men Hansson har været ude i to gange 90 minutter her i landskampspausen for Færøerne, hvilket gør det til 270 minutters fodbold på 9 dage. Derfor kan det meget vel være en slidt Hallur Hansson, der er hjemvendt til Horsens-truppen, hvilket kan blive afgørende for måden de spiller på. Hansson er en instrumental brik i opspillet og på den sidste tredjedel, så skal Jonas Dals trupper fortsætte det boldspillende fodbold, så får de brug for manden med nr. 10. Det bliver derfor utrolig spændende at se, hvad status er på Hallur og om det sågar kan betyde en lille spillestilsændring, hvis han ikke er 100% klar. Dette er bl.a. noget de behandler mere i dybden i podcasten Mediano Preview, hvis I skulle være interesseret i at høre mere om det!

 

Bud på startopstillinger:

AGF: (4-3-3)

Grabara – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Grønbæk, Mortensen, Thorsteinsson.

Bobler:

Det har i de seneste kampe været noget nemmere at forudse startopstillingen i manglen på alternativer, men med Diks, Jevtovic og Links tilbage, så går spekulationerne i gang! Dog er vi ret sikre på, at Diks ikke bliver smidt i ilden allerede, da Munksgaard har gjort det glimrende på backen og ikke har været i aktion i landskampspausen. Det var Grabara derimod, som nuppede to gange 90 minutter for Polens U-21 landshold, og polakken begynder derfor så småt at være spillet i kampform, og starter helt klart på søndag.

Vi tror også, at Hausner går ind i midterforsvaret igen efter hans afsonnede karantæne. Selvom man kunne argumentere for, at Juelsgård faktisk kunne være et godt bud hjemme mod et bundhold, som kunne formodes overlader initiativet, så er dette ikke sikkert, samt at Hausner klart har gjort sig til førstevalg ved siden af Tingager i år.

Selvom vi selv har proklameret for behovet for hurtige kanter på søndag, så tror vi, at Grønbæk bliver spillet fra start. Dette er vores bud, da for det første Grønbæk ikke ligefrem har spillet sig af holdet, derudover, så var melding fra AGF-lejren, at Links manglede den fysiske træners accept for at være 100% kampklar og Jevtovic har alligevel ikke spillet en kamp siden Vejle-kampen, hvor det blev til 24 minutter for serberen. Så vi går med Grønbæk, men såfremt Links er konstareret 100% fit, så går han nok i startopstillingen i stedet, men vi har ikke fået den melding.

 

AC Horsens (4-1-1)

Delac – Nymann, Killerich, Ludwig, Buus Jacobsen – Prip, Jacobsen, Thorsen, Tengstedt – Hansson – Pohl

 

Karantæner:

AGF: Ingen.

AC Horsens: Ingen.

Skader:

AGF: Zach Duncan, Mustafa Amini (Grundet: Stadig langt fra kampform), Alex Gersbach, Niklas Backman

AC Horsens: Michael Lumb (Covid 19)

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments