Kaagh færdig i Mandalskameratene

8

I vinter blev den 21-årige AGF-angriber Anders Kaagh udlejet til norske Mandalskameratene med det formål først og fremmest at få nogle førsteholdskampe i benene, da han i Århus var langt fra førsteholdet.
Anders Kaagh har i sin korte tid i den norske klub ikke været eneste dansker. Vejles Kenneth Knudsen har således også været udlejet til klubben, men heller ikke han får tilbudt en kontrakt.

“De har ikke overbevist nok til at få tilbudt en kontraktforlængelse,” siger klubbens træner Leif Gunnar Smerud til klubbens hjemmeside.

Mandalskameratene ligger i øjeblikket sidst i Norges næstbedste række, hvor klubben i 13 kampe kun har været i stand til at hente 4 point. Både Kaaghs og Knudsens kontrakter udløber efter klubbens sidste kamp på søndag, hvor modstanderen er topholdet HamKam. Anders Kaaghs fremtid er ikke nem at spå om, men han vil efter al sandsynlighed stadig være langt fra førsteholdet i AGF.

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
2006
Bruger

Vores nye angriber ved siden af Graulund! 😀 [jump]

FanSiden1960
Bruger

Nogen der ved hvor mange kampe han har spillet … og evt scorede mål[think]

Madsen
Bruger
FanSiden1960
Bruger

Det er da ik' så ring':D

Sylvester
Bruger

hehe nej så er han klar til superligaen !

Budtz4ever
Bruger

Kampen han scorede i tabte de 8-1[lol][lol][lol]
http://www.mandalskameratene.no/start.asp?p=2&s=12&kid=300

Noosa
Bruger

Jeg var inde og se den kamp de tabte 8-1, det var en hån mod det ædle spil!! Jeg har set kvindefodbold der har holdt et højere niveau.

Driblekongen
Bruger

[i]med det formål først og fremmest at få nogle førsteholdskampe i benene, da han i Ã.rhus var langt fra førsteholdet. [/i]

Det er han stadig!![censored] Fin dog en klasseangriber! AGF skal finde nogle forstærkninger, der kan gå direkte ind på holdet. Det kan Anders Kaagh ikke[censored]. jeg gider ikke være vidne til den latterlige taktik af man køber en masse spillere, som derefter viser sig at være for ringe til holdet. Det er simpelt hen for amatøragtigt. Køb en klasseangriber f.eks. Søren Berg.