Jønsson: Stor fremgang i de fleste kampe

1

AGF har pointmæssigt klaret sig elendigt på det seneste, men århusianerne har vist spillemæssig fremgang.

Det mener Jens Jønsson, der dog ligeledes påpeger, at de hvide skal blive bedre på banens sidste tredjedel, hvor målene har manglet på det seneste.

– Som hold skal vi til at score nogle mål og vinde nogle kampe. Det trænger vi til, for jeg synes egentlig, der har været stor fremgang i næsten alle kampe. Så vi satser på, at det snart kommer, siger Jønsson ifølge Bold.dk til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Vi skal bygge videre på det, vi har leveret de sidste par gange. Vi har haft en god defensiv og lukket få mål ind, bortset fra de sidste minutter som vi gerne skulle undgå nu. Vi skal score nogle flere mål, så vi skal bygge på den sidste tredjedel af banen, og så skulle det gerne udmønte sig i nogle mål.

Få notifikation
Notifikation ved
1 Comment
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Aarhus8260
6 år siden

"Score nogle flere mål". Jeg vil ændre det til at sige, score et mål.

Fremgang og fremgang. Tja, vi trænger til nogle point. Intet andet tæller.

Imorgen ligger vi ifølge Fredberg sikkert nogle lag ekstra til. Spændende at se, hvor mange lag vi skal ligge på inden vi får en sejr. Håber selvfølgelig, at det sker i morgen.