Jesper Fredberg: Jeg vil gerne snart have en afklaring

18

Jesper Fredberg lagde godt ud som cheftræner i AGF, hvor han vandt sin første kamp i tillægstiden mod SønderjyskE.

Derefter gik det ned af bakke, og det blev til 12 nederlag ud af 14 mulige. Det resulterede i nedrykning til 1. div. Og senere en ansættelse af Morten Wieghorst på cheftrænerpositionen.

Bestyrelsesformand Lars Fournais har dog tidligere udtalt, at han mener, de har en rolle i staben til Jesper Fredberg, men den unge træner vil gerne snart have afklaring på, hvad der skal ske.

”Jeg vil selvfølgelig gerne have en afklaring snarest muligt, så jeg ved, hvad fremtiden skal bringe. Der er en dialog med AGF, og jeg håber, vi snart finder en løsning”, udtaler Jesper Fredberg til bt.dk

I øjeblikket er der en stilling ledig som sportschef i AGF efter, at bestyrelsen valgte at afskedige Brian Steen Nielsen. Den rolle er Jesper Fredberg dog ikke særlig interesseret i, da han gerne vil gå fodboldvejen.

”Det bliver ikke som sportschef, at jeg fortsætter, selv om jobbet er attraktivt. Lige nu og her vil jeg gerne gå fodboldvejen. Jeg har sagt, at hvis klubben finder ud af noget, som jeg også ser muligheder og udfordringer i, vil jeg ikke være afvisende. Men det er ikke alt i AGF, jeg synes, kan være interessant”, udtaler Fredberg til bt.dk

Få notifikation
Notifikation ved
18 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Cavendish
6 år siden

Ud med ham.

Zane1204
6 år siden

Jeg tror ikke du er i en situation hvor du kan vælge og vrage i AGF.

AGF 1974
6 år siden

Håber ALDRIG dit navn har været på blokken til sportschef i AGF!

peter7005
6 år siden

Hold da kæft et fjols….comment image

TB
TB
6 år siden

Du kan sælge pølser i pausen.

zytex92
6 år siden

Utrolig rar person. Men træner og spillestil passer på ingen måde til det nye AGF.

jan_F
6 år siden

Han kan tage med Osama derhen, hvor folk med et helt forskruet syn på egne evner nu engang tager hen … Hvad dælen er det på hans CV som berettiger til en "interessant/spændende" position i AGF? Manden har været i klubben kort tid – og den chance han fik blev formøblet på værst mulig måde – Både resultatmæssigt og spillemæssigt var det jo det værste vi nogensinde har set i AGF – og det siger sg* ikke så lidt!!!

God tur Fredberg!!!

Aarhus8260
6 år siden

Han skal nok blive til noget. Han forstår at ligge lag på lag hele tiden. Turneringen var desværre ikke lang nok til, at han kunne stoppe den fantastiske stime på 11 nederlag i træk og hele 2 scorede mål.

Phister Loysauce
6 år siden

Fredberg vil "ikke være afvisende", hvis AGF tilbyder ham et spændende job! Åh, tusind tak, Fredberg! Det er virkelig storsindet tilbud, du der kommer med. Du kan sikkert vælge og vrage mellem jobtilbud fra alverdens storklubber, men alligevel tilbyder du at blive. Vi er simpelthen SÅ taknemmelige! Seriøst, er der ikke snart en voksen, der kan forklare drengen, at det bedste han kan gøre for sig selv lige nu, er at holde sin kæft. Det mest forunderlige ved fænomenet Fredberg må være, at ingen i klubbens ledelse formåede at gennemskue, at han er en distanceblænder af format. Forhåbentlig lader MW… Læs mere »

Agf Marthy
6 år siden

Tror bare han skal værre glad for at han ikke blev sparket ud samme med BSN,det kan godt ske han er en flink fyr,men dumpede med et gigantisk brag da han fik chancen

Schmidt
6 år siden

Farveller 🙂

Utzon
6 år siden

[b]@Phister Loysauce:[/b] Nu var jeg naturligvis ikke til stede under interviewet, men er det usandsynligt at han blev spurgt, om han var i spil til posten som sportsdirektør, eller tror du bare, at han selv greb det ud af den blå luft? [b]@Zytex:[/b] Hvilken gyldig viden har du, som helt og aldeles kan afvise hans fremtid i AGF på baggrund af spille- og trænerstil? Jeg ved, at hans tid som afløser var præget af pindsvinebold og elendig offensiv, men jeg ved også, at han er en træner, der er glad for fremadrettet fodbold. http://www.bold.dk/nyt/Ny-AGF-traener-lover-offensivt-koncept Det bekræfter disse udtalelser vel egentlig… Læs mere »

zytex92
6 år siden

Lad os nu se Utzon. Vis han ikke kan bruge ham som Assistent burde han heller ikke kunne bruges som talentchef. Det vil være rent og skær holde manden i kunstig live i et job hvor han ikke høre hjemme. Jesper Fredberg har i et interview fortalt at den defensive spille stil er hans stil. Hvilket ikke harmonerer med MW offensive måde og spille på. Vis du virkelig synes vores offensiv kørte på skinner efter det link du har sat op tror jeg sku man har brug for briller. Alt sejlet. Desuden er det en atypisk arrogant AGF måde og… Læs mere »

Phister Loysauce
6 år siden

@Utzon: Han er sandsynligvis blevet spurgt til sportsdirektørposten. Det foruroligende er, at hans svar fortæller, at han mener sig kvalificeret til jobbet, men blot ikke er interesseret i det. Han anser det som en mulighed, at han kan blive tilbudt jobbet. Hvis han havde en smule realitetssans, ville han erkende, at han absolut ikke har kvalifikationerne til at varetage det job og derfor ikke er i spil til det. Men det er han åbenbart ikke i stand til at erkende eller også vil han ikke indrømme, at det forholder sig sådan. Udadtil virker han fuldstændig upåvirket af sin kæmpefiasko som… Læs mere »

Utzon
6 år siden

[b]@Zytex:[/b] Jeg har bestemt ikke givet udtryk for, at vores offensiv på noget tidspunkt har kørt på skinner. Jeg har dog givet udtryk for, at spillet i de tre første kampe var langt mere fremadrettet og at det virkede som, at den defensive stil blev pålagt oppefra efter nederlaget mod Aab, hvor vi lukkede 5 ind. Jeg har aldrig hørt ham tale om en forkærlighed for defensiv fodbold, men hvis du har en artikel, så vil jeg naturligvis gerne læse den 🙂 Jeg har endnu ikke hørt et godt argument for hvorfor ham og Wieghorsts stil skulle være modstridende, eller… Læs mere »

zytex92
6 år siden

agffan.dk/2014/03/05/fredberg-gor-status/ Jeg har en filosofi, der er klar i alle spillets facetter. Men noget af den skal bygges op fra bunden. I øjeblikket tager vi en kamp ad gangen, så vi tager det med små skridt. Vi har ikke lige en opstart på tre måneder, men vi kan hele tiden lægge til, og det vil vi gøre. Så lige nu er det justeringer. Men på banen passer 4-1-4-1-systemet bedst til det, jeg står for, for klarer han overfor Jyllands Postens Han nævner det fint selv her. Og jo han er ikke i nærheden af at spille fodbold som Wieghorst vil.… Læs mere »

Utzon
6 år siden

[b]:[/b]
Haha. Det er vildt, at du kan udlede, at han foretrækker defensiv fodbold ud fra det, han siger der.

Såfremt Wieghorst har sagt til ham, at han ikke ønsker et trænersamarbejde mellem de to, så stoler jeg naturligvis på Wieghorsts vurdering. Men at sige, at en 4-1-4-1 nødvendigvis ligger langt fra Wieghorsts tilgang, synes jeg virker spøjst. Wieghorst har både i FCN, DBU og Swansea spillet med en enkelt angriber.

petersen100
6 år siden

Få nu sparket den mand ud eller giv ham ansvaret for U16 eller U18 holdet…. Han har haft chancen og må nu afvente til klubben melder noget ud.