Jens A: Transferkassen er lukket

14
Fotograf: Jesper Zacho

Der er stadig lidt over en måned tilbage af transfervinduet, men sportschef i AGF, Jens Andersson fortæller nu, at transferbudgettet er lukket efter de seneste tilgange i Aleksandar Jovanovic, Kasper Junker, Mustafa Amini, Martin Spelmann og senest AJ Soares.

Hvis der skal købes nye spillere ind til AGF-mandskabet, så skal der også sælges ud af de nuværende spillere.

”Vi er nu 25 spillere i truppen, og det er det samme antal, som vi var i foråret. Så mandskabsmæssigt er vi, hvor vi skal være. Som sportschef vil man altid gerne forstærke sin trup yderligere, men jeg skal også tage hensyn til økonomien i klubben”, udtaler Jens Andersson til Stiften.dk og fortsætter:

”Og det betyder, at hvis vi skal have mere ind i det her vindue, skal der først ryge noget den anden vej. Transfer- budgettet er brugt. ”

På søndag får AGF besøg af hestene fra Randers.

Få notifikation
Notifikation ved
14 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Steen6372
7 år siden

Der er nok nogle procent spin i den her udtalelse. JA sørger for arbejdsro til sig selv efter at han har bragt truppen op på et tåleligt antal – med et lille overskud på midtbanen. Næste fase består så i at sælge 1-3 spillere (Mate, JJ og Elmar). Mate skal nok ryge (så må vi se om det bliver et salg) og mon ikke også at enten JJ eller Elmar er væk i løbet af august. Sidste fase (som allerede løbende pågår) bliver som minimum at finde en driblestærk fløj/angriber, som kan hentes ind i stedet for den/dem vi siger… Læs mere »

MrLarsen86
7 år siden

Tror ikke JJ bliver solgt. Det vil gøre os for sårbar på 6’er positionen og han vil formentlig også være en gardering til centerforsvaret.

Derimod er jeg enig i at Mate og Elmar nok bliver solgt, og kan vi få en god kant til startopstillingen, så synes jeg også vi er rigtig godt stillet til den kommende sæson.

IelSterga
7 år siden

Ærgerligt, hvis JJ eller Elmars kontakt udløber og de smutter på frie transfers. Havde håbet på, at JJ ville vise sig frem til OL – det kan selvfølgelig nåes endnu, men det er godt nok et sølle hold, vi sender afsted (undtaget JJ, selvfølgelig)

Pauli
7 år siden

Så er er i hvert fald lagt låg på forventningerne. Men mon ikke det betyder at der kommer en enkelt mere ind? 😉

Arctic
7 år siden

Jeg er rigtig glad for de unge talenter der er i truppen nu, og endnu mere glad for vi ikke satser på at spille Thomas Hagelskjær ind i målet. Min holdning er helt klart, at målmandsposten er alt for vigtig til at køre talenter ind fra nul, det er den lære som tiden med Steffen Rasmussen har vist. Hvor har det kostet mange point og kun givet en lille håndfuld gode sæsoner af sig, og så var det svært at komme af med ham igen. Det er problemet med klubmænd, de bliver for længe, det er selvfølgelig ok hvis de… Læs mere »

Bobbe78
7 år siden
Reply to  Arctic

I øvrigt har Peter Schmeichel gjort det altid med stor succes… Andre keepere gør det også…

Men jo jeg er også tilhænger af at blive stående så lang tid som muligt.. Er selv Keeper, så jeg ved hvad jeg snakker om… spagat-udfaldet virker lige så meget som at bliver stående… Der er bare flere udfaldsmuligheder ved at bliver stående..

Men hvad har Staff med artiklen at gøre?????? Eller er det bare en mulighed for at nedgøre Staff igen igen..???

dengamle
7 år siden

Arctic – det lyder som om du er målmandekspert med den grundige vurdering du har lavet omkring Staff og hans præstationer de sidste tolv. Jeg er ikke målmand ekspert – så jeg taber sikkert i debatten – men jeg vover alligevel -og kommer med en anden vinkel. Vi skal huske at Staff i et par sæsoner var virkelig god og inde omkring liga-landsholdet og at han har spillet på et hold, der i de fleste sæsoner har spillet som et taberhold – og her vil en målmand altid komme til at se skidt ud. Vel – han har mistet niveau… Læs mere »

Bobbe78
7 år siden
Reply to  dengamle

Husk Staff ER den skyldige i AGF’s nedtur og ikke en eneste af de mennesker på og omkring holdet. Kun Staff…. hmmmmm

bernhard
7 år siden

Kan kun være enig med Artic i vurderingen, se eventuelt Gary Neville om De Gea for mere:

https://www.youtube.com/watch?v=_t2t1M-5FqY

PS: Det er ikke for at nedgøre staff, en fantastisk klub mand, hvis spillerne ikke havde mangler spillede de ikke i GF, så havde en større klub købt dem…

Arctic
7 år siden
Reply to  bernhard

Tak for linket der understøtter mit indlæg. Den sidste del af videoen illustrerer meget godt hvor vigtigt der er at blive stående på benene og benytte reflekser med hænder og fødder, og ikke altid lave staff`s spagat-udfald på rumpen, ofte før angriberen afslutter, for derved er chancen for at rede noget minimal, hvilket passer meget godt med Staff`s lave redningsprocent.

Thomas Hagelskjær ligner en klon af Staffs bevægelsesmønster i målet, der ligger et stort arbejde i at omprogrammere disse indarbejdede bevægelsesmønstre.

mabee
7 år siden

Det er selvfølgelig spekulation, men jeg tror faktisk, at AGF ikke var rykket ned seneste gang, hvis Staff ikke havde været skadet hele det forår, hvor De Hvie tabte igen og igen… AGF og klubbens fans skylder Staff så meget respekt. Både ved den første og anden nedrykning havde han tilbud fra og mulighed for at skifte til konkurrenter, men blev og hjalp klubben op igen. Samtlige ledere og holdkammerater har igen og igen kaldt ham for en vinder- og ledertype, der går forrest. Er helt enig i, at han ikke er en verdensklassemålmand, men AGF har været heldige at… Læs mere »

kajk
7 år siden

det er nok spil for galleriet, men tæring efter næring er jo ikke dumt, så vi må se ad, om der kommer flere ind, kunne godt tænke mig en angriber mere. vi er sårbare når Duncan er skadet

zcml
7 år siden

Ville ha’ været rart med en ekstra kantspiller, da Stephan vel er vores eneste fuldblods fløj. Og selvom han fik scoret i sæsonens første kamp formår han desværre for ofte at løbe chancerne ud i “sandet”. Vi har dog spillere, der kan udfylde en plads på kanten ganske fint, selvom de nok er bedre centralt. Her tænker jeg især Spelmann og Bjarnason, men Amini kan også bruges. Er i tvivl om Stage er bedst centralt eller på kanten, men en fin ung reserve. Derudover mener jeg at man én gang for alle skal omskole Buur til kant. Han har fin… Læs mere »

Bobbe78
7 år siden
Reply to  zcml

Der er sku Ingen der vil have mate…