Jakob Ankersen forlænger ikke med AGF

0
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

Af Mattias Sundroos

Ankersen har i den grad været en af de spillere, som har leveret for AGF efter Corona-pausen, men kampen i morgen bliver Ankersens sidste i AGF-trøjen afslører BT.

Det kom her til morgen frem, at venstrekant Jakob Ankersen ikke forlænger aftalen med AGF som udløber her pr. 01/08. Det har ellers været et stort ønske fra især fansene omkring AGF at få forlænget med Ankersen, da hans gå-på-mod og direkte spillestil virkelig har været udlsagsgivende i år.

Dog blev det ikke en realitet, da AGF og Ankersen ikke kunne blive enige om kontraktlængden lyder det fra Ankersen:

»Ja, du har hørt rigtigt. Jeg er blevet tilbudt en ny aftale, men da den kun indeholder et enkelt år, og klubben ikke vil rykke sig, var der ikke rigtigt noget at gøre, og så har jeg valgt at sige, det skal være slut,« siger Jakob Ankersen til BT.dk

 

Ankersen var ellers interesseret i en forlængelse

Jakob Ankersen, der i denne sæson rundede hans kamp nr. 100 for AGF og har bidraget med 21 mål i sin tid i AGF ville ellers gerne været blevet ved AGF, men Ankersen og AGF kunne ikke blive enige om både økonomi og længde på aftalen.

“Jeg ville have overvejet kraftigt at blive i AGF, hvis jeg ikke havde fået et tilbud, der mildt sagt ikke var tilfredsstillende, slet ikke på længde, men heller ikke økonomisk” – Siger Ankersen til BT.dk

“Vi har haft en god dialog længe, men vi har ikke kunne nå til enighed om hverken økonomi eller længde på kontrakten, hvor det ikke har været muligt at finde konsensus. Så det har ikke været muligt at nå i mål om en forlængelse” – fortæller sportschef Peter Christiansen til agf.dk

 

Samarbejdet skal sluttes af på en ordentlig måde

Der er som nævnt ingen tvivl om, at Ankersen har tilspillet sig en plads i både fansene og klubbens hjerte, hvilket også gør, at sportchef PC er utrolig glad for, at man i det mindste kan få sagt ordentligt farvel til Ankernsen i morgen på Ceres Park når AGF spiller om pladsen i Europa mod OB.

Ankersen forsikrer også om, at AGF stadig har en plads hos vestjyden og at han ikke forlader klubben på dårlig fod:

“Jeg har været rigtig glad for min tid i AGF, hvor jeg har været en del af en god udvikling, der forhåbentlig kan kulminere i morgen med en plads i Europa. Nu skilles vores veje så – og sådan er det en gang i mellem i fodbold. Vi kunne ikke blive enige om vilkårene i en ny aftale og så er den sådan set ikke så meget længere. Og når det sker, må man søge hvert til sit. Jeg forlader AGF med gode minder om en god klub og om nogen fantastiske mennesker i og omkring klubben – og jeg ønsker alt det bedste for AGF” – siger Jakob Ankersen til agf.dk

Fansene gjorde ellers sit for at få Ankersen overtalt, men kontraktlængden var simpelthen udslagsgivende fortalte Ankersen til BT.dk:

“Min Instagram popper op med noget konstant med fans, som skriver, at jeg skal forlænge. Jeg svarer ikke på alt, men jeg ser beskederne, og de gør et stort indtryk på mig, og jeg sætter stor pris på det. Det bliver hårdt at skulle sige farvel, når vi er flere, der ønskede det samme et eller andet sted. Nu har jeg været her i tre år, hvoraf det sidste år har været virkelig fedt med gode resultater, og jeg kunne sagtens se mig selv blive, men kun på de rette betingelser, og jeg har som sagt ikke fået noget seriøst at tage stilling til. Et år har aldrig været på tale for mig, og allerede dér var vi bare for langt fra hinanden, og der faldt det fra hinanden”

Vi må derfor gøre vores for at give Ankersen en ordentlig afsked i morgen og det bliver herefter spændende at se, hvor hans karriere fortsætter, da han ikke udelukker interesse fra andre 3F Superligaklubber.

 

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
Notifikation ved