Interview: Rasmus Tantholdt sætter sin drømme-11’er

11
Foto: Axel Schütt

I forlængelse af vores snak med Rasmus Tantholdt, bad vi ham sætte sit drømme-AGF-hold, et hold der er præget af legender fra start til slut.

For ni år siden satte Tantholdt sit drømmehold. Nu er der gået et par sæsoner, så vi udfordrede den kære krigsreporter, og testede hans hukommelse, samtidig med, at han fik mulighed for at justere på sit gamle dreamteam.

Se også: AGF’ere på månedens hold 

I målet var Tantholdt ikke et sekund i tvivl, en sand AGF-mand står der hvor han gjorde for ni år siden, buret vogtes stadig af Lars Windfeld. I bagkæden rammer Tantholdt også plet i første omgang da han placerer Michael Lumb på backen og stærke John Stampe i centralforsvaret. I venstre side kniber det dog for journalisten, der ikke mener at Casper Højer, endnu har gjort sig fortjent til pladsen, mens han knebent erindrer Marc Rieper som anden styrmand i centerforsvaret.

På midtbanen er Tantholdt klokkeklar i sin melding om, at Martin Jørgensen hører til på kanten. Dertil smider han Jan Bartram på midtbanen, en spiller som Tantholdt ni år forinden havde sat på bænken. Ved siden af ham findes ‘plæneklipperen’ dog stadig, en spiller Tantholdt ikke lyder til at ville slippe på den position. På kanten er der dog andre skavanker for Tantholdt. Da vi gør opmærksom på, at det er Jakob Poulsen, der pryder den plads, vælger han, til trods for rosende ord om Poulsens teknik og spilforståelse, at udskifte ham med Morten Donnerup.

Se også: Optakt til fredagens overlevelses-kamp mod Helsingør

Angrebet er til dels uændret. Først nævner Tantholdt den norske måltyv, Håvard Flo, der skulle være fast bestanddel af drømme 11’eren, men han var at finde på bænken på det gamle All Star-hold. Derfor bliver Flemming Povlsen fortsat i angrebet, og hans sidemakker vækker besvær for Tantholdt. Først nævner han Duncan, en unævnelig spiller i AGF-regi, men han var ikke i nærheden af, at komme på Tantholdts holdkort for ni år siden. Derefter retter han det, og giver sig selv medhold i, at det selvfølgelig ikke kan være andre end Peter Graulund. Dermed er holdet sat, med et par små ændringer fra Tantholdts dreamteam i 2009.

Vi bliver dernæst enige om, at det hold med sikkerhed ville vinde mesterskabet i næste sæson. Det er denne start 11’er, der i følge Tantholdt står stærkest:

Mål: (MM) Lars Windfeld

Forsvar: (VB) Leon Andreassen – (CB & C) John Stampe – (CB) Marc Rieper – (HB) Michael Lumb

Midtbane: (VM) Martin Jørgensen – (CM) Stig Tøfting – (CM) Jan Bartram –  (HM) Morten Donnerup

Angreb: (ANG) Flemming Povlsen – (ANG) Peter Graulund

Bænk: Håvard Flo – Aage Rou – Lars Bastrup – Lars Lundkvist – Henning Jensen

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
Aros
Bruger

Hvad? Er Carsten Hallum ikke med?

grind88
Bruger

Jeg vil ha thorninger på banen. Al det andet er før min tid. Det er blot en myte at de personer har eksisteret. Kan ikke bevises med sikkerhed.

Claus Struck
Bruger

Michael Lumb på højere bak og Jan Bartram på central midt. Der er sku tænkt ud af boksen!!!

Tuffi5
Bruger

Troede han hed Morten Donnerup

Mothen
Bruger

Så hellere Henrik Risom på højre back !

Thomas Senior
Bruger

Det er en noget mystisk opstilling. For det første er det ikke cool at lige tage 1 med fra holdets guldalder og så sætte ham på bænken. Enten ingen fra den epoke eller også burde der være 5-6 stykker i de første 11, hvis man tager efter deres resultater. Dernæst er der noget højre venstre forvirring. Det kan ikke passe at Lumb er sat på som højreback, For det tredje skal man godt nok være glad for mennesket / typen Graulund, måske personlig ven med, hvis man foretrækker ham frem for Bastrup (HSV) og Henning Jensen (Real Madrid), og personlig… Læs mere »

Frejensvang
Bruger

100%!

wellop
Bruger

Mon ikke man har lavet en fejl.
Eftersom målmanden står øverst, så er opstillingen vendt på hovedet.
Det vil altså sige at Lumbs position er VB og ikke som skrevet HB.

T-Knogle
Bruger

Nu er det jo Tantholdts drømmehold, så han kan jo sætte det som han vil. Jeg ville nok have Henry From på kassen, han vandt sølv med OL landsholdet og var i kvartfinalen i Europa Cuppen med AGF. I forsvaret har Kent Nielsen, Torben Piechnik og Claus Thomsen også spillet, så er der ikke plads til Michael Lumb. På midtbanen vil John Amdisen og Aage Rou være sikre startere, med 4 danske mesterskaber, 3 pokaltriumfer landsholdskarriere og et hav af europæiske kampe. Henning Jensen har også huseret på AGFs midtbane, da han kom hjem fra Real Madrid I AGF angrebet… Læs mere »

Morethanaboy
Bruger

Eller også har han bare en anden mening end din. Mit drømmehold skulle da heller ikke være med spillere der har været før min tid, men spillere som jeg kan huske, har fået mig til at hoppe op og ned af de kolde sæder på Aarhus Stadion:). At han ikke kender klubbens historie synes jeg er en vild melding at komme med.

GraulundforPresident
Bruger

Og mareridtsholdet:

MM: Rune Pedersen (skylder STADIG penge!!)
VB: Djamal Kusseniatsovs
CB: Olof Persson
CB: Petri Pasanen
HB: Richard Henriksson
VM: Patrice Kwedi
CM: Claus Steinlein (fordi han er en fucking wanker)
CM: Carsten Hemmingsen
HM: Edafe Egbedi
A1: Carsten Hallum
A2: Morten Moldskred