Interview med Rasmus Tantholdt – at finde hjem med AGF

6
Foto: Axel Schütt

Vi fanger Rasmus Tantholdt dagen inden han skal et smut til Nordkorea, en tur, der for mange ville virke som absurd og farlig, men for Tantholdt en naturlig del af hans arbejde. Vi interviewede en glødende AGF-fan, der har set mere end de fleste, men stadigvæk finder tryghed i en AGF-kamp. 

Selvom turen går til det mest lukkede land i verden, så er det ikke bange anelser om landets sikkerhedsforanstaltninger, der trykker Tantholdt, næ, i stedet bekymrer den prisvindende journalist sig om andre verdensproblemer – kan han overhovedet se AGF – Silkeborg i Nordkorea? Han kender selv chancerne, og de er minimale, og dermed bliver det første gang, i meget lang tid, at Rasmus Tantholdt ikke ser eller hører en AGF-kamp, på trods af, at han har befundet sig på de fleste breddegrader rundt omkring i verden.

Da vi får fat i Tantholdt kan vi høre at kufferter og tasker bliver lynet, ting pakkes og gøres klar. De fleste journalister, med en så travl arbejdsgang, ville måske havde takket nej til et interview i situationen, men Tantholdt stiller glædeligt op:

“Jeg interesserer mig så meget for klubben og følger dagligt med på siden (morethanaclub red.) og andre medier, så jeg sluger alt der har med AGF at gøre” fortæller Tantholdt i starten af interviewet, og da vi spørger ind til opvæksten i Århus og de første minder med AGF, er svaret klart:

“Jeg er vokset op på Frederiksbjerg hvilket ikke er langt fra stadion. Første gang jeg så en kamp var i 1981, mod Esbjerg. Kampen endte 1-1, og jeg har faktisk stadig programmet.”

Der går ikke mere end 10 sekunder, så har Rasmus Tantholdt fundet det 37-årige gamle kampprogram frem:

“Ja, 30. august 1981 klokken 16.00. Man kan sige en 1-1 kamp mod Esbjerg giver ikke idéen om, at dette hold er helt fantastisk, men det at jeg selv spillede fodbold i ASA, boede så tæt på og holdet var lokalt gjorde, at jeg var solgt fra start”

Da vi spørger ind til hans liv på farten, og den kommende krisesituation, altså den med AGF – Silkeborg, lyder svaret:

“Jeg kan fortælle, at over alt i verden følger jeg med. Da Sana scorede hattrick så jeg kampen klokken otte om morgenen i New York. Sidste gang jeg ikke så en kamp var pokalfinalen, hvor jeg sad på en politistation i Brasilien, og havde kun 4G til at se kampen, jeg prøvede, men det gik ikke” fortæller Tantholdt og fortsætter:

“Jeg tror desværre også, at med et land som Nordkorea hvor kommunikationen er så begrænset, så får jeg meget svært ved at se kampen mod Silkeborg”

Det er tydeligt at høre, at Tantholdt gør hvad han kan for at følge med, og skuffelsen i stemmen er til stede, velvidende om, at kampens resultat må lade vente på sig. Men for Tantholdt er det hele meget mere end resultater, mesterskaber og finaler, for ham er AGF et fristed:

“Jeg ser jo mange…. ting, og oplever også en masse konflikter omkring mig, og nogen gange har jeg bare brug for et pusterum. Jeg ser det som at have en kæreste. Det er faktisk mit længste forhold nogensinde, og jeg er blevet svigtet mange gange, AGF har været mig utro, men jeg har holdt ved, for min kærlighed til klubben er så stor.” lyder det fra Rasmus Tantholdt, der fortsætter med at fortælle om klubbens betydning i et flygtigt liv:

“Jeg ser mange hotelværelser og bor hele tiden forskellige steder, så AGF er et anker i mit liv…” og med en halvgrinende , og dog seriøsitet i stemmen, drager den anerkendte journalist paralleller til Zlatan Ibrahimovic:

Ligesom Zlatan sagde, så kan du tage Rasmus ud af Århus, men du kan ikke tage Århus ud af Rasmus, for Århus betyder bare meget for mig, og AGF er symbolet på det” forklarer han over telefonen, hvor vi herefter spørger ind til mediernes indflydelse på klubben:

Århus betyder noget helt specielt for folk, og folk fra Århus holder ved klubben selvom de eksempelvis bor i København. Nu kan du bare se, de fleste podcast, der bliver lavet om AGF, bliver lyttet til i København. Jeg tror, at der er en rigtig stor interesse for klubben i medieverdenen fordi den har den størrelse den har, og det kan give en stor uro og et pres på klubben, men den køber jeg bare ikke. Man kan i hvert fald ikke sige, at det er mediernes skyld, at resultaterne har været som de har.”

Og da vi spørger ind til, om mediernes indflydelse kan have påvirket AGF i en positiv retning, lyder svaret:

“Ja, det tror jeg. Der har været en masse sager og historier om AGF, så jeg tror klubben har fået en form for kult-status. Og hvad er sjovest? At holde med Nordsjælland og vinde mesterskabet, men at atmosfæren er kedelig omkring klubben, eller at rode rundt i bunden, i en klub hvor der sker noget, hvor der er noget ballade og den ene træner bliver fyret efter den anden. Det synes jeg personligt er sjovere.”  

Herefter spørger vi Tantholdt om den ene AGF-tatovering snart bliver til flere, og til det er svaret ganske overraskende:

“Altså, jeg venter lidt på den rigtige anledning. Jeg føler, at der er kommet styr på truppen, både på og uden for banen. Det har været en fin stime af resultater og spil, så jeg tror på det. Indtil videre skal jeg bare have tegnet den gamle op” fortæller Tantholdt grinende. Til slut i interviewet får Rasmus Tantholdt også lige presset det obligatoriske “kom så de hviiie” ind, mens vi snakker videre om hans drømme startopstilling.

Rasmus Tantholdt har holdt ved AGF lige siden han i 1981 trådte ind på stadion for første gang. Lokalpatriotismen spirer fortsat i den berejste journalist, der på trods af utallige stempler i passet, fortsat finder tryghed i en klub hvor der sker noget. Om det er i Nordkorea, Helmand-provinsen eller på en politistation i Brasilien, Rasmus Tantholdt gør hvad han kan for at følge med i AGF. Som et anker, der synker til bunds og graver sig fast i sandbunden, så har AGF gravet sig ind, bogstaveligt talt, i hans hud – til evigt minde om, at man aldrig kan tage Århus ud af Rasmus Tantholdt.

 

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
kimBo
Bruger

Sikke en dejlig artikel! Dejligt at høre fra kendte medfans. 🙂

agf-dresen
Bruger

Sådan 😀

Guffe
Bruger

Stærkt, så kører det for mtac. Flere af den slags artikler tak 🙂

gffan17
Bruger

Præcis det der blev efterspurgt!
Fed artikel, der laver en sjov drejning på en populær Århus mand.

jj
Bruger

Fed artikel. Rasmus har aldrig været i Nordkorea før ellers ville han ikke være i tvivl om han kunne se et fodboldkamp eller ej.
Der kan selvfølgelig gælde specielle undtagelser for journalister, men når man ankommer til Nordkorea får man ikke lov til at beholde sin mobiltelefon (eller pas eller anden form for legimitation)

rata
Bruger

Hej JJ
Jo, jeg har været i Nordkorea før, og jeg er her lige nu, og du får ikke konfiskeret din mobiltelefon, og der er internet og 3G til udlændinge.
Jeg så både SIF og Helsingør.

KSDH