Interview med David: “Stemningen i Aarhus er katalysatoren for en sund motivation hos spillerne”

1
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

Der var høj sol over Fredensvang i dag, hvor vi fra MTAC sammen med andre medier var inviteret ud til en snak med David. Her faldt snakken på kampen på fredag mod AaB, de unge drenges præstationer og hvordan tilstandene efter corona-pausen påvirker truppen.

Der var smil over hele linjen i dag på Fredensvang. Der var ingen tvivl om, at oplevelsen i Herning i søndags ikke lige frem havde påvirket stemningen og moralen i truppen negativt. Den fan-modtagelsen spillerbussen havde oplevet i søndags samt den eufori, der spreder sig i hele Aarhus, var noget David og truppen bestemt har kunne mærke:

“Det er jo fantastisk, den stemning, som er i Aarhus. Alle uden for Aarhus vil måske grine af det, men de har så heller ikke haft følelsen af at være her og mærke det. For den opbakning spillerne føler, og den følelse de har når de kommer hjem og bliver modtaget af sådan et inferno. Ja, det tror jeg mest af alt for spillerne giver dem en sund motivation. Spillerne tænker ikke, se hvad vi har vundet, men istedet nu skal vi virkelig vinde på fredag, så det er den sunde måde, at fansene bliver katalysatoren for den motivation vi opbygger. Det er meget vigtigt.” 

Corona-pausen påvirkning 

Der er ingen tvivl om, at det fysiske pres på spillerne efter corona-pausen har været hårdt, men det er ikke den største bekymring for cheftræner, David Nielsen:

“Jamen, det betyder selvfølgelig noget, omvendt så er vi i den gode situation, at det har vist sig, at vi kan spille med forskellige spillere på forskellige positioner og stadig bevare vores kvalitet på holdet. Det gør jo også, at man er lidt mere tryg ved at rotere og kan fordele arbejdsbyrden lidt. Så der er vi jo egentlig meget godt med, men det er klart, at vi ligesom alle andre er ramt af, at man får nogen ting, som man ikke er vant til at få” 

Bredden af truppen har derfor været udslagsgivende ifølge David Nielsen. En anden ting, som man i AGF bevidst har forsøgt at bruge til egen fordel, er de fem udskiftninger, man nu må benytte sig af.

“Det betyder faktisk, at kampene holder sig på et højt niveau på en lidt anden måde. Jeg synes, det har været meget interessant at se, at kampene ikke falder i intensitet på samme måde. Også fordi man ofte sidder og gemmer indskiftningerne til, at man skal ind og påvirke resultatet af kampene fremfor det udtryk, man gerne vil have. Man vil gerne have et godt udtryk fra start, så man får en god følelse med kampen, men jo længere kampen kommer frem, specielt nu i de kampe vi spiller nu i både toppen og bunden af ligaen, så bliver det meget situationsfodbold, er vi tre point efter nogen, så gør vi det ene, er vi to point foran, så gør vi noget andet. Så det bliver ekstremt meget situationsfodbold. Det er noget, vi har brugt en god del tid på hos os, både med PC og Jacob, men også mit team, hvor vi diskuterede hvordan man kunne få det maksimale ud af den nye situation med 5 indskiftninger.”

Bl.a. en spiller som Helenius har været et bevis på styrken i bredden af truppen, men det er mind-settet, der har været altafgørende ifølge David:

“Han er startopstillingsmateriale. Det er vores helt store styrke, det er derfor vi kan vende 3-1 i Midtjylland, det er derfor vi har kunne få så godt et aftryk i mesterskabsspillet, det er fordi vi har spillere med det rigtige mind-set. Man kan godt have en god bænk, men det er ikke sikkert bænken er god, hvis mind-settet ikke er rigtigt og man går og tænker på eller er frustreret over ikke at starte. Der er vi bare helt filtreret og fin-tunet i forhold til at folk sætter sit eget ego og lyster til side for holdet.” 

 

Davids tanker om kampen mod AaB på fredag

Der var ingen tvivl om, at man i AGF har stor tiltro til den måde, man gør tingene på i tiden, så David lagde ikke op til de store ændringer frem mod kampen på fredag:

“Vi ændrer sådan set kun små detaljer i gameplanen, hvor det førhen var større ændringer i forhold til prespil eller lignende. Nu gør vi tingene på stort set den samme måde.”

“Vi skal gå ud og sørge for, at vi er os selv og kan ramme vores eget høje niveau. Som vi altid gør, så prøver at få kamufleret modstandernes styrker og vokse den vej igennem. Vores mind-set er meget, at hvis modstanderne ikke er komfortable, så bliver det nemmere for os at blive komfortable”

Troen på egne evner bunder i stor grad i en kultur, man efterhånden har skabt i AGF, hvor både spiller og stab altid tror på, at de kan vinde. Om de er bagud eller skal møde førstepladsen, det er ligegyldigt, da kulturen giver spillerne den selvtillid man ser lige i øjeblikket ifølge David:

“Når du får gode resultater, så kan du gøre rigtig mange ting. Det er klart, at når spillerne mærker, at vi leverer på et højt niveau, så behøver man ikke at gøre så meget. Hvis du har en god gruppe, så vil de energier, der opstår, de vil ofte være sunde nok til at gøre det der skal til. Det er klart, at der skal arbejdes lidt, når man ryger ud af en pokalsemifinale eller kommer bagud 3-1, men det er jo det vi arbejder på hver dag. Det er jo det, der er kulturen, og det er det du falder tilbage på når det så bliver svært.”

 

Dog var David meget obs på, at man skal have respekt for AaB og den trodsreaktion, som han forventer, at de kommer med fredag:

“Det er jo klart, at AaB kommer med en trodsreaktion, da de endnu ikke har vundet en kamp i mesterskabsspillet. De nye assistenttrænere vil helt sikkert også medbringe en ny energi, så det bliver en fed fredagskamp, tror jeg.”

 

De unges frembrud har været en strategisk beslutning, men ros til dem for præstationerne og arbejdsindsatsen

Midtbanen er presset på fredag, hvor Poulsen afsoner karantæne, Duncan er skadet og Amini umiddelbart også er ude med en skade. Det afskrækker dog ikke David, der tror på de unge drenge, bl.a. 19-årige Albert Grønbæk Erlykke.

“Jeg tror helt sikkert på Albert. Der er ikke nogen af de spillere, der løber rundt herude, som jeg ikke tror kan starte en kamp for os. Albert har haft en afgørende fod for os i to kampe efter han kom ind, det viser bare, at han er klar til det. Vi arbejder hårdt med ham og glæder os til at følge hans udvikling. Det, at vi kan bringe spillerne ind i mesterskabsspillet, det er jo det, jeg har sagt hele tiden, det er derfor vi skal være med i top 6, for så er Albert på et helt andet niveau når han så skal til at være fast mand på vores hold, om så det er om et år eller tre. Det er den erfaring, der gør os bedre. Det er derfor top 6 er vigtig, det er ikke bare en målsætning man kan pralle med at have opnået, nej grunden til, at vi har den målsætning er alle de ting, der følger med. Ting, som andre har haft gavn af længe, men som vi har været foruden, hvilket gør modstanderholdene endnu stærkere.” 

Også de to young-guns, Benjamin Hvidt og Sebastian Hausner, fortjente ros ifølge cheftræneren:

“Benjamin Hvidt var jo et stort talent her, og blev hurtigt udråbt til at være Aarhus’ nye superstjerne. Han har sådan set ikke gjort noget anderledes, så jeg tror mere det er omgivelserne omkring ham, der har ændret sig, og så har han bare arbejdet rigtig rigtig godt. Man kan ikke spille fodbold i superligaen før ens krop og hoved er klar til det, nogen er klar tidligt, andre bruger et år eller to ekstra. Jeg synes også bare, at det viser sundheden i, at der skal meget til før du kan levere på et højt, stabilt niveau når du er en 19-20 år, især i en klub som vores, men Benjamin har lavet comeback, ingen tvivl om det. Han har lavet et voldsomt comeback, da vi gik på corona-pause sagde jeg til spillerne, her er der en gratis mulighed for at passere en masse spillere, hvis du arbejder hårdt, og det er Benjamin et godt eksempel på. Han har bare spist sig ind på resten af ligaen i den corona-pause der. Så har han fået chancen, og har leveret, så det handler om at optimere sin situation.” 

“Hausner, hans hoved er jo lige det vi har behov for at have ved os. Hans krop og færdigheder har ikke altid kunne følge med hans mentalestyrke, som er på europæisk topklasse, men nu er fodboldfærdigheder på vej op på samme niveau. Han leverer på ekstremt højt niveau, så han er en spiller som er meget, meget spændende!” 

Alderssammensætningen, som i den grad er faldet på det seneste, er ikke en tilfældighed. David fortalte, hvordan det var en strategisk beslutning, som man indgik allerede, da han tiltådte:

“Det er meget simpelt fordi yngre spillere, der måske ikke har prøvet så meget, de er mere modtagelige for det skifte vi skulle gøre i kultur og sådan nogle ting. Og så bringer de også den energi, vi gerne vil spille med. Det var PC meget klar på, da jeg kom. Han sagde, jeg kommer til at gøre truppen yngre, og det håber jeg også du er med på, og det var noget vi gav håndslag på, at rent strategisk, så skulle det være noget vi ville gøre ligegyldigt resultaterne. Det har så også bare vist sig at være godt for vores fodboldklub.” 

 

 

Få notifikation
Notifikation ved
1 Comment
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
kaagaard
2 år siden

Tidligere har det desværre haft en negativ påvirkning af holdet med den store interesse i Aarhus.
Også i forhold til nedrykning.
Men fedt hvis det endelig har fået den positive effekt som det burde.
For der er virkelig meget kærlighed til AGF i Aarhus og omegn, plus hos eksil-AGFere som mig rundt omkring.