Hvem er på vej af de unge Young Guns? Mød Mikkel Møller Lassen!

0
© Nicklas Jacobsen - JacobsenPhotography

Af Simon Fenger

Det eneste vi elsker mere end når de hviie vinder, er når de hviie vinder med mange egenudviklede spillere på banen! – så hvem af de unge stikker hovederne frem?

 

Young gun – Mikkel Møller Lassen nr. 25

Når Backman er skadet og Hausner har karantæne, så har Jesper Juelsgård vist, at han er et bundsolidt 4.valg til en af pladserne som central forsvarsspiller. Men hvem er så i køen lige derefter? – hvem står på spring til truppen fra vores egne rækker. Et stærkt bud er 19-årige Mikkel Møller Lassen, der fik sin debut i den hvide trøje i de døende minutter imod Aab i 1-1 kampen i Aalborg denne sæson.

Vi har talt lidt med Mikkel om, hvor tæt han er på at bide sig fast som en del af kamptruppen og det bringer vi her, som del af et større fokus fra vores side på Morethanaclub, på lige netop ungdommen.

Mikkels baggrund som AGF-young gun er, at han har været fast mand på klubbens forskellige ungdomshold siden han skiftede til AGF fra samarbejdsklubben Odder IGF som 11-årig. Han har været anfører på både vores U14, U15, U17 og U19-hold og Mikkel har derudover mere end 20 U-landskampe under bæltet. Mikkel har spillet det meste af sin ungdomskarriere som højre back, men den senere tid er han i højere grad blevet brugt som central forsvarsspiller.

Debuten imod AaB kom på baggrund af både skader og karantæner blandt de spillere der er foran Mikkel i køen, men som Mikkel siger – en debut er en debut!

”Jeg har altid set frem til min debut, ærgeligt det ikke blev på Ceres park, men en debut er en debut, og jeg er bare glad for at kunne krydse den af på min liste” 

“Ifht. startopstillingen så er det klart, at der er en del rigtigt dygtige forsvarsspillere foran mig, så jeg er stadig et stykke fra, men jeg er stadig ung, og jeg arbejder hårdt hver dag for at komme tættere og tættere på!”

 

Kontraktmæssigt skrev Mikkel i 2017 under på en 3-årig ungdomskontrakt. I den forbindelse udtalte daværende U-17 cheftræner Morten Mølkjær til agf.dk:

”Mikkel har nogle spændende spidskompetencer. Han er dygtig 1-mod-1 defensivt, meget forudseende i forhold til at bryde bolden, modig i duelspillet, og så har han en stærk karakter. Han besidder både en stærk vindermentalitet og nogle tydelige lederegenskaber. Han har naturligvis stadig en del udviklingsområder – blandt andet i forhold til positionering og hans offensive løb – men han rummer både fodboldmæssige og mentalt så mange kvaliteter, at vi tror på, at han kan drive det vidt.”

 

For præcist et år siden, i Oktober 2019, blev Mikkel og PC enige om, at en 4-årig fuldtidskontrakt skulle afløse ungdomskontrakten. Mikkel har således kontrakt med AGF frem til sommeren 2024. I forbindelse med denne aftale udtalte PC til agf.dk:

”Mikkel Lassen er en spiller, der bærer mange af de samme værdier i sig, som vi ser hos vores anfører, Nicklas Backman – Mikkel forsvarer målet med stor passion. Han er hurtig, kompromisløs og meget afklaret i sit spil, og så er han af natur en kæmpe vinder.”

 

Her på MTAC-redaktionen har vi generelt meget stor tillid til de beslutninger som PC træffer, og vi må tolke en kontraktforlængelse frem til 2024 som et klart bevis på, at Mikkel har det der skal til for at slå sig igennem på et tidspunkt. Som update på Mikkels styrker og udviklingsområder fortæller Mikkel:

”Mine styrker er, at jeg er rigtigt duelstærk og god i hovedspillet. Jeg er hurtig, og så er jeg en forsvarsspiller med stort F – jeg vil forsvare målet for enhver pris. De ting jeg arbejder med at forbedre er mit tekniske niveau, arbejdet med bolden – opbygningsspillet” 

“Mentalt er jeg en stille og rolig – nede på jorden type, jeg lader mig ikke gå på af meget, og så har jeg en utrolig vindermentalitet.”

I Aarhus kan vi godt lide folk med vindermentalitet! – Vi glæder os meget til at følge din udvikling Mikkel.

 

Skulle du være interesseret i at lære Mikkel endnu bedre at kende, så har en af vores folk her på Morethanaclub.dk, Mattias Sundroos, interviewet Mikkel i forbindelse med sin praktik i AGF tilbage i efteråret 2019 i podcast-serien: AGF Young Guns. Dette podcastafsnit kan findes på Spotify under kanalen, AGF Podcast, ved navnet:

“AGF Young Guns, Afsnit 1 – Mikkel Lassen”

Eller på iTunes’ podcast-app under AGF Podcast og med selvsamme navn.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments