Halv pris og “Aarhus-sæt” til AaB-kampen

Skrevet den 13. april 2017 - 17:04 af

Næste kamp finder sted mandag den 17. april, hvor AGF spiller på udebane imod gruppe 2’s førehold AaB.

Som en del af en fælles aftale tilbydes AGF-fans adgang til kampen for kun 50 kr.

“Vi vil gerne bidrage til, at der bliver skabt den bedst mulige stemning på Aalborg Portland Park, og samtidig vil vi gerne hylde og sige tak til vores fans, der trofast rejser med os rundt i medgang og modgang.” udtaler Jacob Nielsen.

Ceres og Arnbitter
Udover rabat på billetten, så bliver gæsterne fra Aarhus også budt på et såkaldt “Aarhus-sæt” – det består af en gratis Ceres og en Arnbitter til de første 200 fans.

Læs mere om tiltaget på agf.dk

Selvom der venter en vanskelig opgave på banen, så kan vi kun opfordre alle til at tage turen til Aalborg.

 

Kommentarer

 1. @zcml
  Din kommentar er ærke-AGF-fan-agtigt.

  De vil helt sikkert gerne selv vinde kampe, for at glæde os (og sig selv). Når det så ikke lykkes, er det vel trods alt godt at de gør noget aktivt for at støtte os fans og højne atmosfæren til udekampene. Eller hvad?

  1. Jeg siger heller ikke at der er noget galt med disse tiltag, men stiller bare spørgsmål ved, hvor meget de hjælper, hvis holdet bliver ved med at spille som “en pose nødder”?

   Og som byensHOLD, og T-Knogle også er inde på, så er det ene og alene kun pga. de elendige resultater på banen at man kommer med disse tilbud!

 2. Buttom Line – lad os nu glæde os over positive tiltag, istedet for at lade skuffelsen over resultaterne fylde i kommentarsporet til alle nyheder. Dette tiltag har intet med resultater at gøre, men er ene og alene et skide positivt tiltag fra klubbens side. Mere af det.

  1. Nej zcml@ det er AAB der inviterer, som en del af fanplejen for gæstefans. Sådan har vi også gjort for andre hold der har besøgt os, og endda givet dem tre point oven i hatten.

   Nej pjat, stop nu den umulige tro, og som spillerne, tro på en sejr.

 3. enig i at dette er et fint tiltag. Men er skrive at det intet har at gøre med resultater, vil jeg tillade mig at kalde en kende naivt. Det er vel netop grundet utroligt dårlige resultater, dårligt spillede kampe osv. der er grunden til at der gøres noget “ekstra” for at lokke folk på stadion

  1. Hæ hæ! Det er jo self. også rigtigt!
   Tror bare de fleste, mig selv inklusiv, glemte det fordi det var Jacob Nielsens udtalelser, og derfor kunne fremstå som et AGF-initiativ, men i den fulde artikel på agf.dk kan man se at det er en del af en aftale de 4 hold i gruppen har indgået.

   Gad vide, hvad vi så byder AaB på?; Urban-øl og en Taffel Akvavit?

Skriv et svar