Hårdt slag: Rask ude resten af sæsonen

Skrevet den 10. maj 2017 - 10:08 af
AGF.dk

AGF’s defensiv har i indeværende sæson været særdeles hårdt ramt af skader. Det især i den defensive del af holdet, hvorfor man i vinterens transfervindue hentede Viborg FF’s daværende anfører, Mikkel Rask til klubben.

Tiden i Aarhus har dog været meget andet end lutter stadionpølser for Rask, der kun har fået ganske få optrædener, grundet skader.

I de seneste kampe har Rask så været klar til at spille, men er her blevet henvist til bænken, og nu ringer skadesklokkerne så igen, hos den hovedstødsstærke stopper.

AGF meddeler således på klubbens hjemmeside, at Rask er færdig for indeværende sæson. Cheftræner, Glen Riddersholm knytter følgende ord til den nedslående nyhed:

“Mikkel har tidligere døjet med problemer med sit baglår, og han har nu brug for at blive helt klar, så vi fra den næste sæson får Mikkel at se i hans mest optimale udgave. Det er et uheldigt slag – både for os og for Mikkel, der også selv er ærgerlig og frustreret over det, men man kan ikke gardere sig mod skader. Nu får Mikkel ro og et godt og fokuseret genoptrænings-forløb, og så skal vi nok få ham tilbage i hans bedste og stærke udgave på den anden side af sommerferien”.

Mikkel Rask står foreløbigt noteret for sølle fire kampe i den hvide trøje.

Kommentarer

 1. Enig. Ser heller ikke, at Rask burde komme på banen i de næste kampe, så ikke det store tab. I stedet får han ro til at komme helt på toppen, og så er han i spil til at være forsvarsdirigent efter sommerferien. Det kan blive godt.

  Spændende om så Backman kommer ind nu og skal have en plads! Mens han spillede sidst, raslede målene ind. Mens han har været ude, er han gjort til den skadede frelser. Hvad hans reelle impact så bliver, når han skal spille igen, bliver interessant.

  Self skal Juelsgård ikke være midterforsvarer i længden. Men lige nu er jeg absolut tryggest ved Thomas Juel-Nielsen og den nuværende konstellation. Så længe de leverer, så lad dem spille fast. Don’t change a winning team, please!

 2. Nu må klubben snart lære det. Man investerer ikke i gamle mænd med glasben. Det er jo set mange gange over årerene i klubben. Heldigvis “fandt” man TJN i rette tid, en ung gut med gode ben, håber det ender med en fast aftale.

  1. Rask har sguda ikke haft glasben på noget tidspunkt i sin karriere. Måske klubben forcerede hans tilbagevenden fordi de mangler folk i defensiven? Men hvis det var sådan, det forholdte sig, kunne man selvfølgelig ikke brokke sig over gamle mænd med glasben. Duncan har været mere skadet i sin karriere, og endda sin AGF-tid og blev hentet i en alder af 31. Hvad er Rask? 34? Men Duncan er en helt, Rask har glasben……

 3. @Mallingbonden,
  – enig med dig – men, at vi får mange skadede spillere på holdet skyldes flere ting – som jeg ikke selv er helt klar over hvad er mest korrekt…
  fx:
  1) Er der tales meget om de dårlige bløde træningsbaner !
  2) Man køber halvskadede spillere – som fx en Rask – Glen siger jo i artiklen, at Rask tidligere har døjet med baglåret… !

  Jeg havde selv troet på, at vi efter, at have fået flere skadede spille gennem mange årene, at vi ville satse på, at få raske spillere – det fik vi så – en Rask – der er syg / skadet… !!

  Jeg kender en hestehandler, – og han siger, at man aldrig må købe en halt hest på Hjallerup Marked og så håbe på, at det bliver en ny Tarok…

 4. Nu er Rask syg og ude resten af sæsonen…

  Er der nogen der ved noget om, hvad AGF får udbetalt fra skade / syge forsikringen, når en spiller ikke er i stand til at spille pga. en skade / sygdom?

  For år tilbage hørte jeg på vandrørene, at pga. dårlig økonomi i AGF måtte man ”tvangs-skade” nogle spiller for at få penge fra forsikringen…

  1. Kr. 0,-. Pr. Skade Klubben kan i de fleste tilfælde få erstatning i tilfælde af fodbold invaliditet, men jeg tror det er svært at få spillere til frivilligt at stoppe karrieren for at skabe balance i klubkassen.

 5. @T-Knogle,
  – jeg forstår godt spørgsmålet fra @heinobo – for hvis AGF betaler 800 Mill. Kr. for Messi og han får en årsløn på 500 Mill. Kr. og han brækker benet på Fredensvang til første træning (pga. af de dårlige baner) og ikke kan spille i et halvt år (uden, at blive invalideret) – ja så det jo en dyr oplevelse for AGF…
  Hvis det du siger er fakta – og jeg benægter ikke fakta – så forstår jeg ikke, at man hos AGF kan finde på, at købe halv-skadede spillere eller dem der har dårlige skades-record… ??

  1. Så vidt jeg kan forstå så aflønner AGF langt de fleste spillere med en grundløn, og så en bonus afhængig af antallet af spillede kampe, så skadede spillere er lidt billigere lønmæssigt.

 6. En rigtig GF-signing 🙁

  Ikke de store skader tidligere i karrieren; så kommer han til AGF, og bliver skadet inden turneringsopstart.
  Derudover har han langt fra været overbevisende i de kampe han har fået (måske fordi man har forceret hans “klarmelding”?).
  Skal sgu nok passe at han ender med at være skadet det meste af sin tid i AGF 🙁

  Så må vi bare håbe at Juhl-Nielsen, og Juelsgård bliver ved med at gøre det godt. Og at man får forlænget med Juel-Nielsen.
  Samt at AJA snart bliver klar igen, og i øvrigt også får forlænget, så han kan agere backup sammen med Backman.

 7. Klassisk AGF 🙁 Gad vide om vi nogenside får ham at se spille igen. Jeg tror det desværre ikke.
  Jeg synes ikke, at sammenligningen med Duncan er helt korrekt. Det er selvfølgelig altid bedst med spillere, der ikke er skadet. Men det er lang værere at have problemerne i forsvaret end i angrebet. Et forsvar skal spille sammen i lang højere grad end et angreb, da fejl i forsvaret typisk koster points, mens man i angrebet kan få en chance mere senere.

Skriv et svar