Giv din mening til kende: Hvem skal AGF hente?

Skrevet den 7. januar 2017 - 15:11 af
Fotograf: Jesper Zacho

Rygterne er mange. Sådan er det, når transfervinduet just er åbnet. Men det er ikke kun rygterne, der figurerer i hobetal – det gør holdningerne også. Nogle hader denne tid på fodboldåret, mens andre elsker den. Nogle mener at den er ødelæggende for sporten, mens andre er af den opfattelse, at det er netop de to indlagte transfervinduer, der holder fodbold igang og konstant vedligeholder interessen.

I henhold til denne sides omdrejningspunkt, AGF, er der selvsagt også mange holdninger. Tager man et kig rundt på siden, går debatten lystigt: hvem skal hentes, og på hvor lang en aftale? Men hvem skal der forlænges, og skal nogle af klubbens unge spillere måske endda lejes ud?

Vi her på redaktionen har besluttet, at prøve at skabe lidt struktur på debatte. På baggrund af 7 konkrete spørgsmål, beder vi jer svare nedenfor – gerne uddybende og med begrundelse for jeres svar.

Undervejs i vinduet, kan vi jo så vende tilbage og se, hvor mange der egentlig fik ret i deres forudsigelser.

Spørgsmålene er følgende:

 1. Bør AGF forsøge at leje nogle af klubbens spillere ud? Hvis ja, hvilke?
 2. Bør man, hvis rygterne om spirrende interesse taler sandt, sælge Dzhamaldin Khodzhaniyazov?
 3. På hvilke positioner, mener du at AGF bør forstærkes? Nævn gerne flere, men husk på de økonomiske begrænsninger.
 4. Hvis en stor profil som eksempelvis Baskhim Kadrii eller Kasper Kusk kunne hentes, under den forudsætning at det blev på en lejeaftale, skulle man så gøre brug af den mulighed, eller bør det være slut med lejeaftaler?
 5. Hvilke spillere, mener du bør skippes afsted, om end det ikke er muligt at tjene penge på deres afgang?
 6. Hvilke spillere mener du, at det er alfa og omega at holde på, næsten uanset budets eventuelle størrelse?
 7. Har du en eller flere spillere, som du mener kunne være realistiske og brugbare spillere at tilføje AGF-truppen i dette vindue? Hvis ja, hvilke?

 

Vi takker på forhånd for jeres deltagelse, og håber på en spændende, nuanceret og øjenåbnende debat.

Kommentarer

 1. 1 Ja Benjamin Hvidt, Gribenco, Hagelskjær evt. Torp.
  2 Kommer an på pris men var rygterne fra i sommers sande så ja.
  3 En kantspiller eller måske to er et must, derudover er der ikke positioner der er klare krav til forstærkning fra min side. Men er det muligt med en klar forstærkning på en anden position så slå da til.
  4 Kadrii og Kusk er lige typer vi mangler kan der ikke hentes nogle fast med bare næsten samme kvalitet så vil det være super med leje.
  5 Stephan P tror jeg er færdig, russeren hvis der gode penge i det. Derudover har jeg ikke længere tiltro til Danny og Elmar så er der ikke klare forbedringer i syne vil jeg også sende dem afsted. Selvfølgelig hvis der er lidt penge i det.
  6 Duncan, Backman og DAP synes jeg er en ufattelig vigtig stamme op igennem midten af banen.

 2. Synes også det ville give god værdi at leje nogle spillere ud, eksempelvis Zacho, Buur og Hagelskjær, som alle er et godt stykke fra start 11.

  Derudover synes jeg det ville være direkte hovedløst, hvis ikke man forsøger at hente Jeppe Andersen fra EfB, hvis kontrakt går til sommeren 2017 – dvs. han kan fås gratis!!!

  Juel skal forlænges, mens Bjarnason er lidt en bobler. SP og Steffen er og skal være fortid fra sommer af.

 3. 1. Buur (hvis vi har tænkt os at forlænge) og Hagelskjær, hvis man skønner at vores 3. valg så er godt nok – Baxter måtte jo på bænken tidligere på sæsonen og det er ikke optimalt. Afhænger også af Staffs fremtidige rolle.
  2. Hvis det rigtige tilbud kommer er alle til salg, men ellers skal Djamal nok blive rigtig god på et tidspunkt.
  3. Vi skriger på hurtige kanter, men det virker til at Glen hellere vil bruge centrale midtbanefolk på kanten. Hvis vi siger farvel til både Danny og Elmar kunne jeg godt tænke mig at vi henter Casper Nielsen i Esbjerg. Men det er nok først til sommer det kan blive aktuelt. Hvis det skal være større profiler, tror jeg at PC vil kigge mod Norge eller Sverige. Jeg kunne også godt tænke mig en ekstra angriber. Vi har oplevet nedrykninger i 2010 og 2014, som begge havde til fælles, at vores mest målfarlige angriber blev langtidsskadet. Hvis det samme sker for Duncan, kommer vores eksistens i ligaen til at hænge på Junker og det er et stort pres for en ung fyr.
  4. Lejeaftaler er kun interessante, hvis vi har en frikøbsklausul. Ellers skal der virkelig være en akut situation og et kortsigtet mål vi skal nå. Der er vi ikke lige nu.
  5. Man må gå ud fra at det er slut med Stephan. Jeg synes også at Danny og Elmar har et for lavt bundniveau. Ikonomidis skal overbevise i foråret, hvis han skal være her næste år.
  6. Som sagt, alle er til salg for den rigtige pris, men vi sælger nok næppe Duncan. Jeg synes vi skal strække os et stykke for at beholde AJA. Problemet er måske, at han i forvejen er løntung og egentlig først her i 2016 har været pengene værd. Men sammen med DAP, Backman, Juelsgaard, Spelmann og Duncan, ser jeg AJA som en af de spillere, som præsterer på et godt liganiveau uden at falde igennem så tit. De øvrige på holdet rammer for tit bundniveauet.

 4. 1. Nogle af de helt unge, men kun hvis de er garanteret spilletid på et acceptabelt niveau – ellers kan de lige så godt blive og træne med superligaspillere.
  2. Ja, selvom jeg egentlig tror, at han kan blive ret god. Han har hurtighed og en god fysik og er altså ikke ret gammel. Alternativt skal han forlænges med en lang kontrakt og lejes ud for fast spilletid.
  3. Synes kun kanterne skriger på forstærkning. Men hvis PC holder, hvad han lover med forstærkninger til startelleveren, så er det lidt lige meget hvor, hvis han har mulighed for at gør et scoop på en anden plads på banen.
  4. Bliver aldrig fan af lejeaftaler mellem danske klubber, men nogle spændende unge spillere fra de store ligaers overskudslagre – med købsoption forstås. Eller en to-årig lejeaftale a la den AC har fra Chelsea til BMG.
  5. SP og Danny O – synes ikke de leverer og der er snart ikke mere perspektiv i at give dem de sidste 10 minutter frem for en af de unge. Særligt Danny Oøs attitude irriterer mig – virker som om han tror, han kan det hele, men indlæggene er lucky-punch-agtige og han trækker sig i løbedueller og nærkampe. SP trænger til luftforandring. For et halvt år siden ville jeg også have sagt Staff, men han virker til at have accepteret sin rolle, og jeg tror, han bidrager til træning og socialt.
  6. Kommer en kinesisk klub og laver en “Gomez”, så skal der bare sælges uanset, om det er Bachman, Spelman, DAP eller en helt fjerde.
  4.

 5. 1. Jeg synes ikke umiddelbart vi har nogen som vil have den store fordel af at blive lejet ud. Stage og Zacho ser ud til at være tættere på start 11 end nogensinde og den andre unge er netop hevet op i truppen for at træne med på højeste niveau og drage erfaringer derfra.
  2. Dzhamaldin Khodzhaniyazov skal vi have en høj pris for. Han er ung og i en meget god udvikling. Havde det været for et halvt år siden havde jeg slået til på alle tilbud om ikke at se hans panik aktioner igen, men synes Glen har fået meget ud af ham det sidste halve år.
  3. AGF bør forstærkes på kanterne. Vi skal bruge nogen folk, som har bevist de kan ramme målet og som har vist de kan slå et indlæg og selv følge op på det. Hvis vi får flere mål fra midtbane og kanter har vi angribere nok, især hvis Bundu viser sig at være det mange håber.
  4. Synes vi har set alt for ofte at folk på lejeaftale spiller mere for sig selv end for holdet. Det skal være en større stjerne end de to der nævnes, hvis vi skal ud i det igen. Har været skuffet over Ikonimidis og før det over ham vi hentede i Gent.
  5. Synes kun det er SP, som skuffer gang på gang, og ikke kan ramme selv de mest simple bolde. Selvom DO og EB har været meget udskældt i efteråret er jeg sikker på de begge har noget at byde til holdet. Skulle der skippes en mere skulle det alligevel være EB, men kun på grund af Kina turen, som gør at han heller ikke i denne opstart får en chance for at blive spillet ordentligt ind.
  6. Synes vi har en god grundstamme i Bachman, DAP, Sverrisson og Duncan. Men hvis prisen er så god at vi kan købe en fuldgod erstatning skal de have lov at komme videre.

 6. Jeg savner typer som Tobias Grahn, der både kan drive bolden frem og selv score. Eller kreativite typer som fx en Benny FeilHaber.
  Ideen med 6ere over hele linien på midten fører ikke til meget. Savner også erfarne kanter med speed og præcise indlæg.
  Allerhelst så jeg et systemskifte til to angribere.

 7. 1. Jeg synes ikke vi skal leje vores unge spillere ud. De skal være en del af truppen, lære at træne i et professionelt træningsmiljø, støtte sig til de mere erfarende spillere. Derudover skal spillere som Buur, Zacho, Gribenco, Stage, Bundu og Hvidt have lidt spilletid hist og her, så de bliver motiveret.

  2. Kan man få penge for DK så synes jeg vi skal sælge.

  3. Helt klart på kanterne. Hurtighed, teknik og fysik. Derudover en offensiv midt som kan spille i stedet for Spellmann. En central forsvar f.eks. Tverskov fra OB.

  4. Jeg synes at leje aftaler med unge spillere som Iko, Cavric og Elez har været ok, med købsfuntion. Men vi skal ikke leje spillere i Danmark.

  5. Vi skal skille os af med DO, EB, SP og DK.

  6. Alle er til salg.

 8. Hej alle,

  Tak for en masse fede input og en dejlig, nuanceret debat. Jeg har tilføjet et enkelt spørgsmål til slut, der i al sin enkelthed går ud på, at man nævner en eller flere spillere, man mener kunne bidrage i AGF, og som vel at mærke også er realistiske transfers (desværre, Messi må vente) 😉

  Jeg starter gerne. Jacob Ankersen så jeg enormt gerne i Aarhus. Han skal væk fra Göteborg, og jeg synes på mange måder, at han har den profil, vi søger til kanten.

 9. Jeg mener der er alt for mange centrale midtbanespillere og for få “fuldblods” kanter, derfor bør AGF skille sig af med nogle af disse.
  Spelmann, Bjarnason og Stage er bedst centralt selvom de (måske) var hentet til kanterne. Hvis der skal mere balance i truppen så skal der sælges/udlejes nogle af disse, her tænker jeg at Hvidt skal prøve sit talen af i 1. Division på leje i 6-12 måneder. Danny O skal prøve lykken et andet sted og Elmar og Musti skal forsøges solgt til udlandet. Så ville der være mere balance og klarere roller til de centrale midtbanespillere.

  Vi har Bundu, Zacho og Gribenco til kanterne, disse tre talenter bør suppleres med en klassespiller, derimod skal Stephan P og måske også Chris Ikon finde et andet sted at spille. Den nye klassespiller kunne være Kasper Kusk, Mikkel Duelund eller Lasse Vibe.

  Jeg tror Mikkel Rask er hentet fordi der ikke er nok rutine centralt i forsvaret, og som en god gardering for Backman, det ideelle ville være hvis Backman og Djamal kunne få det til at svinge, men jeg kunne godt drømme om et super alternativ til Djamal, der har farten og nærkampstyrken til at presse ham til det yderste.

 10. Jeg tror bare man skal passe på med alt for mange udskiftninger. Vi har brug for at spillerne opbygger en masse indbyrdes relationer og forståelse. Derfor synes jeg det eneste der skal skiftes er SP og Ikonomidis, som er typisk lejesvend, som spiller for sig selv før holdet. To klasse kanter. TAK.

  Jeg er ligeglad med økonomi. Jeg regner med at Sportschefen tjener en del mere end mig, så derfor må han kende det svenske og norske marked bedre end jeg gør. Har intet overblik over hvem der er fri og ledig, Slet ikke i andre lande, så derfor tager jeg imod det han kommer med.

 11. Struktur? Tjahh, det ved jeg nu ikke, men lad nu det ligge. Derimod kunne jeg godt tænke mig at høre hvad der nærmere ligger i redaktionens (var det vist) beskrivelser af det økonomiske råderum. Der bruges termer som “realistisk” eller husk de “økonomiske begrænsninger”, etc.

  Hvad er “realistisk”, hvordan ser de “økonomiske begrænsninger ud”?

  Jacob Ankersen nævnes af artikelforfatteren som et bud. Er han “realistisk” og indenfor de “økonomiske begrænsninger” ? Hvad koster han da?

  Jeg ved det ikke ligesom jeg ikke ved hvad de “økonomiske begrænsninger” er, men hvis redaktionen ved det, så synes jeg da, at man skal se at få skrevet en artikel om det asap, det vil sandsynligvis blive den mest læste artikel ever.

  Ellers er det vist mest en pseudodiskussion, eller rettere, en pseudostruktur.

 12. @Crasmussen. – Tak for dit input! Med begreber som “økonomisk råderum” og “realistiske transfers”, menes at det ville være beklageligt, hvis debatten endte ud i, at man skulle mundhugges om, hvorvidt Bale eller Messi skulle være at foretrække på kanten.
  Vi kender ikke konkret til de økonomiske begrænsninger, men rammerne var udstukket for, at prøve at skabe en debat, der måske kunne indeholde nogle bud, der senere viste sig at være konkrete.

  Jeg håber ikke, at vores lille påfund har generet dig alt for meget. I så fald kan jeg henvise til replikboksen, hvor man også kan debattere lystigt. Måske strukturen bekommer dig lidt bedre der. Rigtig god søndag 🙂

  /Mikle94

  1. @Mikle94

   Selv tak. Jeg kan forstå på dit svar, at Bale og Messi er udenfor rækkevidde og Ankersen indenfor ift. redaktionens bedømmelse af, hvad der er “realistisk” og indenfor/udenfor de “økonomiske begrænsninger”. Det generer mig ikke det fjerneste, men jeg håber da du selv kan se, at diskussionen af hvilke, om nogen, spillere AGF kan hente, ikke bliver mere eller mindre seriøs af, at “redaktionen” opretter en forumtråd og udstikker nogle emner (som lige så godt kunne være 17 andre) samtidig med, at man erkender ikke at have den fjerneste anelse ift. de præmisser man selv lige har defineret (altså hvad der er realistisk eller indenfor de økonomiske begrænsninger).

   Det var såmænd bare det. Også god søndag til dig.

 13. @Crasmussen Tja, man kunne også bare lukke helt ned for dette fan-fora, såfremt dets eksistens og fansnes aktivitet ikke mindst, generer dig i en sådan grad at du føler for at ødelægge oplæg til debatter, fremfor at komme med et forslag, som der stilles ønske om.

  Jeg foretrækker dog personligt at der er lidt liv herinde, også i form af spekulationer, da vi som fans i sagens natur, ikke kan gøre andet end håbe og spekulere over, hvad der sker i klubben.

  Efter det sure opstød, så må det blive tid til lidt debat:
  Et bud på en spiller, jeg gerne så i klubben, og som vel burde være økonomisk realistisk, er en spiller som Jeppe Andersen. Pt. er det dog ikke fordi man mangler centrale midtbanespillere, så der skulle ryge et par stykker af dem ud af klubben først.

  Et bud i forsvaret, og ja jeg ved godt at der allerede er blevet hentet mange spillere derfra, men Mads Fenger passer som type meget godt til forsvaret. Om han vil, og det er realistisk i forhold til ham selv, ved jeg ikke, men økonomisk burde det kunne være det.
  Ellers kunne det også være meget spændende at hente en spiller som Frederik Møller i ACH, der både kan spille venstre back samt kant, og som må siges at være realistisk i forhold til økonomien.

  1. Fedt at Frederik Møller bliver nævnt. Han kunne netop være en god “signing”. Har haft en god halvsæson, burde kunne erhverves, spørgsmålet er om han tør tage kampe op med Juelsgaard, eller vælge det sikre valg i Horsens.

   Jeg gad godt man skrev kontrakt med Jeppe Tverskov fra OB. Han er en spiller der ligger i toppen af superligaen når det kommer til statistik. Han er den spiller med flest bolderobringer i denne sæson. Han er er den centrale forsvarsspiller i superligaen der har flest afleveringer og berøringer. Han deltager meget i spillet og er god til at drive bolden frem fra det bagerste forsvar.

   Marco Lund fra Esbjerg. Kun 19 år. Han nr. 5 på listen over flest bolderobringer i superligaen på et Esbjerg hold der har haft det svært i denne sæson. Han har ok speed og fin på bold.

   Jeppe Grønning fra Viborg. Han er den midtbanespiller i superligaen med flest bolderobringer (32). Han er derudover den spiller i superligaen med klart flest tacklinger (86). Han er den spiller med 5. flest vundne dueller (45). Han vinder 52% af hans dueller hvilket placere ham lige under Jakob Poulsen fra FCM. Tilsidst er han nr. 5 på listen over de midtbanespillere der løber mest (11498 meter pr. Kamp).

 14. Med vores – sikkert meget lille – budget, tænker jeg, at vi med fordel kan kigge på en flok af de spillere der har udløb til sommer. Her er jeg selv ret vild med en Jeppe Andersen, der trods en del skader, har formået at vise sig fint frem i en Esbjerg-hold i opløsning. Fra samme klub kunne vi kigge på Casper Nielsen, som er ung og energisk, og i mine øjne er skræddersyet til vores spillestil med mange højintense løb.

  Disse spillere er først aktuelle til sommer, og pengene bør derfor nu bruges på en enkelt kant med kvalitet. Jeg regner ikke med, at vi når at klemme og med i slutspillet, så hellere bygge lidt på her i pausen med en enkelt signing mere, altså i form af en kant med kvalitet, evt. fra Allsvenskan.

Skriv et svar