Garra Dembele er ikke manden

7

Imens Mike Tullberg er ved at blive solgt til Italien, så går rygterne ligeledes om hvem AGF vil hente som erstatning. I den foregående uge har Garra Dembele været til prøvetræning hos AGF, og selvom han har imponeret så er han indtil videre sendt hjem uden kontrakt, og ligner ikke en erstatning for Tullberg.

“Det er ikke bare en spiller, som vi kan rykke ind fra dag et. For det første fordi Dembele kun taler fransk, og det giver problemer med kommunikationen, og for det andet fordi, der er forskel på fransk og dansk fodbold, og han forstår endnu ikke vores måde at spille fodbold på”,
siger Ove Pedersen til Århus Stifstidende.

Cheftræneren understreger, at Dembele er en dygtig spiller, og viste sine færdigheder i småspil og øvelser, men at kampene på to mål ikke gik så godt.

“Dembele har et godt skud med begge ben, og han arbejder rigtig godt for sagen. Men det hjælper altså ikke noget at melde ud, at han er manden, som kan gå direkte ind på vores hold, når han ikke er det. Og jeg vil ikke en gang gætte på, hvor lang tid der skal gå, før han eventuelt ville være klar til at spille med på holdet.”
, udtaler cheftræneren til samme avis.

Ove Pedersen siger til slut, at klubben bruger et par dage på at overveje hvordan tingene skal gribes an.

Få notifikation
Notifikation ved
7 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
binzers
16 år siden

ja, så er det rygte aflivet!

anderssch
16 år siden

hvad mon så vi får

carpe_diem82
16 år siden

Han får da vist rejst noget.

For to dage siden skrev I, at han var rejst hjem.

I går, at han alligevel stadig var AGF.

Og i dag, at han nu er rejst hjem. Det skal nok ende med at han bliver i AGF så [think]

Khaki
16 år siden

Der er da ingen der siger han er rejst, han er blevet sendt hjem uden kontrakt, at han så griber chancen og lige bliver og ser lidt god bold kan man ikke klandre manden 😉

Replay
16 år siden

Dvs. at vi sælger Tulle og køber en ny angriber… Det giver jo det samme… Så mangler vi stadivæk en angriber… [censored]

LL86
16 år siden

Han afviser jo ikke at vi skriver kontrakt med ham… Han siger jo bare at han ikke kan gå direkte ind på holdet… Han kan jo godt blive signet som udviklingsspiller, og samtidig køber man en eventuel afløser for Tulle..

Anonymous
Anonymous
16 år siden

White manglede jo osgå en del taktisk forståelse men er da kommet super godt efter det! Han er en udviklingsspiller (Selvom jeg nok havde håbet på andet) men noget kunne tyde på at han er for dyr til et sats. Det siger han ihvertfald i stiften som denne nyhed er bygget på! "Der er ingen tvivl om, at Garra Dembele er en rigtig god spiller, men med de få midler vi har, skal vi bruge vores skud i bøssen rigtigt. Nu skal vi så lige bruge et par dage på at overveje, hvordan vi griber tingene an", siger Ove Pedersen… Læs mere »