Frans Dhia Putros forlænger til sommeren 2014

28

Stephan Petersen har allerede fået forlænget sin kontrakt og Brian Steen Nielsen forventer at forlænge yderligere tre kontrakter i løbet af vinterpausen.

Nu kom turen til den unge Frans Dhia Putros, der har fået et mindre gennembrud i denne sæson, hvor det er blevet til flere kampe på førsteholdet.

Nu er den unge backspiller blevet belønnet med en ny kontrakt, der holder ham i AGF trøje til og med sommeren 2014.

”Frans har grebet de chancer, han har fået. Han gjorde det rigtig fint i pokalturneringen og derefter over for en af Superligaens allerbedste kantspillere, Joshua John, da vi mødte FC Nordsjælland. Derfor er jeg ikke i tvivl om, at han fortjener en forlængelse af kontrakten. Han er vokset for hver kamp, han har spillet, og jeg håber og tror, han kan fortsætte sin udvikling”, udtaler Brian Steen Nielsen til AGF.dk

Hovedpersonen selv er naturligvis meget glad for kontraktforlængelsen og han mener, at det vil få ham til at fokusere endnu mere på fodbolden, da der ikke er andre tanker der flyder i hans hoved.

”Da vi indgik kontrakten i sommer, talte vi om, at jeg ville få en ny aftale, hvis jeg kunne fortsætte min udvikling, og jeg er stolt over, at det er lykkedes. Nu har jeg det næste halvandet år på plads, og det gør, at jeg er fri til at fokusere 100 procent på fodbold. Jeg synes, jeg har fået vist, at jeg kan begå mig på holdet, men jeg skal selvfølgelig udvikle mig mere. Det sker kun via hårdt arbejde på træningsbanen, og jeg håber at kunne gøre mig fortjent til flere kampe i foråret”, udtaler Frans Dhia Putros til AGF.dk

Få notifikation
Notifikation ved
28 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Lasse80
9 år siden

Sådan PUTROS så skal der arbejdes. Vi tror på dig, vores nye back

Gffs
9 år siden

Fuld fortjent frans. Super godt.

BrandonWalsh
9 år siden

Fint med forlængelse 🙂

zytex92
9 år siden

Mega vigtigt. Han kan nemt gå hen og blive en vigtig brik her de sidste måneder der skal spilles. Han har som Scheel udviklet sig utroligt meget på trods af ikke så mange minutter på banen.

Jeg kan ikke lade hver med at frygte et salg af Adam. Og aron til sommer. det vil helt klart gøre av..
Men den tid den sorg.. Så mangler BSN bare Scheel som nok er nem nok og blive enig med. Dev skriver nok under vis han ikke har hjemve og det har BSN jo sørget for med tilgang af 2 Georgier Fantastisk 🙂

SF
SF
9 år siden

Fantastisk Putros. Det bliver fedt at se din udvirkling. Kanon godt gået knægt.

Steen6372
9 år siden

Fornuftigt at give Putros et år mere. Han er måske nok ikke et talent i Lumb/Kirkeskov klassen, men med den rigtige indstilling kan man nå langt.2013 bliver året, hvor han skal overbevise bsn og PS om at han også er en spiller der skal satses på.på længere sigt.

SF
SF
9 år siden

Steen6372—-

Du tager virkelig fejl af putros. Han er sulten og klar. Ser ham tit til træning. HAN er klar til det nye sæson. Han kommer til at tag kirkeskov plads det kun tid vi snakker om.

(FCN) Vi har ikke set en knægt som ham bliver kastet ind til løverne og klare sig så kanon godt plus plus plus kommer ud til flere mål chancen. Det tror jeg ikke du har set andre klar på første kamp mod et sådan et holdFCN

Du er helt galt på den Steen. TÆNK OVER HVAD DU SIGER

Lasse80
9 år siden

SF – Fuldstændig enig. Lige mine ord.

Frans den nye back…….

vieri
9 år siden

Jeg er rigtig glad for at Putros har fået forlænget sin kontrakt . Han har talent og virker som en ærgerrig fyr . Så mangler vi bare lige at få Scheel og Devdariani på plads og så er grundstammen på holdet sikret nogle år ud i fremtiden .

Steen6372
9 år siden

SF: Jeg har skam store forventninger til Putros. Jeg synes han viser den helt rigtige indstilling. Og det er jo det jeg mener med at han kan nå langt. Han er jo ikke en spiller, som op gennem årene har været på alle U-landsholdene, ligesom f.eks. Frederik Krabbe var det. Krabbe fik debut for os 2 år tidligere end Putros nu har fået, men det var som om Krabbe ikke havde den nødvendige indstilling. Og det er altså virkelig afgørende. Men lad nu Putros få fred til at udvikle sig videre. Der er en tendens, her på siden, til at… Læs mere »

peterm80
9 år siden

Scheel har også forlænget til 2014. Det skriver de på agffodbold.dk:-)

zytex92
9 år siden

Woow Altså jeg vil nu sige at Putros kan blive lige så stor som Kirke 🙂

zytex92
9 år siden

Steen du kan seriøst ikke samlinde Putros og Krabbe. Ja Krabbe var meget ind over Landsholdet men gøre ham godt nok ikke til et større talent end Putros.

Samtidig ser holdet også meget anderledes ud nu end det gjord da Krabbe var inde over. Jeg vil da mene det hold vi har PT er bedre end det hold vi havde dengang

Lasse80
9 år siden

Steen—
Du fatter ikke en skid af hvad der forgår lige for tiden. Vågn nu op gammel mand.

Putros bliver en super spiller, det vil kunne ses i 2013.
Kirkeskov er ok lige nu, men i 2013 bliver han overhalet af putros.

STEEN – synes du skal pak samme, du er gammel-dags.

Lasse80
9 år siden

Zytex….

PRÆCIST

Steen6372
9 år siden

Lasse: Slap af, vi er på et debatforum. Det handler ikke om at klappe hinanden på skulderen og være mest mulig enige. Jeg kan ikke se, at jeg på nogen måder nedgør Putros. Jeg tror da på ham. Men jeg kan ikke lige se, hvorfra i har opfattelsen, at han vil blive førstevalg her i foråret. Kirkeskov er lige blevet udtaget til ligalandsholdet og er altså en anelse foran i øjeblikket. Hvilket Eckersley nok også er. Og vi stiller formentlig kun med to backs i startopstillingen… Zytex: Krabbe er også højreback, så det er da nærliggende at sammenligne. Jeg ved… Læs mere »

zytex92
9 år siden

Jamen Alle kan forhåbentlig se Putros er Klar. Selv PS 🙂 Putros har oa sagt vis det hedder bænken bliver jeg ikke i klubben. Som Lasse Siger så ser han mere sulten ud end alle de andre spiller. Det Sjældent man ser så Stort et talent blive overset på de forskellige landshold. Jeg er Lissom Lasse ikke i tvivl om at Putros hurtigt tager den HB tilbage igen… Kirke er ok Men slet ikke på samme Niveau som Dhia når man tænker HB 😀

Steen6372
9 år siden

Zytex: Det har han da forhåbentlig ikke udtalt? (at han ikke bliver, hvis det er bænken) Har du et link på det? Det må vel være på længere sigt, han så tænker på. Og så har han selvfølgelig ret.

Du er altid meget hurtig med en skråsikker bedømmelse af de unge spillere. Det er da meget frisk. Men forhåbentlig har du ændret lidt syn på Kirkeskov og Skhirtladze i forhold til for et halvt år siden 😉

Lasse80
9 år siden

Steen…

Synes virkeligt du skal pak sammen.

zytex92
9 år siden

Vis man tager en snak med ham så det helt sikkert det billed man får ud af det 🙂 Jeg bliver aldrig Lover af Kirke kender ham selv for meget når man går i byen kender man kirke :)…. Davit S er da god til at holde på bolden men han ved jo nærmest ikke hvordan han skal hakke den ind…. Ham skal Graulund lige have arbejdet med. Det er første gang jeg nogen sinde har sagt Knægten har talent men det er jo fordi det ret åbentlyst vis man ser ham til træning. Der kommer os 3-4 upcomming jeg… Læs mere »

Steen6372
9 år siden

Zytex: Ja, det er dejligt, at vi har så meget talent på vej. Det vil også komme til at kunne mærkes på klubbens økonomi i de kommende år.

Lasse80: Jeg synes at du skulle få lidt debatstil. Det er noget med at argumentere for sine holdninger. Jeg kan næsten forstå at du kender Frans personligt og du har nogle høje forventninger til ham. Fint nok.

Gffs
9 år siden

Steen.

Kan du ikke bare slette din profil her inde.

Har læst nogle af din indlæg her inde.
Du er helt hen i vejret.

Pak nu sammen, ligesom lasse80 siger.

jonasmp
9 år siden

Hvad fanden er der galt med jer, knægte? Steen prøver lige så stille og roligt at argumentere for, hvorfor Putros ikke har været regnet blandt de allerstørste talenter i den hvide trøje, og han har endda facts, det bakker det op. Og så sidder I og sviner ham til. Det er sgu da for langt ude. Hvis der er nogen, der skal pakke sammen, så er det sgu jer. Hmmm, noget siger mig, at Lasse80 og Gffs er én og samme person, de er i hvert fald begge tilmeldt forummet d. 18 november i år, og debatstilen er lige latterlig… Læs mere »

zytex92
9 år siden

Hvad FAnden Sviner jeg ham med Jonasmp!!?

Jeg siger bare at Steen Undervudere fuldstændig Putros.
Så Fortæl mig da lige hvor svineren kommer op henne :)?

Det er et Forum vis alle var enig var der slet ikke brug for et Forum.

Lasse Rolig nu det fint du ikke er enig med Steen… Men prøv og hold tone lejet på et godt nivaeu :).

Schmidt
9 år siden

Putros største force er den ro han har på bolden, det er sjældent set med så ung en back. Så er han også god til at lave vendinger og indlæg. Det er dog mit indtryk at placeringsevnen når modstanderen har bolden kan blive bedre.
Alt i alt tror jeg dog han er en stor gevinst på sigt.

Lasse80
9 år siden

Stop nu…….

Synes vi skal se tiden ad for putros. Vi tror alle på ham !!!!!

Mere har jeg ikke at sige. GOD JUL ALLE SAMMEN 🙂

Steen6372
9 år siden

Ja, god jul til alle, også til den nye Putros-fanklub, SF/Lasse80/Gffs. Og som jeg læser indlæggene, tror vi vist alle på at Putros nok skal blive til noget. Zytex: Du behøver vist ikke at føle dig truffet i forhold til det jonasmp skrev. Vi er ikke altid enige, men du er da altid god til at argumentere for dine holdninger. Og det er jo sådan noget, der gør det interessant at skrive herinde. Hvis man derimod skriver "du er dum, fordi du mener noget andet end mig", bidrager man ikke til debatten om emnet, men udstiller blot sig selv som… Læs mere »

zytex92
9 år siden

Føler heller ikke at jeg har trådt dig over føderne og vis jeg har så var det ikke min mening 🙂 Kan bare godt lide en god debat 🙂 Det kan vi alle vel 😀

Men god Jul Til dig og alle andre på Mtac. Må de fleste ønesker blive opfyldt og hørt 😀